Dálniční poplatky Island 2024 → Cena, jak platit, placené úseky

Eva Vojáčková
Publikováno 6. prosince 2023
  • Mýtné se na Islandu neplatí
  • Zpoplatněn je tunel Vaðlaheiðagöng na severu země
  • Na některých místech se platí parkovné
  1. Dálniční poplatky Island 2024 → Cena, jak platit, placené úseky | © Eva Vojáčková

    Dálnice na Islandu 2024

    Výše dálničních poplatků na Islandu pro rok 2024

    Na Islandu nejsou dálnice a po silnicích se cestuje bez poplatků. Nejznámější, a turisty nejvíce využívaná, je okružní silnice číslo 1, tzv. Ring Road. Je dlouhá 1332 km a je téměř celá zpevněná. Na Islandu je zakázáno jezdit mimo značené silnice a cesty.

    Silnice na Islandu

    Mnohé může překvapit, že velká část islandské silniční sítě se skládá ze štěrkových cest, zejména v horách ve středu ostrova. Tyto silnice mohou být až do konce června nesjízdné kvůli sněhu a blátu a bývají proto uzavřeny.

    Jsou-li tyto cesty otevřeny pro provoz, lze na nich jezdit pouze vozidly s pohonem všech čtyř kol (4×4). Před cestou je dobré zkontrolovat situaci na islandských silnicích.

    V případě jdoucích vozidel proti sobě musí obě auta snížit rychlost, aby nedošlo k rozbití skel odskakujícími kamínky.

    Velká část mostů je jednosměrná, zde dodržujte pravidlo, že kdo vjede první na most, ten má přednost. Dávejte pozor na ovce ve vozovce.

  2. Pokuty za překročení rychlosti na Islandu 2024

    Po celé zemi je množství skrytých radarů, Island si potrpí na dodržování předpisů jako ostatní severské země. Při zaplacení pokuty na místě dostanete slevu 25 %.

    Pokuty jsou vysoké: jistý český turista si stěžoval, že obdržel pokutu ve výši svého měsíčního platu. Rozhodně tedy nedoporučujeme rychlosti překračovat, a to ani v odlehlých oblastech.

    • v zóně s maximální rychlostí 30–35 km/h se pokutuje překročení rychlosti vyšší než 26 km/h, a to částkou 3 739 Kč23540 kr
    • v zóně s maximální rychlostí 50–60 km/h se pokutuje překročení rychlosti vyšší než 36 km/h, a to částkou od 5 750 Kč36200 kr do 7 479 Kč47088 kr
    • v zóně s maximální rychlostí 70 km/h se pokutuje překročení rychlosti vyšší než 41 km/h, a to částkou 8 822 Kč55540 kr
    • v zóně s maximální rychlostí 80–90 km/h se pokutuje překročení rychlosti vyšší než 41 km/h, a to částkou od 11 794 Kč74255 kr do 13 233 Kč83310 kr

    Řidiči autobusů, vozidel s přívěsem nebo vozidel těžších než 3,5 t mají pokuty o 20 % dražší.

  3. Silnice na Islandu: Povolená rychlost, pokuty…

    Rychlostní limity na Islandu

    • Obytné zóny – 50 km/h
    • Obec – 50 km/h
    • Mimo obec – nezpevněné vozovky 80 km/h, zpevněné 90 km/h
    • Rychlostní komunikace s dělicí čarou – 90 km/h

    Pokuty za vybrané přestupky

    • Jízda na červenou nebo nezastavení na značce STOP – 1 588 Kč10000 kr
    • Špatné parkování (překročení času na parkovacích hodinách) – 79 Kč500 kr
    • Špatné parkování (na žluté čáře) – 477 Kč3000 kr635 Kč4000 kr
    • Jízda bez rozsvícených světel – 477 Kč3000 kr
    • Jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů – 477 Kč3000 kr
    • Jízda pod vlivem alkoholu – 3 812 Kč24000 kr7 465 Kč47000 kr, odebrání řidičského průkazu od jednoho měsíce až na doživotí.
  4. Platby za průjezd tunelů na Islandu

    Tunel Vaðlaheiðagöng

    Tunel leží na okružní silnici č. 1 (Ring Road) u města Akureyri. Maximální povolená rychlost v tunelu je 70 km/h. V tunelu jsou instalovány automatické bezpečnostní kamery pro kontrolu rychlosti.

    Tunel umožňuje řidičům vyhnout se hornatému úseku na severu od něj, který může být nebezpečný zejména v zimních měsících. Půjčovny automobilů doporučují turistům v letních měsících tunel nevyužít a vychutnat si raději krásné výhledy. Původní cesta vede širokým průsmykem na severozápad a dále se stáčí k jihu podél zálivu k městu Akureyri. Zabere pouhých 12 minut času navíc a ušetří poplatek za tunel. Naopak v zimních měsících je doporučováno tunel určitě využít.

    Tunel Vaðlaheiðagöng – poplatky pro rok 2024

    Poplatek za průjezd tunelem musí být uhrazen online. U vjezdu ani u výjezdu nejsou umístěny mýtné brány ani platební automaty.

    Platba se provádí na webové stránce Veggjald.is. Pro jednorázový průjezd lze zaplatit bez registrace, a to buď předem, nejdříve 24 hodin před průjezdem, nebo do 24 hodin po projetí tunelem.

    Poplatek pro osobní vozy je 262 Kč1650 kr.

    Při pravidelných průjezdech tunelem se lze na webové stránce tunnel.is předem zdarma zaregistrovat, uvést registrační značku vozidla, detaily platební karty a částka vám bude při vždy průjezdu tunelem automaticky stržena z bankovního účtu. Pozn. Při průjezdu tunelem tam a zpět se platí poplatek 2x.

    Pokud nebude poplatek za průjezd tunelem včas uhrazen, bude účet zaslán majiteli vozidla, kterým je v případě turistických cest na Island vaše autopůjčovna. Spolu s poplatkem za tunel budete muset navíc uhradit manipulační poplatek. Půjčovny uvádějí výši manipulačního poplatku 477 Kč3000 kr i více.

  5. Poplatky za parkování na Islandu

    Další poplatky pro uživatele motorových vozidel, se kterými se na Islandu setkáte, jsou poplatky za parkování. Poplatky se hradí v NP Þingvellir, Skaftafell, Reykjavíku a dalších místech. Poplatky lze uhradit na místě v parkomatech a nebo online na webových stránkách. Pro NP Þingvellir využijte web checkit.is, pro NP Skaftafell, Reykjavík a další místa využijte web parka.is. Další možností je využít mobilní aplikaci Parka. V aplikaci lze rovněž platit poplatky za kempování v islandských kempech.

    Výše poplatku záleží na délce vašeho pobytu. Platí se vždy poplatek za den, který je platný do půlnoci daného dne. Výše poplatku za den v NP Þingvellir a Skaftafell je 119 Kč750 kr za pětimístný osobní vůz. V Reykjavíku jsou ceny různé podle místa parkování. Další místa, kde se hradí parkovací poplatky, jsou na poloostrově Reykjanes jihozápadně od Reykjavíku.

    Při vjezdech na parkoviště jsou umístěny kamery, které snímají registrační značky. Pokud nebude parkovné uhrazeno, bude účet rovněž zaslán autopůjčovně, která k částce připočítá ještě manipulační poplatek.

  6. Řízení auta na Islandu 2024

    Povinná výbava auta na Islandu

    Povinná výbava by měla obsahovat

    • lékárničku
    • výstražný trojúhelník
    • reflexní vestu
    • tažné lano
    • nálepku státu (u zahraničních aut)

    Pneumatiky

    Celoročně je povoleno používání letních i zimních pneumatik, které ale musí mít dostatečnou hloubku dezénu:

    • 1. listopadu – 14. dubna: Povoleny jsou pneumatiky s hroty (ale nejsou povinné). Minimální hloubka dezénu je 3 mm.
    • 15. dubna – 31. října: Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm.

    Bezpečnostní pásy

    Pro všechny pasažéry v autě je povinné mít zapnuté bezpečnostní pásy. Za jízdu bez bezpečnostních pásů hrozí pokuta ve výši 477 Kč3000 kr. Pro motocyklisty je povinné nosit ochrannou přilbu.

    Děti v autě

    Děti pod 135 cm musí být přepravovány v dětské autosedačce odpovídající jejich hmotnosti. Děti od 135 cm mohou být přepravovány nad podsedáku. Děti pod 150 cm výšky nesmí sedět na sedadle spolujezdce pokud je zapnutý airbag.

    Čerpací stanice na Islandu

    • V roce 2022 se ceny za benzín pohybují mezi částkou 41 Kč255 kr43 Kč270 kr za litr.
    • Cena za naftu je o několik korun méně.
    • Názvy čerpacích stanic na Islandu: N1, Olís, OB, Orkan, Costco (nejlevnější)

    V oblasti Reykjavíku a nejbližšího okolí naleznete velké množství čerpacích stanic. Mimo osídlené oblasti je jejich hustota nízká a je lepší si předem rozplánovat místa, kde budete tankovat. Někde jsou od sebe čerpací stanic vzdálené i přes 200 km, takže je dobré natankovat vždy, když narazíte na benzinku, a máte v nádrži méně než polovinu paliva. Doporučuje se mít s sebou raději v zásobě kanystr s palivem.

    Na Islandu funguje velké množství samoobslužných čerpacích stanic, které jsou otevřené 24 hodin denně a můžete natankovat kdykoliv chcete. K jejich obsluze budete potřebovat platební kartu, kterou vložíte do stojanu. Poté kartu vytáhnete, navolíte PIN a vyberete částku, za kterou chcete natankovat. Následně se pumpa sama aktivuje a můžete natankovat.

    Ve většině čerpacích stanic se nachází kiosek s občerstvením a je možné nakoupit i základní potraviny.

    Dobrou zprávou je, že většina islandských čerpacích stanic umožňuje umýt si auto vlastními silami zdarma.

    Alkohol za volantem

    Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile. Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí pokuta 3 812 Kč24000 kr7 465 Kč47000 kr, případně odebrání řidičského průkazu od jednoho měsíce až na doživotí.

    Denní svícení

    Denní svícení je povinné celoročně. Pokuta za jízdu bez rozsvícených světel je 477 Kč3000 kr.

    Užitečné tipy

    Další užitečné tipy pro řízení na Islandu naleznete na webu SafeTravel.is.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.