Dálniční známka Německo 2022 → Cena, kde koupit, placené úseky

Eva Vojáčková
Publikováno 3. dubna 2022
 • V Německu je zatím průjezd pro většinu motorových vozidel zdarma
 • Dálničnímu mýtu podléhají pouze nákladní automobily s celkovou hmotností nad 7,5 tuny
 • O mýtném pro všechny kategorie vozidel se stále jedná a i pro rok 2022 jsou německé dálnice zdarma
  1. Dálniční známka Německo 2022 → Cena, kde koupit, placené úseky

   Chystané ceny a platnost dálničních známek v Německu

   Zatím nebylo oficiálně stanoveno, kdy dojde ke zpoplatnění německých dálnic. Cena za dálniční známku bude pravděpodobně záviset na objemu motoru a emisní třídě daného vozidla. Dálniční známka bude elektronická, řidiči si ji budou moci pořídit na internetu, v mobilní aplikaci nebo v blízkosti německých hranic. Předpokládá se desetidenní, dvouměsíční a roční platnost známek.

   Motocykly, vozidla s pohonem na elektřinu, CNG a LPG by měly mít zajištěn průjezd po německých dálnicích zdarma. Stejně tak jako lidé s průkazem ZTP a ZTP/P.

   Desetidenní dálniční známka se bude pohybovat v rozmezí od 61 Kč2.5 € do 610 Kč25 €, dvouměsíční od 171 Kč7 € do 1 220 Kč50 €. Roční dálniční známka bude stát do 3 171 Kč130 €. Za známku si připlatí řidiči naftových vozidel, na ceně se také projeví objem a emisní třída.

   Srovnání cen za dálniční známky u osobních vozidel o objemu 2 l

   Benzín, Euro 4 a 5Nafta, Euro 4 a 5Benzín i nafta, Euro 3
   Desetidenní98 Kč4 €341 Kč14 €610 Kč25 €
   Dvouměsíční268 Kč11 €732 Kč30 €1 220 Kč50 €
   Roční976 Kč40 €2 439 Kč100 €3 171 Kč130 €

   Mýtné pro nákladní vozy s celkovou hmotností nad 7,5 tuny se platí automaticky pomocí palubní jednotky nebo předplacením pro vybranou trasu v terminálu, mobilní aplikaci nebo na Toll Collect.

   Pro některá vozidla platí osvobození od platby mýtného za dálnice. Například se jedná o autobusy, elektromobily, cirkusová a zábavní vozidla, hasičská vozidla, vozidla policie a ochrany státu a další. Pro vozidla s pohonem na zemní plyn je stanoveno osvobození z platby až do roku 2023. Podrobný výpis vozidel osvobozených od platby mýta na německých dálnících naleznete na Toll-Collect.de.

Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

[title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

Ověřit auto v carVertical

  1. Dálniční síť a placené úseky v Německu 2022

   Mapa dálnic a rychlostních silnic v Německu

   Aktuální mapu německých dálnic najdete na Toll-Collect.de.

   Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

   V Německu je zpoplatněn pouze průjezd dvou tunelů Herren Tunnel a Warnow Tunnel. Řidičům, kteří tunely projíždějí častěji, se vyplatí využívat výhodnějších měsíčních tarifů.

   • Za průjezd tunelem Herren osobním automobilem zaplatíte 51 Kč2.10 €. Podrobný přehled poplatků pro Herren Tunnel naleznete na HerrenTunnel.de.
   • Za průjezd tunelem Warnow osobním automobilem zaplatíte v období 1. listopadu – 30. dubna poplatek 88 Kč3.60 € a v období 1. května – 31. října částku 107 Kč4.40 €.
   • Přehled poplatků pro Warnow Tunnel naleznete na Warnowquerung.de.
  2. Pokuty při řízení auta v Německu

   V roce 2021 byl v Německu zaveden nový sazebník pokut, který zvedl výši pokut za dopravní přestupky a za překročení povolené rychlosti.

   Podobně jako v ČR, funguje i v Německu bodový systém, který platí i pro cizince. Podstatou je zaznamenávání tzv. trestých bodů v centrálním registru řidičů.

   Dosáhne-li řidič 8 trestných bodů, je mu odebráno řidičské oprávnění. Platí, že zákaz řízení je vydaný pro danou zemi, tj. na území Německa.

   O navrácení řidičského oprávnění v Německu může řidič požádat nejdříve po uplynutí 6 měsíců a absolvování lékařsko-psychologického vyšetření.

   Pokuty za vybrané přestupky

  3. Pokuty za překročení rychlosti v Německu 2022

   V Německu došlo nedávno ke zpřísnění (většinou přímo zdvojnásobení) postihů. Vláda si od nich slibuje zejména snížení pirátství a lepší ochranu cyklistů a chodců.

   Překročení rychlosti v obci

   Překročení rychlosti mimo obec

   V Německu jsou zakázány antiradary, jak pasivní, tak samozřejmě aktivní. V GPS navigaci tato funkce musí být vypnuta.

   Německá policie je při vymáhání důsledná, nevyplatí se s ní diskutovat. Často neukládá nejvyšší částky, ovšem pokud to situace vyžaduje (většinou v očekávání vyšší pokuty), tak je nekompromisní a s řidičem může být zahájeno soudní řízení. V takovém případě je policie oprávněna odebrat vůz.

   V případě správního řízení (osobní účast v soudním řízení), na které máte právo, vám může být po nesložení povinného depozitu opět zabaven vůz. Policistů je zde hodně, opět se nevyplatí předpisy porušovat.

  4. Dálnice v Německu: Povolená rychlost…

   Rychlostní limity v Německu

   • V obci: 50 km/h
   • Mimo obec: 100 km/h
   • Na dálnici: 130 km/h (na části není omezena rychlost vůbec)
  5. Řízení auta v Německu 2022

   Povinná výbava auta v Německu

   Povinná výbava by měla obsahovat:

   • reflexní vestu
   • výstražný trojúhelník
   • lékárničku

   Řidič motocyklu i jeho spolucestující je povinen nosit bezpečnostní helmu.

   Pneumatiky

   Zimní pneumatiky jsou povinné vždy, když jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem bez vymezení časového období.

   Od roku 2018 jsou za zimní pneumatiky považovány pouze ty, které jsou označeny symbolem sněhové vločky. Do 30. 9. 2024 lze používat i starší pneumatiky (vyrobené před rokem 2018) s označením M+S (mud and snow). Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm, doporučeny jsou však 4 mm.

   Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Sněhové řetězy jsou povinné na některých horských silnicích. Se sněhovými řetězy lze jet maximálně rychlostí 50 km/h.

   V zimě musí být v ostřikovačích pouze zimní směs.

   Bezpečnostní pásy

   V Německu platí povinnost používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech, které jsou jimi vybaveny. Tato povinnost platí i v autobusech.

   Děti v autě

   V Německu je povinné používání dětských autosedaček pro děti do 150 cm výšky nebo do 12 let.

   Děti do 150 cm nebo 12 let nesmí sedět na přední sedačce.

   Alkohol za volantem

   Maximální povolené množství alkoholu v krvi je u řidičů osobních automobilů 0,5 promile. Neplatí ale pro všechny. Pro profesionální řidiče, řidiče do věku 21 let a řidiče, kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky, platí nulová tolerance alkoholu v krvi.

   Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí pokuta od 12 195 Kč500 € do 36 586 Kč1500 € a také dlouhý zákaz řízení a samozřejmě trestné body.

   Denní svícení

   Povinnost celodenního svícení platí pouze pro motocykly. Ostatní vozidla svítit mohou, ale nemusí.

   Povinnost svítit platí za šera a za tmy, dále pak při zhoršené viditelnosti (nepříznivém počasí) a v tunelech, i když jsou osvětlené.

   Pravidla pro jízdu v koloně

   Pokud dojde k dopravnímu kolapsu a následné tvorbě dopravní kolony, jsou řidiči povinni vytvářet uprostřed vozovky nouzové koridory pro vozidla integrovaného záchranného systému, tzv. “záchranné uličky”.

   V praxi to znamená, že vozidla na levé straně vozovky se musí přesunout co nejvíce doleva a vozidla na pravé straně co nejvíce doprava. Současně nesmí být blokován odstavný pruh.

   Za nevytvoření nebo pozdní vytvoření tzv. “záchranné uličky” hrozí pokuta až 7 805 Kč320 € a zároveň hrozí zákaz řízení na měsíc.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.