Dálniční poplatky Bělorusko 2020: Cena, kde koupit, placené úseky

V Bělorusku je zpoplatněn průjezd některých dálnic pro řidiče osobních aut a nákladních vozidel. Poplatky jsou vybírány prostřednictvím elektronického mýtného systému BelToll. Výše dálničních poplatků závisí na délce ujetého úseku, na kategorii vozidla a počtu náprav. Řidiči motocyklů dálniční poplatky neplatí.

1Výše mýtného v Bělorusku 2020

Výše dálničních poplatků závisí na počtu ujetých kilometrů po placených dálnicích, na kategorii vozidla a počtu náprav. Přesnou výši dálničních poplatků je možné zjistit prostřednictvím kalkulačky mýtného na oficiálních stránkách BelToll.by.

Mýtné na placených dálnicích v Bělorusku 2020

Kategorie vozidel Cena €/km
Motocykly zdarma
Osobní vozidla do 3,5 t 0.04 € (1,07 Kč)/km
Vozidla nad 3,5 t (2 nápravy) 0.09 € (2,40 Kč)/km
Vozidla nad 3,5 t (3 nápravy) 0.115 € (3,06 Kč)/km
Vozidla nad 3,5 t (4 nápravy) 0.145 € (3,86 Kč)/km

2Platba mýtného v Bělorusku 2020

V Bělorusku je zaveden automatický systém BelToll, který je povinný pro všechny řidiče osobních a nákladních vozidel. To neplatí pro vozidla do 3,5 t, které jsou registrované v členských státech EEU (Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Arménie).

K platbě je třeba elektronické zařízení On Board-Unit (OBU), které musí být nainstalováno ve voze. Při průjezdu mýtnou branou se mýtné automaticky odepisuje z uživatelského účtu řidiče. Auto tak nemusí zpomalovat, zastavovat či využívat vyhrazených pruhů.

 • Automatický mýtný systém BelToll pro vozidla do 3,5 t
  Řidiči si musí pronajmout elektronické zařízení OBU v jednom ze Zákaznických servisních center a umístit jej viditelně na čelní sklo vozu. Při registraci je třeba složit zálohu na OBU ve výši 20 €533 Kč a předplatit si mýtné v hodnotě nejméně 25 €666 Kč. Dále je nutné předložit pas, doklad o registraci vozidla a osvědčení o emisní třídě, pokud není obsaženo v dokladech o registraci vozidla.
 • Platba v hotovosti, nebo kartou
  Při platbě jsou akceptovány kreditní karty VISA, MasterCard a Belkart. Hotovost je přijímána pouze v běloruských rublech podle oficiálního směnného kurzu Národní banky Běloruské republiky v den platby.
 • Automatický mýtný systém BelToll pro vozidla nad 3,5 t
  U vozidel s hmotností nad 3,5 t je za jednotku OBU vyžadována záloha 50 €1 332 Kč, mýtné se předplácí v hodnotě od 25 €666 Kč do 350 €9 326 Kč. U automobilů nad 3,5 tuny je možné kromě předplaceného režimu platit zpětně za skutečně ujeté kilometry prostřednictvím palivových karet. Systém je možné využít pro větší počet aut. Akceptovány jsou karty Belorusneft, Berlio, DKV, E100, euroShell, Eurowag nebo PEK „Belavtostrada“.

3Placené úseky v Bělorusku 2020

 • Dálniční síť zpoplatněných úseků v Bělorusku
  M1 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusko (Redki)
  M2 Minsk – Letiště Minsk
  M3 Minsk – Vitebsk
  M4 Minsk – Mogilev
  M5 Minsk – Gomel
  M6 Minsk – Grodno
  M7 Minsk – Oshmyany – Litva
  P1 Minsk – Dzerzhinsk
  P21 Vitebsk – Liozno
  P23 Minsk – Mikashevichi
  P28 Minsk – Naroch
  P99 Baranovichi – Grodno
 • Mapa dálnic v Bělorusku
  Aktuální mapa běloruských dálnic je k dispozici na oficiálních stránkách BelToll.by.

4Dálnice v Bělorusku: Povolená rychlost, pokuty…

 • Rychlostní limity v Bělorusku
  Maximální povolená rychlost na běloruských dálnicích je 110 km/h, v obci je povolena rychlost 60 km/hod a mimo obec 90 km/hod. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění méně než dva roky, nesmějí mimo uzavřenou obec překročit rychlost 70 km/h.
 • Pokuty za dálniční poplatky
  Pokuta ve výši 100 €2 664 Kč hrozí řidičům osobních vozidel, pokud nezaplatí dálniční poplatky v celé výši. Jestliže poplatky alespoň částečně uhradí, bude udělena pokuta ve výši 50 €1 332 Kč. Řidičům automobilů nad 3,5 t hrozí za nezaplacení mýtného pokuta 260 €6 928 Kč, v případě částečné úhrady pak 130 €3 464 Kč.
 • Vízová povinnost do Běloruska
  Mezi Českou republikou a Běloruskem platí vízová povinnost. Ke vstupu na území Běloruské republiky je kromě platného cestovního dokladu nutné také vstupní vízum. Občané ČR mohou o běloruská víza žádat na Velvyslanectví Běloruské republiky v Praze.
 • Bělorusko bez víza
  Bez víza je možné cestovat do Běloruska pouze přes Národní letiště Minsk nejdéle na 30 dnů. Pro bezvízový vjezd je třeba mít platný cestovní doklad, alespoň 24 €639 Kč na každý den pobytu a cestovní zdravotní pojištění s minimálním plněním 10 tis. eur. Bez víza je také možné jet nejdéle na 10 dnů do rekreačně-turistického parku Brest a parku Augostovský kanál přes vyhrazené hraniční přechody.
 • Povinná finanční hotovost
  Pokud se chystáte do Běloruska, je třeba s sebou mít finanční prostředky odpovídající částce přibližně 10 €266 Kč na osobu a den. Existence platebních prostředků se dokládá buď v hotovosti v běloruských rublech, amerických dolarech či v eurech, nebo platnou platební kartou. Kontroly provádí příslušníci Ministerstva vnitra Běloruské republiky na hranicích nebo kdekoli na území Běloruska.
 • Cestovní pojištění Bělorusko
  Při cestě do Běloruska je nutné mít sjednané cestovní zdravotní pojištění s minimálním pojistným plněním 10 000 eur. To se předkládá už při žádosti o vízum a kontroluje se při vstupu do země. Pojistku je možné uzavřít s běloruskými pojišťovnami Belgosstrach nebo Beleximgarant, přípustné jsou ale i zahraniční pojišťovny včetně českých. Smlouva o cestovním zdravotním pojištění musí obsahovat údaj, že se pojištění vztahuje na území Běloruska a musí platit po celou dobu pobytu.