Dálniční poplatky Bělorusko 2021: Cena, kde koupit, placené úseky

Lenka Chládková
Publikováno 11. března 2021
 • Pro řidiče osobních i nákladních vozidel jsou zpoplatněny některé dálnice
 • Mýtné se vybírá prostřednictvím systému BelToll
 • Výše dálničních poplatků se odvíjí od délky ujetého úseku, kategorie vozidla a počtu náprav
 1. Výše mýtného v Bělorusku 2022

  Výše dálničních poplatků závisí na počtu ujetých kilometrů po placených dálnicích, na kategorii vozidla a počtu náprav. Přesnou výši dálničních poplatků je možné zjistit prostřednictvím kalkulačky mýtného na oficiálních stránkách BelToll.by.

  Mýtné na placených dálnicích v Bělorusku 2022

  Kategorie vozidelCena €/km
  Motocyklyzdarma
  Osobní vozidla do 3,5 t0,98 Kč0.04 €/km
  Vozidla nad 3,5 t (2 nápravy)2,20 Kč0.09 €/km
  Vozidla nad 3,5 t (3 nápravy)2,80 Kč0.115 €/km
  Vozidla nad 3,5 t (4 nápravy)3,54 Kč0.145 €/km

  Elektronická dálniční známka Bělorusko

  Od 15. prosince 2020 mohou vozidla s hmotností nepřesahující 3,5 tuny využít elektronickou dálniční známku. K dispozici jsou tři varianty – 15denní, 30denní a roční. Systém BelToll zůstává nadále v platnosti, řidiči si tak sami mohou zvolit způsob uhrazení dálničních poplatků.

  Ceník běloruské dálniční známky 2022

  MotocyklyAutomobily do 3,5 tAutomobily nad 3,5 t
  15dennízdarma341 Kč14 €mýtné
  Měsíčnízdarma537 Kč22 €mýtné
  Ročnízdarma1 829 Kč75 €mýtné

  Roční dálniční známka je platná celý kalendářní rok od 1. ledna do 31. prosince příslušného roku a navíc 15 dnů předchozího roku (od 17. prosince do 31. prosince) a prvních 15 dnů následujícího roku (od 1. do 15. ledna).

  Měsíční dálniční známka je v platnosti třicet dnů od zvoleného dne, patnáctidenní platí 15 dnů od vybraného dne.

 2. Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

  [title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

  V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

  Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

  Ověřit auto v carVertical

 3. Platba mýtného v Bělorusku 2022

  V Bělorusku je zaveden automatický systém BelToll, který je povinný pro všechny řidiče osobních a nákladních vozidel. To neplatí pro vozidla do 3,5 t, které jsou registrované v členských státech EEU (Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Arménie).

  K platbě je třeba elektronické zařízení On Board-Unit (OBU), které musí být nainstalováno ve voze. Při průjezdu mýtnou branou se mýtné automaticky odepisuje z uživatelského účtu řidiče. Auto tak nemusí zpomalovat, zastavovat či využívat vyhrazených pruhů.

  Od 15. prosince 2020 je možné využít elektronických dálničních známek. Elektronická viněta je určena pouze pro vozidla nepřesahující 3,5 tuny. Prodává se na oficiálních stránkách provozovatele mýtného systému BelToll.by.

  Automatický mýtný systém BelToll pro vozidla do 3,5 t

  Řidiči si musí pronajmout elektronické zařízení OBU v jednom ze Zákaznických servisních center a umístit jej viditelně na čelní sklo vozu. Při registraci je třeba složit zálohu na OBU ve výši 20 €488 Kč a předplatit si mýtné v hodnotě nejméně 25 €610 Kč.

  Dále je nutné předložit pas, doklad o registraci vozidla a osvědčení o emisní třídě, pokud není obsaženo v dokladech o registraci vozidla.

  Platba v hotovosti, nebo kartou

  Při platbě jsou akceptovány kreditní karty VISA, MasterCard a Belkart. Hotovost je přijímána pouze v běloruských rublech podle oficiálního směnného kurzu Národní banky Běloruské republiky v den platby.

  Automatický mýtný systém BelToll pro vozidla nad 3,5 t

  U vozidel s hmotností nad 3,5 t je za jednotku OBU vyžadována záloha 50 €1 220 Kč, mýtné se předplácí v hodnotě od 25 €610 Kč do 350 €8 537 Kč. U automobilů nad 3,5 tuny je možné kromě předplaceného režimu platit zpětně za skutečně ujeté kilometry prostřednictvím palivových karet. Systém je možné využít pro větší počet aut. Akceptovány jsou karty Belorusneft, Berlio, DKV, E100, euroShell, Eurowag nebo PEK “Belavtostrada”.

 4. Placené úseky v Bělorusku 2022

  Dálniční síť zpoplatněných úseků v Bělorusku

  • M1 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusko (Redki)
  • M2 Minsk – Letiště Minsk
  • M3 Minsk – Vitebsk
  • M4 Minsk – Mogilev
  • M5 Minsk – Gomel
  • M6 Minsk – Grodno – Polsko
  • M7 Minsk – Oshmyany – Litva
  • P1 Minsk – Dzerzhinsk
  • P21 Vitebsk – Liozno
  • P23 Minsk – Mikashevichi
  • P28 Minsk – Naroch
  • P99 Baranovichi – Grodno – Polsko

  Mapa dálnic v Bělorusku

  Aktuální mapa běloruských dálnic je k dispozici na oficiálních stránkách BelToll.by.

 5. Pokuty za překročení rychlosti v Bělorusku 2022

  V Bělorusku pozor na zkorumpované policisty číhající na každém rohu! Budou po vás chtít úplatek, někdy je lepší jim ho dát, jelikož může následovat nepříjemné odvedení na služebnu a klidně si zde pobudete třeba pět hodin. 

  Rovněž pozor na zákaz kouření ve vozidle a použití vymezené silnice, pokud zemí pouze tranzitujete. Vyplatí se znát oficiální sazby pokut a pohrozit případně policistovi kontaktováním českého velvyslanectví. Nedoporučujeme porušovat jakékoli předpisy a nařízení.

 6. Dálnice v Bělorusku: Povolená rychlost, pokuty…

  Rychlostní limity v Bělorusku

  Maximální povolená rychlost na běloruských dálnicích je 110 km/h, v obci je povolena rychlost 60 km/hod a mimo obec 90 km/hod. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění méně než dva roky, nesmějí mimo uzavřenou obec překročit rychlost 70 km/h.

  Pokuty za dálniční poplatky

  Pokud řidič projede zpoplatněné úseky bez placení, má možnost do 2 hodin mýtné doplatit jednorázově – 122 Kč5 €. Pokud nezaplatí, hrozí mu pokuta ve výši 2 439 Kč100 € v případě osobních vozidel. Jestliže poplatky alespoň částečně uhradí, bude udělena pokuta ve výši 1 220 Kč50 €. Řidičům automobilů nad 3,5 t hrozí za nezaplacení mýtného pokuta 260 €6 342 Kč, v případě částečné úhrady pak 3 171 Kč130 €.

  Vízová povinnost do Běloruska

  Mezi Českou republikou a Běloruskem platí vízová povinnost. Ke vstupu na území Běloruské republiky je kromě platného cestovního dokladu nutné také vstupní vízum. Občané ČR mohou o běloruská víza žádat na Velvyslanectví Běloruské republiky v Praze.

  Bělorusko bez víza

  Bez víza je možné cestovat do Běloruska pouze přes Národní letiště Minsk nejdéle na 30 dnů. Pro bezvízový vjezd je třeba mít platný cestovní doklad, alespoň 585 Kč24 € na každý den pobytu a cestovní zdravotní pojištění s minimálním plněním 10 tis. eur. Bez víza je také možné jet nejdéle na 10 dnů do rekreačně-turistického parku Brest a parku Augostovský kanál přes vyhrazené hraniční přechody.

  Povinná finanční hotovost

  Pokud se chystáte do Běloruska, je třeba s sebou mít finanční prostředky odpovídající částce přibližně 244 Kč10 € na osobu a den. Existence platebních prostředků se dokládá buď v hotovosti v běloruských rublech, amerických dolarech či v eurech, nebo platnou platební kartou. Kontroly provádí příslušníci Ministerstva vnitra Běloruské republiky na hranicích nebo kdekoli na území Běloruska.

  Cestovní pojištění Bělorusko

  Při cestě do Běloruska je nutné mít sjednané cestovní zdravotní pojištění s minimálním pojistným plněním 10 000 eur. To se předkládá už při žádosti o vízum a kontroluje se při vstupu do země. Pojistku je možné uzavřít s běloruskými pojišťovnami Belgosstrach nebo Beleximgarant, přípustné jsou ale i zahraniční pojišťovny včetně českých. Smlouva o cestovním zdravotním pojištění musí obsahovat údaj, že se pojištění vztahuje na území Běloruska a musí platit po celou dobu pobytu.

Nahlásit chybu v článku

Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás