Dálniční známka Slovinsko 2021: Cena, kde koupit, placené úseky

Na slovinských dálnicích musí být dálniční známkou vybaveny motocykly a vozy do 3,5 tuny. Vozy s hmotnostní nad 3,5 tuny platí elektronické mýtné podle skutečně ujeté vzdálenosti. Slovinci si dobře uvědomují, že jejich země je spíše zemí tranzitní, přes kterou míří mnoho turistů na dovolenou do Chorvatska. Jejich dálniční známky jsou proto poměrně drahé s krátkou dobou platnosti. Z tohoto důvodu stojí za to zvážit, zda není výhodnější placené úseky jednoduše objet.

1Cena a platnost dálniční známky ve Slovinsku pro rok 2021

Cena dálniční známky pro vozy s hmotností do 3,5 tuny je závislá na kategorii motorového vozidla.

Klasifikace motorových vozidel

 • Kategorie 1: Motocykly
 • Kategorie 2A: Vozidla do 3,5 t a do 1,3 m výšky nad první nápravou. Do této kategorie spadají všechna osobní vozidla a obytné vozy.
 • Kategorie 2B: Vozidla do 3,5 t a přes 1,3 m výšky nad první nápravou. Jedná se převážně o užitková vozidla, tranzity a některé offroady.

Ceník slovinských dálničních známek 2021:

MotocyklyAuta kategorie 2AAuta kategorie 2BAuta nad 3,5 t
Týdenní200 Kč7.50 €400 Kč15 €799 Kč30 €mýtné
Měsíční799 Kč30 €1 599 Kč60 €mýtné
Půlroční799 Kč30 €mýtné
Roční1 465 Kč55 €2 931 Kč110 €5 862 Kč220 €mýtné

Platnost roční dálniční známky je 14 měsíců, platí od začátku prosince do konce ledna následujícího roku. Půlroční známka je v platnosti ode dne vyznačeného na známce po dobu následujících šesti měsíců. Měsíční platí celý následující měsíc a týdenní známka je v platnosti sedm dní.

U půlroční, měsíční a týdenní známky vyznačuje první den platnosti prodejce vyštípnutím příslušného políčka, neoznačená známka je neplatná.

Dálniční známka Slovinsko 2021

2Kde koupit slovinskou dálniční známku 2021

 • Ve Slovinsku
  Dálniční známka tzv. vinjeta je ve Slovinsku v prodeji u čerpacích stanic, na hraničních přechodech a na mnoha dalších místech. Seznam oficiálních prodejních míst najdete na stránkách dar.si. Mapa prodejních míst je k dispozici zde.
 • V České republice
  Slovinskou dálniční známku je možné v ČR koupit v pobočkách směnárny Cash Point nebo na pracovištích Ústředního automotoklubu ÚAMK. Známku také pořídíte ve vybraných provozovnách ABA, na pobočkách směnárny Tourist centrum, nebo v prodejní síti MTX.
 • Na internetu
  Online prodej zajišťuje v České republice na svých webových stránkách ABA nebo e-shop MTX.

3Placené úseky ve Slovinsku 2021

 • Zpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic ve Slovinsku
  Dálnice A1: Rakousko – Šentilj – Maribor – Celje – Lublaň – Postojna – Koper
  Dálnice A2: Rakousko – Kranj – Lublaň – Novo Mesto – Brežice – Obrežje
  Dálnice A3: Divača (A1) – Fernetiči – Itálie
  Dálnice A4: Slivnica (A1) – Hajdina – Draženci – Gruškovje – Chorvatsko
  Dálnice A5: Dragučova (A1) – Vučja vas – Beltinci – Maďarsko
 • Mapa dálnic a zpoplatněných silnic ve Slovinsku
  Mapu slovinských dálnic najdete na stránkách dar.si nebo na www.promet.si, kde zjistíte i aktuální dopravní informace.
 • Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem
  Při průjezdu Slovinskem je účtováno dodatečné mýtné pouze v tunelu Karavanke. Tunel se nachází na hraničním přechodu mezi Rakouskem (A11) a Slovinskem (A2). Řidiči, kteří tunelem Karavanke projíždí častěji, si mohou na mýtné stanici Hrušica zakoupit kartu na 30 dnů se 14 přejezdy. Cena je 27.54 €734 Kč (bez daně). Karta je určena výhradně pro motocykly a vozidla do 3,5 tuny.

Poplatky za průjezd tunelem Karavanke 2021

MotocyklyOsobní automobilyAutomobily do 3,5 tAutomobily nad 3,5 t
Poplatek200 Kč7.50 €200 Kč7.50 €200 Kč7.50 €250 Kč9.38 €*)

 

4Dálnice ve Slovinsku: Povolená rychlost, pokuty…

 • Rychlostní limity ve Slovinsku
  Maximální povolená rychlost na slovinských dálnicích je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 100 km/h. V obci je maximální rychlost stanovena na 50 km/h a mimo obec 90 km/h.
 • Pokuty za dálniční známky
  Za jízdu bez platné dálniční známky hrozí pokuta ve výši 300 €7 993 Kč800 €21 315 Kč. Pokuty jsou udělovány i v případech, kdy je známka nedostatečně nalepena, nebo vykazuje známky opakovaného nalepení.
 • Kam nalepit slovinskou dálniční známku
  Známka musí být nalepena celou svojí plochou na levém horním nebo dolním okraji, případně pod zpětným zrcátkem na vnitřní straně předního skla. Známka by měla být z venku dobře viditelná a zároveň by neměla zabraňovat řidiči ve výhledu z vozidla.
 • Jak se vyhnout slovinské dálnici
  Slovinské dálnici se vyhnete, pokud pojedete podle trasy označené v této mapě. Z dálnice A9 je nutné odbočit ještě před Slovinskem směrem na Gersdorf. Trasa pokračuje přes Mureck a samotnou státní hranici se Slovinskem, projet se musí přes města Lenart a Ptuj, odkud se dá plynule navrátit na původní trasu do Záhřebu. Při objíždění dodržujte pečlivě dopravní předpisy. Slovinští policisté tuto objížďku dobře znají a hlídají tu dodržování předepsané rychlosti.