, Dálniční poplatky Portugalsko 2019 → Cena, jak platit, placené úseky - Skrblík.cz

Dálniční poplatky Portugalsko 2019: Cena, jak platit, placené úseky

V Portugalsku jsou dálnice zpoplatněné pro řidiče motocyklů, osobních aut a nákladních vozidel. Systém výběru dálničních poplatků je komplikovanější než v jiných evropských zemích. Důvodem jsou dvě oddělené soustavy dálnic, přičemž každá z nich má zcela odlišný systém. Starší systém umožňuje platit v mýtných branách hotově nebo platební kartou, nový systém je výhradně elektronický, značen je jako Portagens Eletrónicas nebo také Electronic Tolls.

1Výše dálničních poplatků v Portugalsku pro rok 2019

Výše mýtného v Portugalsku závisí na ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. Orientačně se dálniční poplatky pohybují od 6 do 9 eur na 100 km. V Portugalsku existuje několik provozovatelů, sjednocený přehled dálničních poplatků najdete na stránkách společnosti Brisa. K dispozici je také kalkulačka mýtného na stránkách Estradas.pt nebo na PorugalTolls.com.

Kategorie vozidel v Portugalsku
Vozidla se v Portugalsku běžně rozdělují do čtyř tříd. Klasifikace závisí na výšce vozu na přední nápravě a na celkovém počtu náprav vozidla. Motocykly s elektronickým systémem Via Verde tvoří třídu 5, díky tomu je jim poskytována 30% sleva na mýtném. Na stránkách ViaVerde.pt lze zkontrolovat kategorii podle značky a modelu vozidla.

 • Třída 1: Motocykly a vozidla s výškou do 1,1 m
 • Třída 2: Vozidla se dvěma nápravami s výškou nad 1,1 m
 • Třída 3: Tři nápravy a výška nad 1,1 m
 • Třída 4: Čtyři nápravy a více s výškou nad 1,1 m

Ceny mýtného pro vybrané úseky v Portugalsku 2019:

Dálniční úsek Motocykly Osobní vozy Nákladní vozy
Lisboa – Porto 22,25 € 22,25 € 38,65 €
Lisboa – Algarve 20,70 € 20,70 € 36,25 €
Porto – Valença 9,95 € 9,95 € 17,40 €
Porto – Amarante 7,90 € 7,90 € 13,65 €
Lisboa – Cascais 1,35 € 1,35 € 2,75 €
Lisboa – Leiria 10,05 € 10,05 € 17,65 €

2Platba mýtného v Portugalsku 2019

V Portugalsku existují dva oddělené systémy pro platbu dálničních poplatků. Starší systém umožňuje platbu v hotovosti nebo platební kartou. Za jízdu po dálnicích s elektronickým mýtným se platí výhradně prostřednictvím automatického systému nebo pomocí předplacených karet. Rozdělení portugalských dálnic podle způsobu platby najdete na webu PortugalTolls.com.

 • Platba v hotovosti nebo kartou
  Dálniční poplatky hotově nebo platební kartou lze uhradit pouze na některých dálnicích. Ty jsou označeny jako Portagem Manual nebo také Manual Toll, zde platí klasický otevřený systém. U vjezdu na dálnice dostanete lístek, při výjezdu platíte obsluze v mýtné stanici.
 • EasyToll
  EasyToll je automatický systém platby elektronického mýta pro vozidla registrované v zahraničí. Akceptovány jsou pouze platební karty Visa, Mastercard a Maestro. Řidič vloží kartu do platebního terminálu a systém kartu propojí s poznávací značkou vozu. Mýtné se následně odečítá automaticky z bankovního účtu. Za přihlášení je účtován poplatek ve výši 0,74 eur, každá cesta je navíc zpoplatněna administrativním poplatkem 0,32 eur. Registrace je platná 30 dnů. Platební kartu je možné registrovat pouze na 4 místech u hlavních hraničních přechodů.
 • TollCard
  TollCard fungují na principu předplaceného kreditu, v prodeji jsou karty v hodnotě 5, 10, 20 nebo 40 eur. TollCard jsou k dostání na na všech poštovních pobočkách CTT nebo na servisních stanicích, online pak na webu CTT.pt. TollCard se aktivují se přes SMS zprávu s číslem karty a poznávací značkou vozu. Při aktivaci je třeba počítat s aktivačním poplatkem 0,74 eur a administrativním poplatkem 0,32 eur při každé cestě.
 • TollService
  Za 20 eur (+ 0,74 eura za registraci) je možné 3 dny neomezeně jezdit po dálnicích s elektronických mýtným. TollService je k dostání na portugalských poštách nebo benzínových pumpách, případně lze službu předplatit online na CTT.pt.
 • Via Verde Visitors
  Via Verde je klasický systém pro elektronickou platbu mýtného. Na čelní sklo automobilu se připevní zařízení, které zaznamená průjezd mýtnou branou. Poplatky se pak odečítají přímo z bankovního účtu. Pro vozy registrované v zahraničí je k dispozici speciální tarif Via Verde Visitors. Pronájem zařízení trvá 90 dnů, první poplatek je 6 eur, následující týdny se platí poplatky ve výši 1,5 eur, navíc se skládá vratná záloha 27,50 eur. Výhodou Via Verde Visitors je, že se dá využít na všechny portugalské dálnice.
 • Dodatečná platba dálničních poplatků
  U vybraných provozovatelů placených dálnic je možné uhradit mýtné dodatečně. Některé zdroje uvádí, že dodatečně mohou platit pouze vozidla registrované v Portugalsku, nicméně oficiální web určený k platbě dálničních poplatků umožňuje platby i vozidlům registrovaným v zahraničí. Tento způsob doporučujeme použít jen jako krajní řešení, dodatečné platby se vztahují pouze na některé dálnice a navíc je třeba důsledně dodržet uvedené termíny.

3Placené úseky v Portugalsku 2019

 • Zpoplatněné úseky dálnic ve Portugalsku
  A1 Lisboa – Santarém – Leiria – Coimbra – Porto
  A2 Lisboa – Albufeira
  A3 Porto – Braga – Valença
  A4 Porto – Amarante – Quintanilha
  A5 Lisboa – Cascais
  A6 Marateca – Caia
  A7 Povoa de Varzim – Vila Pouca de Aguiar
  A8 Lisboa – Leiria
  A9 Lisabon – Alverca
  A10 Bucelas – Benavente
  A11 Apúlia – Amarante
  A12 Lisboa – Setúbal
  A13 Marateca – Almeirim, Entroncamento – Coimbra
  A14 Figueira da Foz – Coimbra
  A15 Óbidos – Santarém
  A16 Alcabideche – Lisboa
  A17 Marinha Grande – Mira – Aveiro
  A19 Porto de Mós – Leiria
  A20 Portský vnitřní okruh
  A21 Malveira – Ericeira
  A22 Lagos – Vila Real de Santo António
  A23 Torres Novas – Castelo Branco – Guarda
  A24 Viseu – Vila Real – Vila Verde da Raia
  A25 Praia da Barra – Aveiro – Guarda
  A26 Sines – Santiago do Cacém
  A27 Viana do Castelo – Ponte de Lima
  A28 Porto – Viana do Castelo – Caminha
  A29 Angeja – Vila Nova de Gaia
  A30 Sacavém – Santa Iria de Azóia
  A32 Oliveira de Azeméis – Vila Nova de Gaia
  A33 Funchalinho – Montijo
  A36 Lisabonský vnitřní okruh
  A37 Lisboa – Sintra
  A38 Almada – Costa de Caparica
  A40 Olival Basto – Montemor
  A41 Portský vnější okruh
  A42 Ermida – Lousada
  A43 Porto – Aguiar de Sousa
  A44 Gulpilhares – Vila Nova de Gaia – Oliveira do Douro
 • Mapa dálnic a zpoplatněných silnic v Portugalsku
  Přehlednou a jednoduchou mapu zpoplatněných dálnic v Portugalsku nabízí informační brožura, jejíž elektronickou verzi najdete na stránkách PortugalToll.com. V brožuře jsou zřetelně vyznačeny dálnice, na kterých je možné stále platit hotově nebo platební kartou, stejně tak jako dálnice, na kterých je nutné využít jednoho z automatických platebních systémů.
  Pro náročnější uživatele je k dispozici webová aplikace, díky které je možné snadno zjistit aktuální stav silnic, nebo kde jsou umístěny kamery.
 • Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem
  Kromě mýtného za jízdu po dálnicích se v Portugalsku vybírají poplatky za průjezd přes některé mosty. Například na mostech Vasco da Gama a 25 de Abril je třeba poplatky zaplatit v hotovosti.

Cena za průjezd některých mostů v Portugalsku 2019:

Most Motocykly Osobní vozy Nákladní vozy
Ponte 25 de Abril 1,80 € 1,80 € 3,95 €
Ponte Vasco da Gama 2,80 € 2,80 € 6,35 €

4Dálnice v Portugalsku: Povolená rychlost, pokuty…

 • Rychlostní limity v Portugalsku
  Na portugalských dálnicích platí rychlostní limit 120 km/h, v obci se může jet nejvýše 50 km/h a mimo obec 90 km/h. Na silnicích pro motorová vozidla se smí jet maximální rychlostí 100 km/h.
 • Pokuty za dálniční poplatky
  Pokuty za nezaplacené dálniční poplatky údajně dosahují až desetinásobku mýtných poplatků. U dálnic s elektronickým mýtným probíhají pečlivé kontroly prostřednictvím kamerového systému, jezdit bez řádně uhrazených dálničních poplatků se zde v žádném případě nevyplatí.
 • Neplacené úseky dálnic v Portugalsku
  Zdarma jsou v Portugalsku některé obchvaty větších měst a kratší úseky dálnic. Dálniční poplatky se neplatí na Madeiře a dalších portugalských ostrovech.
>