Dálniční poplatky Srbsko 2020: Cena, jak platit, placené úseky

V Srbsku je jízda po vybraných silnicích a dálnicích zpoplatněna. Platba za průjezd placených úseků probíhá v mýtných branách, výše poplatků závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Mýtné je nutné hradit za motocykly, osobní vozy, autobusy a nákladní automobily.

1Cena a platnost dálniční známky v Srbsku pro rok 2020

Výše mýtného v Srbsku závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Nejsnadněji výši poplatků za průjezd Srbskem zjistíte na oficiálních stránkách Putevi-srbije.rs, kde je k dispozici kalkulačka mýtného. Stačí doplnit mýtné stanice, přes které pojedete. Kalkulačka zobrazí přesnou výši dálničních poplatků pro všechny kategorie vozidel.

Kategorie vozidel v Srbsku

 • Kategorie IA
  Motocykly, tříkolky a čtyřkolky
 • Kategorie I
  Osobní automobily a dodávky s hmotnostní do 3,5 tuny a výškou nepřesahující 1,9 metru.
 • Kategorie II
  Osobní automobily s přívěsnými vozíky a karavany, dodávky s přívěsem s hmotností do 3,5 t s výškou do 1,9 m, dodávky s hmotností do 3,5 t a výškou nad 1,9 m.
 • Kategorie III
  Vozidla se dvěma nebo třemi nápravami s hmotností nad 3,5 tuny a s výškou přední nápravy větší než 1,3 m. Nákladní vozy se dvěma nápravami do 3,5 tuny s celkovou výškou větší než 1,9 m.
 • Kategorie IV
  Nákladní vozy se čtyřmi nebo více nápravami, s hmotností nad 3,5 t a s výškou přední nápravy větší než 1,3 m.

Výše mýtného pro nejužívanější dálnice v Srbsku 2020:

Trasa Motocykly Osobní vozy Karavany, přívěsy, kat. II
Subotica – Dimitrovgrad 213 Kč8 € 413 Kč15.50 € 599 Kč22.50 €
Subotica – Preševo 266 Kč10 € 506 Kč19 € 733 Kč27.50 €

Kompletní přehled dálničních poplatků v Srbsku pro rok 2020 najdete na stránkách Putevi-srbije.rs.

2Platba mýtného v Srbsku 2020

Systém platby se může na jednotlivých dálnicích lišit, ale většinou si na začátku placeného úseku vyzvednete lístek s místem, datem vjezdu a kategorií vozidla. Při výjezdu nebo na konci placeného úseku vám na základě tohoto lísku bude vypočteno mýtné.

 • Platba v hotovosti nebo kartou
  Mýtné je možné platit v dinárech nebo v eurech. Platba je možná také platební kartou, akceptovány jsou Master Card, Maestro, Visa, American Express, nebo Diners.
 • Elektronické mýtné ETC
  V Srbsku je možné využívat elektronický systém výběru mýtného. Stačí si zakoupit zařízení TAG, které se umístí do vozu na čelní sklo, a mýtné se automaticky odečítá z předplaceného kreditu. Řidiči se zařízením TAG projíždějí přes mýtnou stanici bez zastavení. Cena za zařízení TAG je 2 022 RSD, což je v přepočtu přibližně 435 Kč. Minimální částka pro dobití není stanovena s výjimkou mýtných stanic, kde lze dobít nejméně 2 000 RSD. TAG je možné využívat pro více vozidel v kategorii I, u kategorie II je zařízení již vázáno na konkrétní vozidlo. Elektronické mýtné není možné využít u mýtných stanic: Vrbas, Zmajevo (úsek Belgrade-Subotica), Doljevac selo a Brestovac (úsek Niš-Leskovac).
 • Předplacené balíčky TAG
  Autorizovaní distributoři, asociace automobilů a motocyklů Srbska (AMSS), OMV, Euro Petrol a Tehno-Coop nabízejí zařízení TAG s předplaceným kreditem. Seznam autorizovaných prodejců je k dispozici na stránkách Putevi-srbije.rs.
  AMSS na svých pobočkách nabízí slevu od 4 do 10 %:
  4% sleva při dobití kreditu od 10 000 do 25 000 RSD
  6% sleva při dobití kreditu od 25 001 do 50 000 RSD
  8% sleva při dobití kreditu od 50 001 do 100 000 RSD
  10% sleva při dobití kreditu přesahující 100 001 RSD

3Placené úseky v Srbsku 2020

 • Zpoplatněné úseky dálnic v Srbsku
  A1 Maďarsko – Horgoš – Preševo
  A2 Bělehrad – Požega
  A3 Chorvatsko – Batrovci – Bělehrad
  A4 Niš – Gradina – Bulharsko
  A5 Preljina – Pojate
 • Mapa dálnic a zpoplatněných silnic v Srbsku
  Na oficiálním webu Putevi-srbije.rs je dostupná přehledná mapa, ve které jsou vyznačeny všechny placené úseky dálnic a současně jsou zde zakresleny veškeré mýtné brány.

4Dálnice v Srbsku: Povolená rychlost, pokuty…

 • Rychlostní limity v Srbsku
  Maximální povolená rychlost na srbských dálnicích je 120 km/h, na rychlostních komunikacích můžete jet nejvyšší rychlostí 100 km/hod, v obci 50 km/hod a mimo obec 80 km/hod. V okolí škol lze jet nejrychleji 30 km/h.
 • Pokuty za dálniční poplatky
  Platba za dálniční známky probíhá na základě lístku vyzvednutého na začátku placeného úseku. V případě, že při sjezdu z dálnice není lístek předložen, naúčtuje se maximální možná částka pro danou kategorii vozidla na příslušném úseku dálnice.