Dálniční poplatky Finsko 2021: Cena, kde koupit, placené úseky

Finsko patří mezi státy bez dálničních poplatků. Za průjezd finských dálnic neplatí řidiči motocyklů, osobních aut a dokonce ani řidiči nákladních vozidel. Navíc ve Finsku nenajdete žádné mosty, tunely či jiné úseky, které by byly zpoplatněny zvláštním mýtem.

1Výše dálničních poplatků ve Finsku 2021

Finské dálnice jsou pro motocykly, osobní auta a veškerá vozidla s maximální přípustnou hmotností vyšší než 3,5 t zdarma. Ve Finsku se rovněž nenachází žádné úseky zpoplatněné zvláštním mýtem.

2Dálnice ve Finsku 2021

Všechny informace, které je dobré vědět před cestou autem do Finska, najdete ve speciální turistické brožuře. Brožura je dostupná v 6 jazycích, mimo jiné v angličtině nebo v ruštině.

 • Dálniční síť ve Finsku
  1 Helsinki – Turku
  2 Karkkila – Pori
  3 Helsinki – Tampere – Vassa
  4 Helsinki – Oulu – Tornio – Norsko
  5 Heinola – Kuopio – Kajaani – Sodankylä
  6 Loviisa – Lappeenranta – Kajaani
  7 Vantaa – Kotka – Rusko
  8 Turku – Pori – Vaasa – Raahe
  9 Turku – Tampere – Kuopio
  10 Turku – Hämeenlinna
  11 Tampere – Pori
  12 Tampere – Rauma
  13 Kokkola – Mikkeli – Rusko
  14 Juva – Parikkala
  15 Kotka – Kouvola – Mikkeli
  16 Ylistaro – Seinäjoki – Kyyjärvi
  17 Kuopio – Outokumpu – Joensuu
  18 Jyväskylä – Vaasa
  19 Jalasjärvi – Nykarleby
  20 Oulu – Kuusamo
  21 Tornio – Kilpisjärvi
  22 Oulu – Kontiomäki
  23 Pori – Joensuu
  24 Lahti – Jämsä
  25 Hanko – Lohja – Mäntsälä
  26 Hamina – Luumäki
  27 Kalajoki – lisalmi
  28 Kokkola – Nivala – Mainua
  29 Tornio – Keminmaa
 • Mapa dálnic ve Finsku
  Nejjednodušší a zároveň nejpřehlednější mapu finských dálnic nabízí Wikipedia. Nicméně pokud se chystáte Finsko projet autem, je vhodnější použít interaktivní mapu na stránkách Liikennetilanne.tmfg.fi. Na mapě se dají filtrovat informace o nehodách, silničních pracích, uzávěrkách, kolonách nebo aktuálních povětrnostních podmínkách na silnicích. Kromě užitečných informací zde najdete všechny dálnice, silnice, přístavy i železniční spoje.

3Dálnice ve Finsku: Povolená rychlost, pokuty…

 • Rychlostní limity ve Finsku
  Ve Finsku je na dálnici maximální povolená rychlost 120 km/hod, v obci 50 km/hod a mimo obec 80 až 100 km/hod. V období od října do dubna platí na mnoha úsecích snížené rychlostní limity, mimo obec se smí jet nejvýše 80 km/hod a na všech dálnicích s povolenou rychlostí 120 km/hod je možné jet nanejvýš 100 km/hod.
 • Pokuty ve Finsku
  Ve Finsku se důkladně kontroluje dodržování rychlosti, přičemž výše pokut závisí na příjmu řidiče. Radary pro kontrolu rychlosti se aktivují při 6 km/hod nad povolený limit. Jestliže dojde k překročení rychlosti do 10 km/hod, nehrozí žádný postih. Pokud budete přistiženi u telefonování za jízdy, dostanete pokutu 50 €1 332 Kč.
 • Trajekty ve Finsku
  Finsku se přezdívá „země tisíců jezer“, navíc k němu náleží přibližně 179 tisíc ostrovů, z tohoto důvodu ve Finsku funguje řada plavebních společností a trajekty tvoří nedílnou součást dopravy. Strategická spojení, zejména tam, kde trajekty nahrazují mosty, obsluhuje státní dopravce zdarma.
  Mapu, kde jsou přehledně zobrazeny všechny přístavy pro vnitrostátní lodní dopravu, najdete na stránkách FinFerries.fi. Jsou zde rovněž k dispozici veškeré jízdní řády, dopravní informace a podmínky přepravy.
 • Trajektem do Finska
  Nejjednodušší cestu, jak se dostat do Finska, představuje trajektová doprava. Přímé linky vedou z Německa, Švédska či Estonska. Plavbu lze zarezervovat například na stránkách Directferries.cz. Výhodou je, že stránky jsou v češtině.
  Trajekt z Německa do Finska
  Trasu mezi Německem a Finskem zajišťuje společnost Finnlines. Cestovat je možné z Travemünde do Helsinek. Cena při rezervaci s dostatečným předstihem za jednosměrný lístek pro 2–4 osoby a osobní vůz začíná na ceně 398 €10 604 Kč. Pokud si rovnou zarezervujete zpáteční plavbu, dostanete 20% slevu. Úsporu také slibuje registrace ve Star Clubu, když nic jiného, budete alespoň informováni o výhodných nabídkách a akcích společnosti Finnlines.
  Trajekt z Estonska do Finska
  Dopravu na trase Tallin–Helsinky zajišťuje například Tallink a Silja line. Cena za jednosměrný lístek pro 2 osoby a osobní auto se pohybuje od 92 €2 451 Kč. Ušetřit několik eur je možné při nákupu zpáteční jízdenky.