Jak poznat, že pes umírá

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak poznat, že pes umírá

    Jak poznat, že pes umírá

    Není vždy lehké rozeznat blížící se konec. I u psů se vyskytují náhlá úmrtí, například při kardiovaskulárním onemocnění. I zdánlivě zcela zdravý pes může z ničeho nic zemřít, a to bez viditelných předcházejících příznaků. Pokud se ale jedná o psa starého nebo vážně nemocného, mohou být příznaky jasně zřejmé. Pes dává docela často najevo, že se jeho dny krátí.

    Mezi nejčastější příznaky patří ztráta chuti k jídlu. Pejsci již nemají k jídlu nejen chuť, ale ani sílu. Nemocné a staré psy do jídla nenuťte, je možné, že jejich trávení již nefunguje, tak jak by mělo, a zbytečně by se jim mohlo přitížit.

    Když pes stárne, ubývá mu energie, a naopak přibývá hodin, kdy pejsek jen odpočívá nebo spí. Čas spánku se prodlužuje i v průběhu dne. Často se stává, že pes poslední dny svého života celé prospí, někdy ve spánku i umře.

    O dalších příznacích stáří psa jsme se již zmínili v článku Jak se počítá věk psů.

    Mezi další typické projevy patří také ztráta koordinace. Pes slábne, nohy se podlamují, hlava se motá. Občas se stane, že pes narazí do dveří nebo do nábytku. Nenechávejte proto pejskovi kolem jeho pelíšku nic zbytečného v cestě. Misku s vodou dejte až k němu, aby nemusel nikam chodit.

    Kromě ztráty smyslů, mohou být patrné i pohybové obtíže. Nezřídka dochází i k ochrnutí. Bohužel, umírání je často spojeno i s bolestí zapříčiněnou stářím nebo nemocí. Určitě zajistěte pro psa léky od bolesti, aby netrpěl.

    Zmíněné příznaky umírání nesmíte zaměnit s příznaky probíhajícího onemocnění, proto vždy každý zdravotní problém konzultujte s veterinárním lékařem.

  2. Co je to eutanázie

    Eutanázie neboli uspání, je chemické navození smrti. Veterinář podá zvířeti injekčně sedativum, které navodí spánek. Další injekce se aplikuje, až když pes spí. Je v ní obsažená látka, díky niž dojde k zástavě dechu a srdce. U eutanázie můžete být se psem po celou dobu, což veterináři v zájmu zvířete doporučují.

    Samozřejmě mohou nastat případy, kdy pes bolestí netrpí, v klidu si pospává a jednoho dne se prostě již neprobudí. Bohužel, takto idylicky umírání většinou neprobíhá. Stáří a nemoci, například nádorové onemocnění doprovází silné bolesti, které se dají tlumit jen do určitého stádia. Pokud již pes nepřijímá potravu s léky, ani analgetické injekce dostatečně bolesti neutiší, je na čase si položit otázku, jestli nebude lepší ukončit trápení psa uspávací injekcí.

    Proberte se svým veterinářem, jaké jsou další možnosti. Hlavní aspekt, který musíte brát v úvahu je, zda vůbec existuje možnost uzdravení či alespoň přijatelného zlepšení. U starých nebo těžce nemocných již tato možnost většinou není a eutanázie je pro psa vykoupením.

    Je velmi těžké se pro tuto volbu rozhodnout. Někdy je nejlepší poslouchat vlastní instinkt, protože každý majitel zná svého psa nejlépe a mnohdy sám vycítí, že nadešel čas nechat svého kamaráda odejít.

  3. Co se děje se psem po smrti

    Ať již pes zemřel u Vás doma nebo u veterináře, nastává další otázka. Co se psem po smrti? Kdysi bývalo běžným zvykem zakopat psa na zahradě. Většinou to bylo na místě, které měl pejsek rád. Od roku 2014 je toto možné jen pokud vlastníte hodně velký pozemek. Vyhláška má přísná pravidla a jejich porušením riskujete vysoké pokuty.

    Možnosti jsou v dnešní době naštěstí i jiné. Nejčastěji využívaná možnost, je ponechání mrtvého psa u veterinárního lékaře. Veterináři si za tuto službu berou poplatek, který však nebývá vysoký.

    V české republice již existují i zvířecí hřbitovy. Tuto alternativu využijí majitelé psů, kteří chtějí mít památeční místo, kde budou moci na psa v klidu vzpomínat. Další možností je zvířecí krematorium, kde můžete nechat tělo psa zpopelnit a následně si ho v urně odnést.

  4. Jak zvládnout smrt psa

    Bolest a smutek ze ztráty psa je srovnatelný se ztrátou člověka. Blízký a vždy věrný kamarád odešel a zbylo po něm prázdné místo. Smutek je normální reakce a potřebujete dostatek času, abyste překonali všech pět fází.

    Pelíšek a věci po zemřelém psovi dejte třeba do útulku, kde to určitě uvítají. Aspoň Vám jeho věci nebudou zbytečně navozovat smutnou náladu.

    U lidí, kteří jsou zvyklí na soužití se psem, je jen otázkou času, kdy si pořídí nového psa. Nebojte se. Určitě to neznamená, že jednoho psa nahradíte druhým. Na svého starého kamaráda nezapomenete, jen vám starosti i radosti s novým členem rodiny pomohou překonat smutný čas a vyrovnat se s velkou ztrátou.


N
Nikol 12.07.2020 – 07:59

Chcyse zeptat můj pes us 5blinkal a má prujem každých 30min kajdi sou mu tři roky jeto staford z labradorem moc se onej bojím prosím 🙏 🙏 🙏 🙏 odepistemy jestli víte cose sním děje dává mě mu jen jedny granule naty coje zvikly tak pokut vás něco napadne cokoliv tak prosím moc vás prosím 🙏 🙏 🙏 🙏 napište cose sním děje fak se onej bojím děkuji za odpověď

Odpovědět

P
Pavla 12.08.2020 – 23:33

Dobrý den, byla jsem se svou malinkou fenečkou u veterináře kde nezjistili nic.... neměla žádnou kost ani nic jiného v krku... Krk ma oteklý, zahleněný a nateklý jazyk .. ( jazyk jsem přišla později) ted mi po dvou dnech odmítá jídlo , vodu a dneska mi začla sípat leží , nechce ani ven nechce nic ... Jen leží a sípe a těžce dýchá... Bojím se oni a taky se bojím že mi umírá.... nevíte co by to mohlo být

Odpovědět

O
Ondřej 05.11.2020 – 15:49

Pohladím psa na boku a knučí je mu 12 let ? je to příznak že umíra ? :/

Odpovědět

J
Josef 18.08.2021 – 15:15

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás