Jak poznat, že kočku bolí zuby

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak poznat, že kočku bolí zuby

  Jak poznat, že kočku bolí zuby – nechutenství

  Na závěr bych ráda napsala, že pokud máte podezření, že kočičku něco trápí, zajděte s ní k veterináři. Článek slouží jen jako zajímavost a není náhradou veterinární péče.

  Teď už se ale pusť do několika tipů, jak poznat, že kočku bolí zuby.

  První z nich je nechutenství. Kočička může přestat jíst nebo může jíst málo. Problém jí budou dělat především granule a další tvrdé věci jako jsou pamlsky. Problém bude mít i s většími kousky masa. Naopak si ráda pochutná na jogurtech nebo mletých konzervách či kapsičkách, kde nebude muset maso kousat.

  Když už bude kočka potřebovat něco pokousat, stejně jako člověk bude žvýkat jak se říká „zvysoka“ a pořádně neskousne.

  S tím souvisí i příprava jídla pro kočičku, kterou bolí zuby. Jestli se hned nedostanete k veterináři nebo například čekáte na zákrok, nachystejte jí zatím jídlo, které bez problémů sní. Můžete jí rozmixovat její klasické jídlo v trošce vody pomocí tyčového mixéru, aby vznikla taková kaše. Kočka ji pak spíš slíže jazykem, než pokouše.

  Některé konzervy však nechutnají dobře, když se rozmixují a tak pokud kočička odmítne, zkuste jí stejným způsobem rozmixovat vařené nesolené a nekořeněné kuřecí nebo rybí maso. Maso lze rozmixovat také ve vývaru, aby měla kaše výraznější chuť. Stejně tak kapsičku.

  Když dáte kočce něco, co jí bude opravdu chutnat, je větší šance, že se nají, než když bude mít jídlo, které má pravidelně a není pro ni ničím vzácným nebo jí příliš nechutná.

  S další péčí o vašeho mazlíčka vám poradí naše články Jak přinutit kočku pítJak vyrobit škrabadlo.

 2. Jak poznat, že kočku bolí zuby – hry

  Hry jsou dalším okamžikem, kdy můžete poznat, že kočičku něco trápí. Zkuste se zaměřit na okamžik, kdy kočička bere do tlamičky hračku, jestli ji skousne jako obvykle nebo je opatrná.

  Stejně tak jestli je zvyklá vás občas jemně kousnout během hry a najednou je opatrná nebo nekouše vůbec, může to znamenat, že ji bolí zoubky.

  K tomu se pojí i chytání myší. Jestli je kočka zvyklá ulovené myši běžně sníst a najednou je všude nacházíte vcelku, zkuste popřemýšlet, jestli ji nebolí zuby nebo ji netrápí něco jiného. Ne vždy to ale musí nutně znamenat problém. Kočce se můžou měnit návyky a může jednoduše zpohodlnět a začít dávat přednost stravě v misce.

 3. Jak poznat, že kočku bolí zuby – pohyby

  Dalším signálem je změna v pohybech. Zkuste se zaměřit na moment, kdy kočka skáče z větší výšky.

  Jestli jsou její dopady opatrné nebo se nezvykle přikrčí, může to znamenat, že ji bolí zuby nebo ji trápí něco jiného. Při dopadu z větší výšky může kočičce skrze tlapky projet ráz dopadu až do dalších částí těla a jestli ji trápí zoubky, nebude to pro ni nic příjemného.

  Stejně tak se podívejte během chůze, jestli kočička nenašlapuje jinak, opatrněji.

 4. Jak poznat, že kočku bolí zuby – nálada

  Nejspolehlivějším ukazatelem je nálada. Jako majitel znáte svou kočičku nejlépe a dokážete rozpoznat i ty nejmenší změny nálad, kterých by si ostatní nevšimli.

  Zkuste vypozorovat, jestli kočka nezměnila zvyky, zda je kontaktní stejně jako jindy nebo má naopak tendenci si někam zalézt a být sama. Vítá vaši pozornost stejně jako dřív nebo ji spíše chvíli strpí a jde si po svých? I tohle může poukázat na to, že ji něco trápí.

  Nezapomeňte ale, že se kočičí návyky mění také s příchodem jara nebo podzimu a ne vždy to musí nutně znamenat, že kočku něco trápí. Stejně je to i s jídlem. Během podzimu bude mít kočička pravděpodobněji mnohem větší chuť k jídlu než během léta, kdy je jí teplo nebo si chytne myš.

 5. Jak poznat, že kočku bolí zuby – (ne)spavost

  Dalším důležitým bodem je nespavost.

  Sami nejlépe víte, jak a kdy je vaše kočka zvyklá spát. Také se to bude lišit podle stáří kočky a podle ročního období. Jestli je kočka najednou mnohem spavější než obvykle nebo naopak neklidně popochází a je vzhůru i během noci, kdy jindy spí, zkuste zvážit, jestli ji něco netrápí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás