Jak poznat, že fena rodí

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak poznat, že fena rodí

    Jak probíhá březost feny

    Březost feny trvá 56 až 68 dní. V prvních týdnech nemusíte pozorovat na fence žádné změny. Ty se začnou projevovat až kolem 25 dne březosti. Fena se začne postupně zakulacovat, většinou vzroste i chuť k jídlu, a naopak se sníží chuť k pohybu. Březí fena je většinou přítulnější a klidnější.

    Zhruba od čtvrtého týdne se také začnou nalévat mléčné struky. Veterinář Vám na základě ultrazvukového vyšetření může potvrdit březost od dvacátého dne. Je možné udělat také hormonální testy.

    Březí fena by měla dostávat kvalitní krmivo, které zajistí zvýšený přísun bílkovin i potřebných minerálů. Dávejte fence krmivo určené přímo pro březí feny. V první polovině březosti můžete s fenkou chodit na procházky, jako doposud.

    S rostoucím bříškem by se mělo postupně zvolňovat tempo i délka trasy. To však neznamená, že s fenkou budete chodit jen kolem domu. Nastávající psí maminka by se měla udržovat v dobré fyzické kondici, aby zvládla náročné období, které ji čeká.

    S blížícím se termínem porodu si fena začíná chystat pelíšek. Minimálně dva týdny před porodem, byste měli zajistit porodní box, ve kterém fena přivede na svět štěňata. Box může být zakoupený nebo vyrobený z krabice, hlavně musí být příjemně pohodlný a umístěn na klidném místě, nejlépe v závětří, aby štěňata po narození nebyla v průvanu.

    Pelíšek by měl mít zvýšené okraje. Během porodu bude určitě zašpiněn, proto doporučujeme vystlat pelíšek vrstvou dek nebo prostěradel, které po porodu z pelechu jednoduše odstraníte. Výborné jsou také jednorázové podložky.

  2. Jaké jsou první příznaky začínajícího porodu

    S blížícím se porodem je nastávající maminka unavenější a pomalejší, častěji odpočívá a můžete zaznamenat zrychlený a těžký dech. Občas může docházet k odkapávání mateřského mléka. Zhruba 12 hodin před porodem feně poklesne teplota až o dva stupně. V den porodu některé fenky ztrácí chuť k jídlu, a naopak více pijí. Dochází k uvolnění vazů děložních, čímž břicho poklesne.

    Na feně můžete pozorovat nervozitu. Popochází sem a tam, kňučí, točí se na místě, hrabe v pelíšku a snaží se uvelebit. Běžný je i výtok a olizování vulvy. To vše naznačuje, že se porod blíží.

  3. Jak probíhá porod feny

    Porod feny se příliš neliší od porodu ostatních savců. Také je rozdělen na tři fáze, a to na fázi otevírací, vypuzovací a porod placenty. Rozhodně nepotřebujete znát detaily všech fází, stačí, když budete připravení včas zasáhnout v případě komplikací. Ve většině případů fena zvládne porod zcela sama, bez jakéhokoliv zásahu člověka.

    V první fázi se otevírají porodní cesty. V tuto dobu je vhodné být nablízku, hlavně u prvorodiček, které mohou být nervózní a zmatkovat. Příznaky počínajícího porodu mohou fenky bez zkušeností rozrušit. Fena pociťuje kontrakce, které zaznamená i majitel. Fena je nervózní a ohlíží se směrem k břichu, má zvýšený tep a rychlejší dech. V tuto chvíli by měla být fenka doma ve svém pelíšku a v klidu.

    Stále častější stahy naznačují blížící se vlastní porod, tedy vypuzovací fázi. Štěňata se mohou rodit napřed hlavičkou i zadečkem. Vypuzování jednotlivých štěňat většinou probíhá ve dvaceti minutových intervalech.

    Není neobvyklé, že si fena musí oddechnout i v průběhu porodu. Interval se může prodloužit až na dvě hodiny. Každé štěně by měla fena očistit a překousnout pupeční šňůru. Ani v této fázi není potřeba nijak zasahovat. Věřte, že fenka vše zvládne sama, měli byste být po ruce jen pro případ komplikací.

    Pokud má fena delší dobu kontrakce, ale štěně nejde porodit, zavolejte veterináře a poraďte se. Stejně učiňte, pokud fena kontrakce nemá, ale nedošlo k porodu všech štěňat nebo placenty.

    Porod placenty probíhá po porodu jednotlivých štěňat. Placenty byste měli mít spočítané, abyste věděli, zda souhlasí s počtem štěňat a žádná nezůstala uvnitř. Feny občas placentu snědí, což je zcela přirozené.

    Co je vhodné mít nachystáno k porodu:

    • Kontakt na veterinární pohotovost
    • Auto pro případ nutnosti převozu
    • Porodní box
    • Čisté ručníky nebo hadry
    • Dezinfikovaný provázek na podvázání pupečníku
    • Dezinfikované nůžky
    • Deka
    • Jednorázové podložky
    • Papír, tužka a hodinky k zaznamenávání času porodu jednotlivých štěňat
  4. Jak vyvolat porod

    Nervozita a stres, který se přenáší i na zvíře, může porod oddálit. Takže hlavní zásada zní-zachovat klid. Porod většinou probíhá bez komplikací a není třeba jej vyvolávat. S fenkou můžete dál chodit na poklidné procházky.

    Ujistěte se, že porodní pelíšek je umístěn na vhodném místě, aby poskytoval pocit bezpečí, klidu i pohodlí. V noci fenu zbytečně nerušte. Můžete nechat zapnuté tlumené světlo a pro klid duše nenápadně občas nakouknout, tak abyste psa nevzbudili.

    Fena většinou porodí do 65 dne březosti. Pokud se tak nestane, zajděte na kontrolu k veterinárnímu lékaři, který zjistí, zda je vše v pořádku. Jen ve výjimečných případech je nutné přistoupit k císařskému řezu.

    Po porodu bude hlavní péče i krmení na psí mamince, ale později se Vám určitě budou hodit informace z článku Jak krmit štěně nebo Jak se správně starat o štěně.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás