Jak poznat, že dítě lže

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak poznat, že dítě lže

  Jak poznat, že dítě lže – intuice

  Především je to vaše intuice, která by vám měla napovědět, jestli vám vaše dítě lže nebo ne. Jako rodič nebo někdo, kdo má k dítěti blízko, byste s ním měli mít za tu dobu, co s ním trávíte čas, vybudovaný natolik blízký vztah, že byste měli být schopni bezpečně rozeznat, jestli vám dítě lže nebo naopak mluví pravdu.

  V případě, že vám vaše intuice nenapoví nebo si nejste jisti, zkuste nehledat problém jen u dítěte, ale zamyslete se, jestli není problém na vaší straně, když nejste schopni poznat, jestli vám vaše dítě lže. Děti jsou většinou bezprostřední a bezelstné a nepřemýšlí stejně jako dospělí. Teprve jsou utvářeny svým okolím. Oproti tomu dospělý člověk je plný vlastních bloků z dětství a předsudků, které si během života vytvořil.

  Zkuste se sami zamyslet, jestli si v sobě nenesete emoce z dětství, kvůli kterým jste ochotni automaticky uvěřit, že by vám vaše dítě mohlo lhát. Sami jste mohli v dětství zažít moment, kdy vám dospělí lhali nebo kdy jste se naopak vy sami báli něco říct nahlas nebo se k něčemu přiznat.

  Také se zamyslete nad tím, jestli jste neřekli nebo neúmyslně neudělali něco, na základě čeho by se vám vaše dítě bálo říct pravdu.

  Zamyslete se i nad tématem důvěry, zda ho sami v dítě máte, jestli jste ochotni mu věřit nebo jsou tam emoce pochybností. Podobné vzorce chování často přebíráme už v útlém dětství a nevědomky se jimi pak řídíme vůči vlastním dětem. Také popřemýšlejte, jestli jste neúmyslně neudělali něco, po čem by ve vás vaše dítě ztratilo důvěru.

  Až si projdete všechny tyhle otázky a budete si jisti, že v sobě máte všechna tahle témata zpracovaná, zaměřte se znovu na dítě a ideálně si s ním na rovinu popovídejte. Stejně jako v partnerských a jakýchkoli jiných vztazích je nejlepší přistupovat ke všemu otevřeně a upřímností, i s dítětem si lze promluvit na rovinu a dobrat se k jádru domnělého problému nebo konfliktu, který ani nemusí nastat.

  Jestli jste si stále jisti, že by dítě mohlo přece jen lhát a z nějakého důvodu ho s tím nechcete konfrontovat, zkuste se s námi podívat na několik tipů, jak lež rozpoznat.

 2. Jak poznat, že dítě lže – ukázkový případ

  Stejně jako u dospělých lidí, jakmile je jednou chytnete při lži, ve chvíli, kdy vám zalžou podruhé nebo potřetí, bezpečně to rozpoznáte. Každý máme většinou konkrétní rysy, které se projeví ve chvíli, kdy lžeme.

  Jestli jste tedy dítě už jednou při lži chytli, zamyslete se, zda nesklopilo oči, neuhnulo pohledem nebo třeba neudělalo konkrétní gesto rukou.

  Vodítkem může být i tón hlasu, výběr jiných slov nebo jen pocit, který z dítěte máte ve chvíli, kdy jste si jisti, že vám lže.

 3. Jak poznat, že dítě lže – důkazy

  Lež můžete jednoduše odhalit i tak, že najdete přímý důkaz toho, že vám dítě zalhalo. Řeklo, že si uklidilo pokoj, ale uklizený není? Nebo vám slíbilo, že vyvenčí psa, ale jste si jisti, že pejsek venku nebyl?

  Nebo vám dítě tvrdí, že už má hotové domácí úkoly a vy jste si jisti, že nad úkoly nesedělo? V takovém případě dítě jednoduše požádejte, ať vám donese úkol ukázat.

  V takovém případě není nic snadnějšího, než dítě s danou situací konfrontovat a dopátrat se toho, proč vám zalhalo a domluvit se s ním na tom, jak danou situaci napravit.

 4. Jak poznat, že dítě lže – ověření

  T9m se dostáváme k poslední bodu a tím je to, že si lze lež většinou jednoduše ověřit. Jestli vám dítě řeklo, že bylo u kamaráda nebo u babičky a vy máte pochybnosti, zda vám nelže, jednoduše danou osobu kontaktujte a zeptejte se jí.

  Stejně tak jestli vám dítě tvrdí, že něco udělalo nebo je naopak obviněné z něčeho, v čem prsty nemá, nejprve si vše ověřte, než přistoupíte k trestům nebo kázání.

 5. Jak poznat, že dítě lže – důvod

  Na závěr si ale položte tu nejdůležitější otázku a tou je to, proč vám dítě vlastně lže. Tím se dostáváme opět k prvnímu bodu a tím je vás vztah s dítětem.

  Má ve vás dítě důvěru nebo jsou věci, které by se vám jednoduše bálo říct? Je ta důvěra vzájemná? Jestli nejste schopni nebo ochotni mít bezmeznou důvěru ve vlastní dítě, zkuste se zamyslet nad tím, kde se to vzalo a vraťte se ke svému vlastnímu dětství a vašemu vztahu s vlastními rodiči. Právě zde můžete najít klíč ke všemu, co teď vy sami s vlastními dětmi řešíte.

  S dalšími vztahovými věcmi vám poradí naše články Jak poznat, že kluk žárlíJak poznat, že nemá zájem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás