Jak se počítá věk psů

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se počítá věk psů

  Jak se počítá věk psů

  Nejznámější metoda, kdy se věk psa vynásobí sedmi, je poněkud nepřesná. Nezohledňuje totiž fakt, že psi v prvních dvou letech života vyzrávají výrazně rychleji. Obecně se dá považovat rok starého psa, jako šestnáctiletého v lidském měřítku. Pak se každý rok přičítá u malých plemen 4 roky, u obřích plemen 7 let.

  Další důležitý faktor je plemeno psa. Malí psi se dožívají nejvyššího věku, většinou kolem 16 let. Najdou se i pejsci, kteří oslaví úctyhodných 18 let. Do této kategorie patří například čivavy, jorkšír nebo jezevčík. Naopak obří plemena psů, jako je vlkodav nebo německá doga, se dožívají sotva poloviny.

  Plemena se rozdělují do čtyř kategorií dle váhy

  • Malá plemena psů do 10 kg – až 18 let
  • Střední plemena psů do 25 kg – až 15 let
  • Velká plemena psů do 35 kg – až 12 let
  • Obří plemena psů nad 35 kg – až 7 let
 2. Jak starý je můj pes

  Je více způsobů, jak přepočíst psí věk na lidský. Některé jsou založeny na rozborech buněk DNA a jejich srovnáních s lidskými buňkami. Dalším způsobem přepočtu psích let na lidský věk je výpočet dle následujících vzorců:

  • V = věk psa
  • ln…. Logaritmická funkce
  • (V-2) x 4 + 21 = Věk psa přepočten na lidské roky
  • 16ln x V + 31 = Věk psa přepočten na lidské roky
 3. Jak prodloužit život psa

  Základem dlouhého života psa je stejně jako u lidí zdravý životní styl. Co to znamená pro naše čtyřnohé kamarády? Kvalitní strava a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Určitě jste si všimli, jak často se psi podobají svým majitelům.

  Pokud se áaníček pejska nerad hýbe a trpí nadváhou, je velmi pravděpodobné, že jeho pes na tom bude stejně. Takový pes se dožívá nejen nižšího věku, ale také jeho zdraví má sníženou kvalitu. Psi s nadváhou trpí problémy pohybového aparátu, časté jsou i problémy se srdcem a dýcháním.

  Naopak psi majitelů, kteří jsou sportovně založeni, se dožívají vyššího věku a těší se pevnému zdraví. Níže uvádíme hlavní zásady, jak prodloužit život vašeho psa.

  • Nedávat psům lidskou stravu ani pamlsky
  • Zajistit několikrát denně dostatečně dlouho procházku
  • Podávat kvalitní krmivo dle plemene a věku psa
  • Udržovat správnou váhu psa
 4. Kdy je pes ještě junior a kdy už je senior

  Pokud si lámete hlavu nad nepřeberným množstvím typů psích granulí, nemusíte zoufat a pořádně se podívejte na obal krmiva. Výrobci většinou viditelně na obalu uvádějí nejen označení Puppy, Junior, Adult a Senior. Najdete tam i údaj o plemeni a přesném věku psa, pro kterého je krmivo určené.

  Puppy je krmivo určeno pro štěňata po odstavení od matky. Toto krmivo můžete podávat až do šesti měsíců.

  Juniorská kategorie navazuje na kategorii Puppy. Jedná se o období psa od 2 měsíců až do dvou let v závislosti na plemeni.

  Další kategorie je Adult neboli dospělý. Z názvu je zřejmé, že krmivo je určeno pro psy po ukončení růstu. Toto období je většinou nejdelší, výjimku tvoří obří plemena.

  Poslední typ krmiva se označuje jako Senior. Období, kdy je pes senior se nejlépe určí podle průměrné délky života jednotlivých plemen, můžete však použít orientační údaje na základě váhy psa.

  Od jakého věku patří pes do kategorie senior:

  • Malá plemena – od 10 let
  • Střední plemena – od 9 let
  • Velká plemena – od 8 let
  • Obří plemena – od 5 let
 5. Jak se starat o psího seniora

  Řídnutí srsti, bílé chloupky okolo čenichu, pomalejší pohyb, tuhost kloubů, ztráta zubů a zhoršení zraku a sluchu. To jsou typické známky stárnutí. Staří psi stejně jako lidé vyžadují speciální péči.

  Základem zdraví i ve stáří je strava a pohyb. Starý pes už nezvládne celodenní výlety. Stačí mu kratší, ale častější procházky. Po procházce by měl mít dostatek odpočinku. Psí senioři na sklonku života často prospí většinu dne, tomu by mělo být uzpůsobeno i místo na spaní kvalitní podložkou, která zamezí vzniku proleženin.

  Ve vyšším věku psi ztrácí zuby, proto je většinou lépe přijímána měkká potrava než tvrdé granule. Krmivo by mělo mít vyvážený poměr vitamínů a minerálů pro staré psy. Často se přidávají i speciální doplňky stravy na posílení pohybového aparátu.

  Jinou kategorií je krmení štěňat, o kterém jsme se zmínili v článku Jak krmit štěně?

  Pokud vás zajímá jak psa učit různým povelům, podívejte se třeba na pac, lehni, sedni.


MA
Miluše Albrechtová 29.01.2021 – 13:52

Jedna bišončí babička mi umřela ve 12 letech,mám ještě jednu a té bude letos 14 let.Kolik jim tedy je let.Děkuji

Odpovědět

BN
Blanka Navrátilová 02.05.2021 – 19:39

Máme křížence středního kokra kterému je uctihodných 19 let. Sice ztratil již sluch a zrak, pohybuje se o něco pomaleji a má měkkou stravu, ale je stále v pohodě. 🤗

Odpovědět

H
Helena 19.10.2022 – 07:16

Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik je mému pejskovi když mu je 17 let a je to trpasličí špic děkuji

Odpovědět

M
MarieB. 05.07.2023 – 20:11

Měli jsme čivaváčka, který se dožil 19 let 2 měsíců 5 dnů - a až na posledních 14 dnů "odcházení" byl čiperka. Zestárnul s námi a je nezapomenutelný...

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás