Jak poznat, že o mě stojí

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak poznat, že o mě stojí

    Jak je to s vlastní sebejistotou

    Nejprve se podívejte, odkud skutečně pramení vaše vlastní nejistota ohledně toho, zda o vás ten druhý stojí. Někdy za tím mohou být pouhopouhé pocity vlastní nejistoty. V takovém případě veškerou energii, kterou k nám ten druhý vysílá, jakoby filtrujeme skrze vlastní pocity nízké sebe hodnoty a je pro nás jen těžko uvěřitelné, že by o nás ten druhý skutečně stál.

    A to i v případě, že nám ten dotyčný dá jasně najevo, že by měl zájem nebo nám to dokonce i přímo řekne a dá najevo otevřeně vlastní pocity. I v takovém případě je možnost, že se v nás objeví pocity vlastní méněcennosti a pak můžeme sami odmítnout člověka, o kterého bychom jinak rádi projevili zájem.

    Kde se ale takové pocity méněcennosti berou? Nejčastěji je jejich zdrojem právě naše dětství, kde se mohou vytvořit různé podvědomé bloky a negativní vzorce chování. Abyste se takových bloků zbavili, je nutné se ponořit do vlastních vzpomínek a zapátrat v paměti, jak se k vám samotným chovali rodiče, když jste byli malí a jestli to teď nejste vy sami, kdo se takhle chová k sobě sama.

    Jestli vás rodiče jako dítě přehlíželi nebo vás nebrali dostatečně vážně, mohly u vás vzniknout pocity méněcennosti, s kterými je nutné se v dospělosti vypořádat. Zkuste se vrátit do těchto okamžiků a uvědomit si, že i přese všechny nedokonalosti vás rodiče milovali a v každou chvíli pro vás byli těmi nejlepšími rodiči, jak právě uměli.

    Vnitřně jim odpusťte, a i když se to může zdát neuvěřitelné, odpusťte i sami sobě to, že jste se narodili do rodiny, kde nebylo vše ideální nebo alespoň ne takové, jak byste si přáli.

    Zkuste se zaměřit také na své vzpomínky ze základní nebo už z mateřské školy. Měli jste někdy pocit, že se vám ostatní děti posmívají nebo že jste v něčem odlišní? Pak i tohle může být klíčem ke zvýšení vlastního sebevědomí. Zkuste se ponořit do těchto okamžiků a vnitřně odpustit všem, u kterých máte pocit, že se k vám nechovali zrovna nejlépe. Odpusťte i sobě, že jste se za sebe nedokázali tehdy lépe postavit a zabránit tomu, abyste se v takových situacích vůbec ocitli.

    Teprve až si v sobě všechna tahle témata zpracujete, podívejte se znova na pocity, které ohledně daného člověka máte a znova si položte otázku, zda o vás stojí.

    Teď už se podívejme na další téma spojené s tím, jak poznat, že o vás někdo stojí a to na samotnou intuici.

  2. Jak poznat, že o mě stojí – intuice

    Právě vaše vlastní intuice je tím, kdo vám poradí nejlépe. To vy jste ten, kdo s druhým člověkem tráví čas, kdo ví, jak se k vám chová a jste to tedy vy, kdo ví nejlépe, zda o vás ten druhý člověk stojí.

    Ať už byste se zeptali kohokoli třetího, rodiny nebo přátel, všichni budou to, co jim vyprávíte filtrovat skrze vlastní prožitky a vkládat do svých názorů své nezpracované emoce a bloky z podvědomí, aniž by si toho byli sami vědomi.

    Zkuste se tedy ponořit především do vlastního nitra a zeptat se své vlastní intuice, jak by vám dokázala nejlépe poradit.

    Teď už se ale přece jen podívejme na pár praktických rad ohledně toho, jak poznat, že o vás druhý člověk stojí.

  3. Jak poznat, že o mě stojí – narážky

    Jednou variantou jsou přímé nebo skryté narážky, z kterých lze ledasco vyčíst.

    Zkuste se zamyslet, zda jste měli pocit, že s vámi ten druhý flirtuje nebo zda si vás láskyplně kvůli něčemu nedobíral. Jestli ano, máte první vodítko.

    Od malička vyrůstáme ve společnosti, kde není příliš zvykem dávat najevo emoce a většina lidí je spíše uzavřena do sebe, než aby byla schopna dát otevřeně najevo emoce. Mnohdy je tedy snadnější projevit své vlastní pocity nepřímo, třeba právě formou narážek.

  4. Jak poznat, že o mě stojí – doteky

    Další možností jsou letmé doteky. Jestli se druhého člověka občas letmo dotknete rukou nebo on vás nebo se o sebe třeba jen otřete, když jdete vedle sebe, lze z toho vyvodit, že je tomu druhému vaše přítomnost příjemná a letmé doteky vítá. Tím spíš, pokud je to opakované.

    I když není nic špatného na přátelských dotycích, objetí a tak podobně, žijeme ve společnosti, kde se to příliš nenosí a bohužel jsme už od malička vedeni k tomu, abychom se nedotýkali nikoho jiného než partnera. Je to jaksi považováno za nevhodné a většina lidí má obavu, že by si to druzí mohli špatně vykládat. Nechme teď stranou to, zda je to správně nebo ne, nicméně když už je to takto nastavené a s někým se pravidelně letmo dotýkáte, můžete z toho odvodit, že to není jen přátelské.

  5. Jak poznat, že o mě stojí – společný čas

    Dalším bodem je společně strávený čas.

    Jestli se vidíte v rámci přátelství příležitostně jednou za tři měsíce a ten druhý nemá snahu domluvit se na častějším společně stráveném čase, lze z toho usoudit, že jste pro něho skutečně jen přítelem, nikoli možným partnerem.

    Naproti tomu jestli se vidíte prakticky každý týden a mezi tím si ještě napíšete, můžete si být jisti, že je mezi vámi něco víc, než jen přátelství.

    S dalšími vztahovými tématy vám poradí naše články Jak poznat, že flirtujeJak poznat, že chce pusu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás