Jak poznat, že dítěti rostou zuby

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak poznat, že dítěti rostou zuby

    Kdy dítěti rostou zuby

    Nejprve se podívejme na to, v kolika letech by měli dítěti začít růst první zoubky, kterým se říká mléčné. Samotný název je odvozen od dvou variant. První z možností je, že název vznikl proto, že dítěti začnou růst zuby během toho, kdy je ještě kojeno. Podle druhé teorie je název odvozen od toho, že jsou mléčné zuby bělejší než ty druhé.

    Většině dětí začínají růst zoubky kolem prvního roku života. To se však může posunout i o několik měsíců později. Záleží na konkrétním dítěti.

    Jakmile však začnou zoubky růst, můžete si být téměř jisti, že to bude nejprve spodní řezák, který se objeví.

    Většina dolních zubů je prořezána dříve, než ty horní.

    Ještě však před tím, než zoubky začnou vůbec růst, bude mít dítě tendenci strkat do pusy vše, co najde, včetně vlastních hraček nebo čehokoli, co zrovna necháte ležet v jeho dosahu. Jestli už dáváte příkrmy, dítě bude mít tendenci kromě jídla vše v pusince přemílat stejným způsobem.

    Tuhle dětskou snahu podpořte tím, že mu dáte nejrůznější dětské keksíky a vše, co může žmoulat, aby tak trénovalo svaly čelistí. Děti si tímto způsobem sami masírují dásně a to samo o sobě stimuluje růst zoubků.

    Než bude dítěti jeden rok, mělo by mít v pusince přibližně šest zoubků. Může se ale stát, že do dvanáctého roku života dítěti vyrostou jen dva nebo čtyři zoubky. V takovém případě nepanikařte, Každé dítě se vyvíjí jiným tempem.

    Jestli však máte podezření, že by mohlo být něco špatně, poraďte se raději se svým dětským lékařem.

  2. Jak poznat, že dítěti rostou zuby

    Teď se ale podívejme na samotné projevy toho, že dítěti už skutečně rostou zoubky.

    Nedlouho před tím, než se objeví první zoubek, začne dítě výrazně slintat. K tomu dochází většinou během třetího až čtvrtého měsíce.

    V důsledku nadměrné produkce slin se může stát, že bude mít miminko popraskanou jemnou kůžičku kolem úst nebo na bradě. Abyste to napravili, bude vám k tomu stačit jemný hydratační krém. O správné značce se poraďte v lékárně. Nezbytný je touto dobou bryndáček, aby dítě nemělo mokré oblečení, slin je opravdu hodně.

    Dítě se může slinami také lehce dusit nebo může začít kašlat. Nelekejte se hned, že je nemocné a poraďte se s lékařem, zda to nemůže být právě nadměrnou tvorbou slin.

    Ve chvíli, kdy se derou první zoubky ven, je miminko vystaveno výrazné bolesti a ta se může projevit pláčem a nespokojeností miminka. Navíc tím, jak zoubky tlačí na dásně, nutí dítě podvědomě se bránit bolesti protitlakem na dáseň. Dítě tak kouše vše co je v dosahu, včetně vlastních prstíků.

    Zatímco některé děti se s bolestí potrápí několik týdnů, u jiných to může zabrat jen pár dnů. A jsou i děti, u kterých nevíte, jak jim vůbec zuby narostly.

    Zatím co některé děti vyžadují něco, co by mohly stále žmoulat, ideálně jídlo, kousátko, jiné si naopak na jídlo ani nevzpomenou a naopak trpí až téměř nechutenstvím a odmítají potravu. Zejmína s většími kousky potravy je u dětí pak problém, takže v době růstu zubů dopřejte i batoleti mírně mělněnou stravu.

    S prořezávání zoubků se mohou pojit také horečky, průjem, samozřejmě i zarudnutí dásní, které výjimečně může přejít v zánět. Dalšími příznaky je špatné usínání, nespavost, nervozita a někdy i krvácení dásní.

  3. Jak zabránit bolesti, když dítěti rostou zuby

    Teď už se podívejme na to, co dělat, abyste dítěti od bolesti ulevili. První možností jsou chladné obklady, které můžete přikládat na tvář dítěte, skvělá jsou však gumová (silikonová) chladící kousátka, která v lednici ochladíte a dáte dítěti na kousání. Ochladí přímo dásně, kde se zuby klubou, navíc se díky tlaku ze skusu urychlí jejich prořezávání.

    K dostání jsou znecitlivující gely, které (podobně jako je tomu u gelů na komáří štípance), uleví od nepříjemných pocitů na dásních. Na bolest můžete využít také klasické léky, ale jako vždy je samozřejmě lepší se vyhnout chemickým přípravkům.

    Z přírodních řešení dítěti může pomoci třeba heřmánek.

    S dalšími tématy spojenými s dětmi vám poradí naše články Jak naučit dítě na nočníkJak ušetřit za dětské pleny.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás