Jak krmit štěně

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak krmit štěně

    Čím krmit štěně

    Určitě nejpohodlnější krmení štěňat nabízí granule. Oproti mokrému krmivu jsou lehké, takže se snadno transportují. Nekazí se, nezabírají místo v lednici. Jednoduše se uklízí, pokud nemotorné štěně misku převrhne. Suché granule odstraňují zubní plak a masírují dásně.

    Pokud však štěňatům granule nechutnají, máme na výběr další alternativy v podobě masových kapsiček nebo konzerv. Toto krmivo je obvykle velice chutné, proto je vhodné i pro hodně vybíravé pejsky. Otevřenou konzervu vždy skladujte v lednici, do dvou dnů by se měla spotřebovat.

    Ať se rozhodnete pro jakýkoliv druh, nikdy nevybírejte krmivo podle ceny, ale raději podle složení. Kvalitní krmivo pro štěňata by nemělo obsahovat barviva, dochucovadla a konzervanty. Na prvním místě ve složení by mělo být maso, dále vhodné obiloviny, zelenina, kvalitní tuky, vitamíny a minerály. K takovému krmivu není potřeba nic víc přidávat. Naopak, jakékoli „přilepšení“ rozhodí vyvážený poměr živin.

  2. Krmit štěně BARFem nebo vařenou stravou?

    Pokud jste se rozhodli, že nebudete štěněti dávat průmyslově vyráběné krmivo, můžete pro pejska jídlo uvařit sami. Velká výhoda domácí stravy je v tom, že vždy víme, co obsahuje. Je čerstvá a nejsou v ní škodlivé látky, které se mohou v kupovaných krmivech vyskytovat.

    Hlavní složku tvoří živočišné bílkoviny a tuky, tedy různé druhy masa. Podíl bílkovin by měl být 50 – 70 %. Zbytek doplníme sacharidy a vlákninou, která je potřebná pro dobré trávení. Mezi vhodné potraviny patří rýže, ovesné vločky, jáhly a pohanka. Ze zeleniny je to mrkev, dýně, batáty, brokolice, cuketa nebo červená řepa. Ideální poměr zeleniny a obilovin je 1:1.

    Aby štěně dostalo dostatek živin, je potřeba myslet na dostatečnou pestrost stravy a jednotlivé složky obměňovat. Do čtyř měsíců by měla celková denní dávka odpovídat 10 % váhy štěněte, od osmi měsíců tvoří denní dávka 4 % hmotnosti štěněte.

    Velice populární je metoda krmení zvaná B.A.R.F. Tento styl se vrací k přirozené stravě vlků. Hlavní složkou je syrové maso, kosti a vnitřnosti doplněné čerstvou zeleninou a kvalitními oleji. Pro masožravce je syrová strava přirozená a dobře stravitelná, proto lze krmit BARFEM i štěňata.

  3. Jak často krmit štěně

    Štěně má citlivější zažívání a menší žaludek než dospělý pes, proto je potřeba krmit štěně alespoň 4 krát až 5 krát za den. Postupně můžete krmné dávky ubírat. V šesti měsících už budou stačit jen dvě dávky. Strava by měla mít pokojovou teplotu. Nikdy nekrmte štěně před venčením nebo hraním, po jídle pes musí chvíli odpočívat, aby se předešlo zažívacím potížím, například přetočení žaludku.

  4. Jaké jsou rozdíly v krmení štěňat v závislosti na plemeni

    Jak krmit štěněJe velký rozdíl mezi krmením štěněte jezevčíka a štěněte labradora, proto vždy dávejte pozor, jestli kupujete krmivo pro správnou váhovou a věkovou kategorii vašeho psa.

    Štěňata malých plemen dospívají dřív. Některá dozrávají již v 10 měsících, proto potřebuji pro rychlý růst dostatek energie a živin. Po prvním roce se růst zastavuje a energetický příjem se musí snížit, aby pes netrpěl nadváhou. Štěně čivavy nebo jorkšíra je malé asi jako morče, proto i velikost granulí musí být uzpůsobená drobným zoubkům.

    U krmení štěňat velkých a obřích plemen je potřeba zaměřit se na správnou krmnou dávku. Vyšší energetický příjem urychluje růst štěněte a může dojít k deformitám a bolestivosti kostí, kloubů a šlach. Při překrmování hrozí také riziko nadváhy.

    Nezralý pohybový aparát psa ve vývinu nemusí zvládnout vyšší hmotnost a může dojít k jeho nevratnému poškození. Tyto zdravotní problémy často omezují psa po zbytek života, proto je lepší udržovat váhu štěněte mírně nižší.

  5. Co dělat pro správné zažívání a pohyb štěněte

    Aby správně fungovalo zažívání mladého psa, nezapomínejte na pravidelné odčervení a na dostatek pohybu. Štěně by nemělo chodit na dlouhé procházky. Raději nechte pejska volně vyběhat v parku nebo na zahradě, kde si může odpočinout kdykoliv bude potřebovat.

    Štěně nepouštějte z vodítka, dokud neumí přijít na zavolání. V případě, že vám pes uteče a způsobí nějakou škodu, nese odpovědnost majitel zvířete. I na tuto možnost se můžete předem připravit a uzavřít si pojištění, ze kterého se případné škody uhradí. Pokud se neorientujete mezi produkty pojistného trhu, připravili jsme pro Vás přehledné srovnání pojištění domácích mazlíčků.

  6. Co dělat, když štěně nechce jíst?

    Jak krmit štěněNemusíte se strachovat, pokud stěně po příjezdu do nového domova nechce jíst. Pro pejska je to velká změna, na kterou si musí zvyknout. V tom může pomoci, když vytvoříme štěněti pravidelný denní režim.

    Pes by měl mít na odpočinek i jídlo klidné místo, kde nebude rušeno. Jestli štěně nejí ani druhý den, zkuste koupit masovou kapsičku a trochu mu ke granulím přimíchat. Pokud ani tento trik nezabere, raději se poraďte s veterinářem.

  7. Jak štěněti změnit krmivo

    Z počátku štěněti podávejte krmivo, na které bylo zvyklé u chovatele. V případě, že Vám nebude vyhovovat, můžete postupně do původního krmiva přimíchávat nové. Přechod na novou stravu by měl trvat alespoň 7 dní.

    Až vaše štěně vyroste, opět jej začnete krmit jinak. U Skrblíka si můžete přečíst i návod na to, jak krmit psa.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma pes


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás