Jak poznat, že dítě špatně vidí

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak poznat, že dítě špatně vidí

  Jak poznat, že dítě špatně vidí

  Jestli máte podezření, že vaše dítě špatně vidí, zaměřte se na několik jednoduchých tipů, podle kterých to lze snadno rozpoznat. Může se to projevit jako časté mrkání nebo si může vaše dítě mnout oči. Může také pociťovat bolest kolem očí. Silnějším projevem je časté zakopávání nebo vrážení do předmětů.

  Mnohdy to ani nejsou rodiče, kteří si všimnou špatného zraku u dítěte, ale často jsou to až učitelé ve škole, když dítě špatně vidí na tabuli nebo se mu těžko čte v učebnicích. Rodiče na to může spíše než dítě samo upozornit horší prospěch.

  Doma si toho lze snadno všimnout, když má dítě tendence sedět blízko u televize nebo se naklánět k monitoru počítače. Dítě může také mhouřit oči, když se chce podívat na hodiny na zdi nebo nepoznává lidi, které s ním míjíte na ulici, dokud nejste bezprostředně u nich. Problém může mít také s přečtením čísla přijíždějící tramvaje nebo s názvem na obchodech.

  Jestli jste si u svého dítěte všimli něčeho podobného, zajděte s ním raději co nejdříve na oční.

  S dalšími tématy spojenými s dětmi vám poradí naše články Jak naučit dítě na nočníkJak ušetřit za dětské pleny.

 2. Jak poznat krátkozrakost

  Jednou z možných poruch zraku je krátkozrakost. Latinsky se tato nemoc nazývá myopie a v praxi to znamená, že člověk, v tomhle případě dítě, vidí špatně do dálky.

  Je to nejčastěji se objevující vada a některé statistiky uvádí, že se u lidí s oční vadou vyskytuje až v sedmdesáti procentech.

  Můžete to poznat například tak, že dítě není schopno přečíst vzdálenější nápisy a ve škole vidí špatně na tabuli. Právě až když dítě sedí ve škole a je poprvé přímo nuceno číst na dálku, může se ukázat, že špatně vidí. Sami to můžete poznat podle toho, že dítě často mhouří oči, ať už přímo na vás, když od něj stojíte dál nebo na něco, na co se právě dívá.

  Projevit se to může například také během kreslení, kdy dítě sedí až příliš blízko nad papírem nebo je obecně nesoustředěné, když si s ním povídáte.

  Krátkozrakost lze srovnat pomocí brýlí. Ty mají uprostřed tenčí sklo než na okrajích, kde se sklo rozšiřuje. ˇ5íká se jim minusky nebo také rozptylky.

  Starší děti mají na výběr i z čoček.

 3. Jak poznat dalekozrakost

  Další variantou poškození zraku je dalekozrakost. Jedná se o opačnou poruchu, než jsme si popsali pod pojmem krátkozrakosti. V tomhle případě dítě vidí špatně na blízko. Na rozdíl od předmětů, které jsou od něj daleko, vidí dítě špatně na vše, co má bezprostředně před očima.

  Poznat to můžete podle přetrvávajících bolestí hlavy nebo časté únavy. Dítě může být také výrazně nesoustředěné nad věcmi, jako jsou knížky nebo omalovánky. Nebude schopné nic přesně vybarvit a během čtení bude mít tendenci dělat časté chyby. Mezi další projevy může patřit i šilhání a snaha vše od sebe oddálit ve snaze se na to podívat.

  V tomhle případě se používají brýle se skly, které jsou silnější ve svém středu a na okrajích se naopak tenčí. Těmto sklům se říká spojky.

 4. Jak poznat astigmatismus

  Poslední oční vadou, kterou může dítě trpět, je takzvaný astigmatismus. Je to kombinace obou předchozích popsaných vad. Tato vada se řeší pomocí brýlí s cylindrickými skly.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás