Jak poznat, že člověk lže

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak poznat, že člověk lže

    Jaké jsou tělesné projevy lhaní

    Pravdivý příběh je uložen v paměti, vytvoření lži musí proběhnout v jiném centru mozku. Proto lhaní spouští jiné tělesné reakce a projevy, než když říkáme pravdu. Lhaní je stresová situace, při které se zvyšuje hladina adrenalinu, zrychluje se puls i dech.

    Jednodušší je rozpoznat lež od pravdy u člověka, kterého dobře známe a víme, jak se běžně projevuje. U lidí, které vidíme prvně, nemáme možnost porovnat jeho přirozené chování. Některé níže zmíněné projevy se totiž často mohou objevit u lidí, kteří jsou nervózní nebo ve stresu, i přestože mluví čistou pravdu.

    Lhář ve svých příbězích zabíhá do detailu, které ani nepotřebujete vědět. Samotný obsah příběhu bývá přerušován občasnými vsuvkami, přemýšlením nebo hlubokým nádechem. Lhář jednoduše potřebuje pauzy v řeči, aby získal více času pro vymyšlení lži. Při vyprávění často opakuje detaily, které nejsou nijak důležité. Místo odpovědi na jasnou otázku, lhář reaguje zpětnou otázkou. Tím se snaží odvést pozornost a opět získat čas na promyšlení lži.

    Patologický lhář často upozorňuje, že mluví pravdu. Přísahy a odvolávání se na druhé jsou také velmi výrazné.

  2. Jaká je řeč těla při lhaní

    • Zrychlený dech
    • Dýchání do hrudi, ne do břicha
    • Uhýbání očima nahoru vlevo
    • Časté sahání na obličej a krk
    • Červenání
    • Prázdné vsuvky ve větách
    • Nepřirozená strnulost
    • Rozhazování rukama
    • Uhýbání pohledem nebo nepřirozeně přímý pohled do očí
    • Zaklánění
    • Přílišný afekt, někdy agrese
  3. Jak usvědčit lháře

    Pokud máte podezření, že Vám někdo lže, existují metody vedoucí k jeho usvědčení. Jednou z nich je kladení otázek. Rychlá série dotazů rozhodí i velmi zkušeného podvodníka. Čím nečekanější otázky položíte, tím rychleji lháře odhalíte.

    Pro pravdivou odpověď nemusíte chodit daleko, naopak na vytvoření lži je potřeba dost času. Tato skutečnost může být ještě potvrzena přeháněním a odbíháním od tématu. Zeptejte se opětovně na nějaký detail, dříve či později najdete ve vymyšleném příběhu rozpory. Lhář se totiž do vlastního příběhu začne zamotávat.

    Další metodou je soustředění se pouze na neverbální projevy. Tuto metodu můžete použít například v obchodě, kdy se Vás prodejce snaží přesvědčit ke koupi určitého zboží. Zkuste zcela „vypnout“ sluch a sledovat pouze jeho řeč těla. Nebojte se, určitě Vám rád vše zopakuje. Jestli se u něj projeví příznaky, které jsme již zmínili, měli byste s koupí počkat a raději se nejdříve podívat na internetové recenze daného zboží.

    Odhalit lháře můžete také zcela jednoduchou otázkou, na kterou se nabízí stručná odpověď „ano“ nebo „ne“. Lhář většinou takto jasně neodpoví. Začne vykládat zmatené příběhy či výmluvy, často mluví o úplně jiném tématu, než na co jste se ptali. Zopakujte otázku, pokud následuje stejně vyhýbavá nejednoznačná odpověď, mějte se na pozoru. Je velice pravděpodobné, že se jedná o lež.

  4. Jak dostat z člověka pravdu

    Nejúčinnější je, zeptat se přímo na to, co chcete vědět. Lhář se odpovědi vyhne, proto otázku zopakujte. Výrazně lháře pozorujte, zaměřte se i na jeho oči. Váš tón by měl být jistý a klidný, ne naštvaný. Většina lhářů brzy znejistí a nezbude jim nic jiného než vyjít s pravdou ven. Hlavní zásadou je nepřistoupit na jejich hru, takže pokud začnou odbíhat od tématu, klidným hlasem jej přerušte a zopakujte otázku.

  5. Kdo je patologický lhář

    Patologický lhář je označení člověka, který lže opakovaně. Lež se stává běžnou součástí jeho života. Patologický, někdy také označován jako notorický lhář je motivován ke lhaní z různých důvodů. Může to být vlastní prospěch nebo potřeba uškodit druhým, například pomluvami. I notorické lháře můžete při troše cviku odhalit.

    Něco jiného je to v případě bájného lháře. Tento člověk vymýšlí příběhy, ve kterých často zaujímá roli hrdiny. Bájný lhář to dělá proto, aby na sebe upoutal pozornost. Většinou se tito lidé silně podceňují a mají snížené sebevědomí. Jsou přesvědčení, že sami nejsou dostatečně zajímaví, a proto se musí lhaním přikrášlovat. Této poruchy se velmi špatně zbavuje.

    Z občasného neškodného lhaní se často může rozvinout těžko řešitelná psychická porucha. Spouštěčem této poruchy může být dlouhodobý stresový faktor. Existují metody, které nám od stresu pomohou. Přečtěte si návod Jak se zbavit stresu nebo se podívejte na jiný text z oblasti vztahů. Třeba Jak poznat, že flirtuje.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás