Jak se zbavit stresu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se zbavit stresu

    Jak se zbavit stresu

    Zbavit se stresu nejde jinak než prací na sobě samých. Ale pozor, ne zdokonalováním sama sebe a svých výkonů v práci, ve škole nebo v domácnosti. Změna musí jít právě směrem k úlevě od mnohých povinností a nároků na ně. Lidé, kteří trpí nadměrným stresem, totiž na sebe jednak kladou příliš velké požadavky a jednak mají příliš nízké sebevědomí. A to je kombinace vedoucí do stresových uliček.

    Proto se všichni odborníci z oblasti psychologie i stress managementu shodnou na tom, že jediná cesta ke zbavení se stresu, respektive k jeho radikální redukci, vede přes změnu myšlení. Konkrétně jde o změnu přístupu k  sebe sama, o vyrovnání se s možností vlastního selhání, také o přijetí se takových, jací jsme.

    Zbavit se stresu pomůže jen změna myšlení

    Pro boj je stresem je nejdůležitější vědět, že situaci okolo sebe a ani chování ostatních lidí v rukách nemáme. Jediné, co můžeme úspěšně řídit, je způsob, jakým k sobě, k lidem i k událostem budeme přistupovat, jak moc si je budeme připouštět, ale hlavně: jak je sami za sebe budeme řešit vzhledem ke svým potřebám.

    Tím si nastavíme konstruktivní a pozitivní myšlení, ve kterém naše případné pochybení nebude katastrofou, ale příležitostí něco se naučit. Smíření se s faktem, že nikdo není neomylný, a vědomí toho, že nové problémy mohou nabídnout i nové příležitosti, to je záruka redukce stresu na minimum. Sebevědomý a vyrovnaný člověk si připouští jen motivační stres, který jej posouvá dále.

    Zbavit se stresu jde i za pomoci osobního kouče

    Taková změna nepřijde sama a najednou. Je jí potřeba dát prostor, čas. A také zjistit, jak se do ní vůbec pouštět. Výbornou metodou je tzv. osobní koučink, kdy si vás do péče vezme tzv. osobní kouč, který je odborníkem v této oblasti a dokáže vám se změnou poradit i pomoci.

    Zbavit se stresu v rodině či partnerském svazku?

    Speciálním případem stresu je ten z rodinného života nebo z partnerského svazku. Zde se stěží dá ovlivnit jeho míra nebo i samotná existence. A je na zvážení, zda má smysl pokračovat ve způsobu rodinného či partnerského života, který vede pouze k velkým stresům.

    Velmi v těchto případech záleží na tom, zda partner, i po vyslechnutí si vážnosti situace a zjištění nevhodnosti svého chování v některých záležitostech, bude ochoten ke změně. Pokud ne, asi není co řešit a je vhodné stres ukončit odchodem z nevhodného prostředí. I kdyby třeba jen krátkodobým.

  2. Jak se zbavit stresu a nervozity

    Stres a nervozita dokáží dělat divy. Dokud jsou v nás ve zdravé míře, mohou nám pomoci lépe studovat, lépe pracovat. Jakmile ale přesáhnou zdravou mez, pouze nás brzdí a způsobují mnohá onemocnění s neblahými následky. Na zbavení se stresu a nervozity pomůže jediné: změna myšlení a přístupu k sebe sama.

    Nahlédněte do předchozího boxíku, kde jsme popsali princip změny myšlení, přijetí sebe sama jako omylného člověka, který se celoživotně učí. A také doporučení osobního kouče, který pomůže v úplném začátku.

  3. Jak se zbavit stresu z rozchodu

    Stres z rozchodu může být velmi silný. Někdy až ochromující, dokonce i na dlouhé týdny. Ovšem i v těchto situacích se dá mnohé udělat a se stresem brzy zatočit. Jen pozor: stres a smutek z toho rozchodu, který vás opravdu mrzí a partner vám bude chybět, je nutné si prožít. Nedusit jej v sobě, ale nechat ho v sobě vybouchnout. Ovšem neživit jej zbytečně dlouho.

    Stres z rozchodu máme kvůli sobě, ne kvůli bývalému partnerovi

    Je to jako ve všech ostatních životních situacích: ve stresu jsme kvůli sobě, ne kvůli někomu jinému. Mozek prožívá stres, protože cítí ohrožení sebe sama. Jaké ohrožení? Že něco bude špatně, něco dopadne pro něj neblaze.

    A v případě rozchodu jde o ukončení produkce návykových látek, které mozek produkuje (a na kterých ujíždí) právě v době přítomnosti partnera a zejména v příjemných chvílích s ním. Po rozchodu je s produkcí na nějakou dobu konec a přicházejí abstinenční příznaky v podobě stresu z rozchodu.

    Mozek ví, že už nebudou příjemné endorfinky díky společné návštěvě kina, že budou chybět i ty, které produkoval během společných a velmi intimních chvil. Budou chybět i další látky, které se vyprodukovaly při příjemné myšlence na partnera. Prostě: bude nám smutno. A to si mozek nepřeje, proto situaci vyhodnotí jako stresovou a dá nám to pěkně sežrat.

    Rozchod měl své příčiny

    Každý rozchod se odehraje z nějaké příčiny. Pokud jste si s partnerem nerozuměli, neklapalo to, asi nebude rozchod až ta strašnou událostí. Horší je to však v momentech, kdy vy jste byli spokojení, ale partner nebo partnerka šli jinam. Tady pak nastává ten pravý a nefalšovaný stres z rozchodu. Velmi totiž utrpí i vaše sebevědomí.

    Jak bojovat se stresem z rozchodu?

    Pokud se rozešel partner nebo partnerka s vámi, bude to chtít dost času, abyste se změnou vyrovnali. Rozhodně se hned nevrhejte do dalšího partnerství, jen byste jej zatížili srovnáváním s bývalou polovičkou. A to nevede nikdy k dobrému konci.

    Netopte se ve vymýšlení příčin, proč se to vlastně stalo. Myšlenky a pocity, které partnera vedly k rozchodu, stejně nelze plnohodnotně ani vyjádřit a ani pochopit, protože nejsou vaše a nevidíte všechny ostatní okolnosti.

    Začněte hledat pozitiva na samostatném životě a věnujte se sami sobě. Lepší strava, více pohybu, kultury, knih nebo kontaktů s přáteli a známými, které jste vlastně docela zanedbávali. Během svých aktivit myslete na bývalého partnera, ale vždy jen omezenou dobu. Naučte se převádět svou pozornost jinam.

    Nechtěný rozchod bude bolet dlouho. Je potřeba si smutek z rozchodu prožít, ale nenechat ho ničit váš život na příliš dlouhou dobu. Změna myšlení zabere dost času, ale časem se vše poddá. A možná budete v budoucnu za tenhle rozchod neskonale vděční. Rozhodně ho tedy nevnímejte jako konec světa a jako fakt, že budoucnost bude už jenom chmurná. Nebude.

    Jak se zbavit stresu z možného rozchodu?

    Partnerství trvá, je celkem příjemné, ale vy se stejně stresujete, co by bylo, kdybyste se rozešli? Tak takové myšlenky dost nemá smysl během partnerství živit. Prostě si na otázku „Co by bylo po rozchodu?“ odpovězte, že byste žili dál, jen prostě jinak. A našli byste si jiné krásy života. Vše se dá překonat a zvládnout. A dál už na smutek z možného rozchodu nemyslete, naopak si užívejte partnerského života.

    A rozhodně se nenechte stresem z případného rozchodu brzdit, ničit nebo dokonce držet v partnerství, které vám třeba vůbec nevyhovuje. Někdy je lepší odejít a začít jinde a jinak. Případně formou diskuse o rozchodu vyvolat změny. Ale pozor, nikdy nebudou příliš dlouhodobé. Takže pokud na partnerovi či partnerce vadí něco zásadního z povahového rysu, je to v podstatě bez naděje na dlouhodobou změnu.

  4. Jak se zbavit stresu ze školy

    Stres při studiu může být fajn. Přinutí nás opravdu si k učení sednout a opravdu se mu věnovat na plné otáčky. Jenže tohle platí jen do určité míry stresu, tedy té, která nás dokáže povzbudit, motivovat, posunout dál. Ale jakmile stres dosáhne příliš vysoké hladiny, můžeme se jím dokonce cítit zcela blokovaní, vyloženě se v něm utopit. Dá se s tím něco dělat?

    Stres ze školy má své příčiny

    Stres způsobený studiem má své základní příčiny, které spočívají buď ve faktu, že škola je pro nás příliš náročná, my sami ji vlastně ani dělat nechceme, ale naše studium na ní si přejí rodiče, které my nechceme zklamat. Anebo nechceme zklamat ani sami sebe a smířit se s faktem, že jsou obory, na které prostě nestačíme. Zde to chce zvážit, zda pokračovat a bojovat sami se sebou nebo najít alternativní obor či školu, případně práci nebo podnikání. Rozhodovat se ale musíme vždy jen sami za sebe.

    Další příčinou stresu ze školy může být období zkoušek, kdy je jich příliš mnoho najednou a náš mozek už je z dlouhodobého vypětí unaven. Proto další zkoušku vyhodnotí jako stresovou záležitost. Tady postačí více zaměstnat tělo, dopřát mozku o dost víc kyslíku, prostě pohyb na čerstvém vzduchu. A dost spánku. Pokud se studiem problémy nemáme, není krátkodobý stres z vybrané zkoušky až takový problém. Zde si jen musíme říct, že když jsme zvládli předchozí zkoušky, tak to dál taky nějak půjde. K učení přiřaďme i trochu zábavy. A hodně pohybu venku.

    Proč vlastně máme stres ze školy?

    Pro zvládnutí stresu ze školy je důležité si uvědomit, proč nás vlastně škola stresuje. A nahlas si odpovídat, případně si odpovědi napsat. A třeba když si odpovíte, více díky tomu poznáte sami sebe. A odpovědi vám poradí další cestu.

    Nejde stresem usnout před zkouškou?

    Nevadí. Tak se zkuste ještě chvilku hýbat, třeba dřepy, kliky nebo ráznější procházka po bytě, případně i venku okolo domu, pokud máte možnost. A potom opět ulehněte a snažte si v mysli vytvořit velký černý kruh, na který se budete soustředit. Nesmíte do něj pustit jedinou myšlenku, kruh musí zůstat zcela prázdný, absolutně černý.

    Všechny myšlenky od toho černého kruhu okamžitě odpinkávejte a soustřeďte se jen na tu černou prázdnotu. Brzy díky tomu usnete, protože mozku dopřejete přestat myslet na stresovou záležitost a být neustále ve střehu. Stres je totiž jen tím, co mozek vyhodnotí jako ohrožení. A když mu dáte možnost se zklidnit díky velké černé nicotě, ve které není co řešit, uloží vás ke spokojenému spánku.

  5. Jak se zbavit stresu a úzkosti

    Zbavení se úzkosti není zrovna jednoduchý úkol. Úzkost může být totiž způsobená i zdravotní poruchou, která se dá řešit pouze správnou medikací nebo alespoň psychologickou terapií. Úzkosti se mohou spouštět bez zjevné příčiny, náhle. Ale i jako následek konkrétního podnětu. Případně vycházejí úzkosti i z obav o budoucnost, z takzvaných černých scénářů – takové úzkosti jsou někdy i téměř trvalé.

    Proto pokud trpíte úzkostmi, které se projevují bušením srdce, pocitem paniky, studeným potem, třesem rukou a blokací vás samotných proto, že se v podstatě bojíte o život, jistě vyhledejte odborníka z oboru psychologie nebo psychiatrie. K dispozici je totiž mnoho odborných metod, jak s úzkostí zatočit, a je tedy zbytečné se jí nechat trápit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zdraví


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás