Jak ušetřit v Paříži 2024 → Letenky, ubytování, památky, zájezdy

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2023
 • Nejlevnější letenky z Prahy do Paříže koupíte za zhruba 1 200 Kč
 • K ceně letenky je nutné připočíst dopravu do centra, která může být dražší než letenka samotná
 • Poradíme vám, jak získat vstup do muzeí zdarma
 1. Jak ušetřit v Paříži 2024 → Letenky, ubytování, památky, zájezdy

  Kde koupit levné letenky do Paříže

  Paříži slouží trojice letišť. Hlavní Charles de Gaulle leží 25 km severovýchodně od centra Paříže, z Prahy na něj létají společnosti Air France, ČSASmartWings. Nejlevnější zpáteční letenka se dá s dostatečným předstihem zakoupit přibližně za 2 500 Kč.

  Alternativně lze letět na Orly vzdálené 13 km jižně od Paříže – z Prahy a Vídně s Transavií.

  Poslední možností je letiště Beauvais-Tillé, od Paříže ho dělí 85 km. Využívají ho aerolinky Ryanair (pro lety z Bratislavy a Wroclawi).

  Při hledání letenek berte v potaz všechna tři letiště, nezapomeňte k ceně přičíst náklady na transfer. Letiště můžete vzájemně kombinovat a letět třeba Bratislava – Paříž Beauvais s Ryanairem a zpět Paříž Charles de Gaulle – Praha se SmartWings.

 2. Jak se levně dopravit z letiště do centra Paříže

  Nejlevněji se z letiště Charles de Gaulle k opeře (Opéra) v centru Paříže dopravíte autobusy Roissybus. Doba jízdy se pohybuje kolem 95 minut, cesta jedním směrem vyjde na 326 Kč€13.70. Autobusy jezdí denně od 6:00 do 00:30 směrem do centra a od 5:15 do 00:30 směrem na letiště.

  Mezi letištěm Orly a centrem Paříže jezdí každých 15–20 minut autobusy Orly. Do Paříže od 6:00 do 0:30 hodin, na letiště od 5:35 hodin do půlnoci. V závislosti na hustotě provozu autobus jede 25–35 minut. Cena jednosměrné jízdenky je 226 Kč€9.50.

  Cesta mezi Paříží a letištěm Beauvais je ze všech tří nejdražší. Při zakoupení on-line stojí jednosměrná jízdenka 378 Kč€15.90, při zakoupení u řidiče 405 Kč€17. S tím doporučujeme počítat již při nákupu letenky. Doba jízdy je asi hodinu a čtvrt, busy na letiště jezdí vždy 3 hodiny před odletem, do města odjíždí 20 minut po příletu.

 3. Jak ušetřit za hotel v Paříži

  Pokud nemáte v Paříži známé, kteří vás ubytují zdarma, můžete si nocleh obstarat několika způsoby: Přes bezplatný Couchsurfing, ubytování v soukromí Airbnb nebo v hotelu či hostelu.

  Couchsurfing je komunitní služba, jejíž členové z celého světa se bezplatně ubytovávají. Kouzlo nespočívá v tom zdarma, ale v potkávání zajímavých lidí a poznávání skutečného pařížského života. Výhodu mají členové s historií.

  Airbnb kombinuje prvky Couchsurfingu a hotelů. Ubytování přes Airbnb nabízejí sami lidé, ale za každou noc se platí. Pronajmout lze celou nemovitost, pokoj v domě sdíleném s majitelem, nebo nejlevněji postel v místnosti sdílené s majitelem.

  V Paříži jsou tisíce hotelů a ne vždy platí, že ubytování v nich je dražší než v hostelech. Při výběru doporučujeme klást velký důraz na dvě věci: hodnocení uživatelů a umístění. Hotely na okraji Paříže nebo daleko od MHD mohou být levnější, ale drahocenný čas ztratíte dojížděním po památkách.

 4. Metro v Paříži | © Pixabay.com

  Místo taxíků využívejte hromadnou dopravu

  Taxíky jsou drahé, Uber levnější a hromadná doprava nejlevnější.

  Metro v Paříži je dobře rozvětvené, skládá se z 16 linek, které doplňují příměstské vlaky, autobusy a tramvaje. Po centru se lze pohodlně pohybovat pěšky.

  Standardní cena jednoduché jízdenky na všechny prostředky hromadné dopravy je 45 Kč€1.90. Výhodnější je balíček 10 jízdenek v ceně 402 Kč€16.90.

  Nikdy jízdenky nekupujte od překupníků postávajících u prodejních automatů, jsou až pětkrát předražené.

 5. Po Paříži brouzdejte na půjčeném kole

  Prozkoumat Paříž můžete velmi levně ze sedla sdíleného jízdního kola. Těch z projektu Veli’b je napříč městem rozmístěno 23 600 v 1 800 stanicích. Na jeden bicykl tak narazíte každých 300 metrů.

  Kola lze bez omezení půjčovat a vracet na libovolném stanovišti. Cena za jednodenní pronájem je 119 Kč€5, za týden zaplatíte 357 Kč€15.

 6. Cestovní pojištění do Paříže zdarma

  Pro zdravotní pojištění do Paříže s sebou stačí vzít Evropský průkaz zdravotního pojištění.

  Jedná se o známou modrou průkazku pojištěnce. Ta držiteli ve všech zemích Evropské unie zajistí péči za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé. Ve Francii to znamená ošetření u lékařů zdarma a ošetření u zubního lékaře se spoluúčastí jen do 30 %. V případě hospitalizace se hradí poplatek 476 Kč€20 denně. V některých případech se hradí spoluúčast 20 % z nákladů na léčbu.

  Pozor – držitelé průkazu pojištěnce nemají pojištěna zavazadla nebo odpovědnost. Kartička také nehradí případnou repatriaci do České republiky.

  Průkaz doporučujeme kombinovat s cestovním pojištěním u platebních karet.

 7. Eiffelova věž v Paříži | © Pixabay.com

  Prohlídka Paříže zdarma

  Free walking tours jsou v posledních letech populární prohlídky města s výkladem. Organizují je místní nadšenci. Za účast se povinně neplatí, ale v případě spokojenosti je slušností průvodce na konci prohlídky obdarovat třeba 119 Kč€5.

  V Paříži bezplatné prohlídky nabízí několik skupin:

  • City Free Tour nabízejí bezplatnou prohlídku Montmartru, sraz je denně v 10:30 před stanicí metra Blanche na lince 2. Další nabídky prohlídek jsou dostupné na webu skupiny.
  • Discover Walks pořádají bezplatné prohlídky Montmartru, Notre Dame a dalších nejznámějších památek Paříže.
  • New Paris Tours mají na programu bezplatnou 3hodinovou prohlídku Paříže, zájemci uvidí Notre Dame, Eiffelovku, Arc de Triomphe i Champs-Elysées.
 8. Levné jídlo v Paříži

  Cenově dostupné jídlo koupíte v pekárnách a pouličních stáncích. Menu ve fast-foodu stojí přibližně 215 Kč, jídlo v levnější restauraci 351 Kč a tříchodové menu pro dva v lepší restauraci kolem 1 350 Kč.

  V restauracích je víno často levnější než voda nebo Coca Cola, pozorně studujte nápojové lístky. Místo minerální vody můžete poprosit o většinou bezplatnou kohoutkovou vodu.

  V samoobsluze koupíte 1,5 l lahev vody přibližně za 21 Kč, 100 gramů místního sýra za 45 Kč a bochník chleba za 36 Kč. Bageta, do které se během polední pauzy zakousne nejeden Pařížan, stojí do 23,80 Kč€1.

  Cenově výhodnější oběd pořídíte v restauracích nabízejících polední meníčka.

 9. Jak levně cestovat po Francii

  Návštěvu Paříže si můžete zpestřit prohlídkou dalších měst.

  Zárukou levné dopravy jsou autobusy Ouibus. V Paříži začínají a končí desítky linek, cestovat můžete třeba do Toulouse, Bordeaux nebo Bruselu. Cena jednosměrné jízdenky začíná na 214 Kč€9.

  Autobusy Ouibus jsou vybaveny elektrickými zásuvkami, bezplatným wi-fi připojením a pohodlnými sedačkami.

 10. Peníze nevyměňujte, plaťte kartou

  Směnné kurzy bank bývají výhodnější než ty ve směnárnách. V Paříži lze kartou platit zcela běžně, v hotovosti doporučujeme mít jen záložních pár desítek eur.

  K výběru můžete použít libovolný bankomat, jen si před odjezdem do Francie u vaší banky zjistěte poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí.

 11. Mapa Paříže zdarma

  Kupovat si drahou mapu Paříže je zbytečné. Před odjezdem si otevřete aplikaci Google Mapy, najděte Paříž, v menu zvolte Offline oblasti a mapu uložte.

  Oblast se stáhne do paměti telefonu a při prohlížení nebude vyžadováno připojení k internetu. Můžete vyhledávat adresy, spouštět navigaci nebo si hvězdičkou označovat místa, která chcete navštívit. Pakliže jste v telefonu a na počítači přihlášeni k Google účtu pod stejným e-mailem, data jsou vzájemně synchronizována.

 12. Louvre v Paříži | © Pixabay.com

  Vstupné do Louveru zdarma

  Standardní vstupné pro dospělou osobu do muzea Louvre je 405 Kč€17. Bezplatný vstup má po předložení dokladu totožnosti mládež do 25 let a učitelé výtvarných umění.

  Všichni ostatní mohou navštívit Louvre zdarma pouze na výročí pádu Bastily 14. července.

 13. Paris Museum Pass

  Plánujete-li v Paříži navštívit co nejvíce muzeí a památek, zvažte nákup Paris Museum Passu. Dvoudenní verze stojí jednu osobu 1 238 Kč€52, 4denní varianta 1 571 Kč€66 a 6denní pas pořídíte za 1 857 Kč€78.

  S pasem je možné navštívit desítky atrakcí včetně Arc de Triomphe nebo Musée du Louvre bez nutnosti hradit další vstupné. Na některých místech lze přeskočit frontu, a ušetřit tak drahocenný čas.

  Paris Museum Pass se vyplatí jen v případě, kdy atrakce skutečně navštívíte.

 14. První neděli v měsíci je vstup do muzeí zdarma

  Hezkou tradicí je bezplatný vstup do většiny pařížských muzeí každou první neděli v měsíci. Nevýhodou jsou dlouhé zástupy turistů.

  Musée d’Orsay a některá další muzea nabízejí snížené vstupné v podvečerních hodinách.

 15. Jak na internet v Paříži zdarma

  Bezplatné připojení k internetu nabízí většina pařížských kaváren a restaurací. Osvědčenou jistotou jsou McDonalds a kavárny Starbucks. Štěstí můžete zkusit také v parcích a muzeích.

  Některé lepší hotely zaměřené na business klientelu si za wifi nechávají platit. Zkuste v nich obsluhu poprosit o přístup zdarma, nebo jednoduše neplaťte. Náhradních řešení se nabízí spousta.

 16. Voda zdarma

  Pakliže vám k pití stačí obyčejná voda, můžete si ji bezplatně doplnit v jedné ze zhruba dvou stovek fontánek rozmístěných napříč městem.

  Na některých místech si dokonce můžete vybrat mezi neperlivou a perlivou vodou. Mapa všech fontánek je k dispozici na internetu.

 17. Knižní průvodce po Paříži si nekupujte, půjčte si je

  Knižních průvodců po Paříži jsou desítky. Lonely Planet, Rough Guides, DK Eyewitness nebo Bradt Travel Guides nabízejí kvalitní publikace, cena každé z nich se šplhá do stokorun.

  Skrblík doporučuje knižní průvodce nekupovat, raději si zaplaťte členství v místní knihovně a půjčte si všechny knihy o Paříži. Doma si je v klidu prostudujte a tu nejlepší si zabalte s sebou na cestu.

 18. Moulin Rouge v Paříži | © Pixabay.com

  Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

  Na cestu do Paříže se důkladně připravte, v předstihu si nastudujte, jaká místa chcete navštívit a co si nechcete nechat ujít.

  Čas na místě letí příliš rychle, spontánní rozhodnutí jsou drahá a často vedou k tomu, že se nepodíváte na místa, která vás zajímají.

  Jako rozcestník k hledání atrakcí použijte weby Wikitravel.orgTripAdvisor.com. Recenze atrakcí od návštěvníků Paříže najdete na Yelpu.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.