Galerie a muzea se vstupem zdarma

Marie Janáčová
Publikováno 22. března 2021
 • Vybraná muzea a galerie nabízejí návštěvníkům vstup zdarma bez ohledu na jejich věk nebo den v roce.
 • Máme pro vás 13 takových tipů pro víkendové výlety.
 • Navštívit můžete třeba ČNB nebo Trčkovskou galerii.
 1. Česká národní banka: expozice Lidé a peníze | © Česká národní banka

  Česká národní banka: expozice Lidé a peníze

  V budově ČNB v Praze v ulici Na Příkopě je možné navštívit stálou expozici Lidé a peníze, která představuje vývoj platidel od pazourků až po elektronické peníze. Zajímavou částí výstavy je ukázka padělků bankovek a ochranných prvků peněz.

  Prohlídka expozice Lidé a peníze je zdarma. Termíny prohlídek jsou vždy v úterý, ve středu, ve čtvrtek a v pátek v dopoledních i odpoledních hodinách. Délka prohlídky je 75 minut.

 2. Galerie v Main Point Karlín

  V pražské budově Centrály VIG ČR se ve vnitřním atriu nachází galerie, ve které lze zhlédnout vybraná díla z umělecké sbírky Kooperativy od barokního umění až po současnost.

  Vstup do galerie zdarma je vždy v úterý a ve čtvrtek od 10:00 do 18:00.

  Vchod je umožněn přes prostory vstupního lobby Kooperativy ve 2. poschodí budovy. Vedle galerie je umístěna příjemná kavárna.

 3. Trčkovská galerie

  Ve sklepních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu, lze zdarma navštívit stálou expozici protokolárních darů – jedná se o dary senátorům na zahraničních cestách.

  Vstup do galerie zdarma je veřejnosti umožněn každý den. Vchod do galerie je z 1. nádvoří Valdštejnského paláce.

 4. Národní galerie v Praze | © Národní galerie v Praze

  Národní galerie v Praze

  Národní galerie v Praze každoročně vyhlašuje dny volného vstupu pro širokou veřejnost. Vstup zdarma se týká stálých expozic, ve kterých lze zhlédnout několik tematických okruhů zahrnující umění od antiky až po současnost, specifické umění Asie či sbírky grafiky a kresby.

  Vstup do expozic zdarma je každoročně při příležitosti výročí Národní galerie (1.–2. února), v Mezinárodní den muzeí a galerií (17. května), během Pražské muzejní noci (10. října), v rámci oslav výročí vzniku Československa (28. října) a v Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu). Kompletní rozpis volných dnů i nabízených expozic je k vidění na níže přiložených webových stránkách.

 5. Muzeum umění Olomouc

  Muzeum umění Olomouc zahrnuje tyto objekty: Arcidiecézní muzeum Kroměříž, Arcidiecézní muzeum Olomouc, Muzeum moderního umění v Olomouci a Románský biskupský palác.
  V jednotlivých expozicích jsou k vidění jak archeologické nálezy, tak pestrá směsice uměleckých děl nebo třeba restaurovaný kočár z 18. století.

  Vstup do všech objektů zdarma (neplatí pro Arcidiecézní muzeum Kroměříž) je každou neděli během celé návštěvní doby. Mimo to jsou volné vstupy také ve vybrané státní svátky. Kompletní seznam volných dnů si můžete prohlédnout na webových stránkách Muzea umění Olomouc.

 6. Letecké muzeum Kbely

  Letecké muzeum se nachází v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Patří k největším leteckým muzeím v Evropě a je zaměřeno na československé a české letectví. Ve sbírce má 275 letadel (převážně vojenských), z nichž téměř polovina je vystavena v expozicích pro návštěvníky. Můžete zde nalézt i světové unikáty.

  Součástí Leteckého muzea je také expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech.

  Vstup do muzea zdarma je po celou letní sezónu (květen–říjen) každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00.

 7. Národní památník hrdinů heydrichiády

  Památník je tvořen českým pravoslavným kostelem sv. Cyrila a Metoděje, kryptou pod kostelem a stálou expozicí. V tomto kostele našli útočiště čeští parašutisté po provedení úspěšného atentátu na Reinharda Heydricha během druhé světové války. Stálá expozice se věnuje především osudům parašutistů a přípravě a průběhu atentátu neboli operace Anthropoid.

  Vstup do expozice je běžně zdarma. Po celý rok ji můžete navštívit každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00.

  Pozn. Národní památník zatím nebyl kvůli dočasným opatřením zpřístupněn.

 8. Moravské zemské muzeum v Brně | © Moravské zemské muzeum v Brně

  Moravské zemské muzeum v Brně

  Moravské zemské muzeum je druhou největší a druhou nejstarší muzejní institucí v ČR. Jeho sbírky tvoří miliony předmětů z oborů přírodních a společenských věd. K vidění je zde také známá Věstonická venuše. Pod muzeum spadá vícero objektů, a to Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Mendelianum – atraktivní svět genetiky, Památník Leoše Janáčka a další.

  Vstup do expozic zdarma je do všech objektů každoročně ve vybrané dny, jedná se o státní svátky a jiné významné dny jako Mezinárodní den muzeí a galerií (18. května). Přehled všech dnů s volným vstupem do muzea je k nalezení na webových stránkách.

 9. Galerie výtvarného umění v Ostravě

  Galerie výtvarného umění v Ostravě se řadí mezi pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v ČR. Ve svých sbírkách uchovává přes 20 000 výtvarných děl z období od pozdní gotiky až po současnost. Mimo jiné vlastní také obraz s vyobrazením Ostravy od slavného rakouského malíře Oskara Kokoschky.

  Zdarma lze galerii navštívit každou neděli od 10:00 do 18:00 a v další významné dny. Expozice se nachází v Domě umění, vystavěném žáky Jana Kotěry ve funkcionalistickém stylu.

 10. Plynárenské muzeum

  Plynárenské muzeum se nachází v areálu Pražské plynárenské v Praze – Michli. Expozice doprovázená programem obsahuje exponáty týkající se historie a vývoje světového i českého plynárenství, obrazy, dokumenty či modely.

  Novinkou je zrekonstruovaný model plynárny Michle z roku 1937.

  Vstup do muzea je zdarma. Termín návštěvy je potřeba domluvit předem telefonicky nebo písemně. Muzeum se nalézá v posledním patře historické budovy.

 11. Muzeum Pražského Jezulátka

  V muzeu je zmapována tradice oblékání sošky Pražského Jezulátka. Ke zhlédnutí jsou zde historické textilie a šaty z různých zemí, které pro Jezulátko věnoval císař Ferdinand II., císařovna Marie Terezie, spisovatel Paolo Coelho nebo papež Benedikt XVI. Součástí expozice jsou dále fotografie z převlékání Pražského Jezulátka a výstava betlémů z různých zemí světa.

  Vstup do muzea je po celý rok zdarma. Otevírací doba je od pondělí do soboty od 9:30 do 17:00 a v neděli od 13:00 do 18:00. Vchod do muzea se nachází v kostele, vpravo od hlavního oltáře.

 12. Petschkův palác

  Petschkův palác během druhé světové války sloužil gestapu, byly v něm vyslýchány a mučeny tisíce českých vlastenců. Krátce po válce zde byl zřízen památník protifašistického odboje.

  Prohlídka památníku spojená s výkladem je zdarma. Přístupná je pouze pro skupiny o počtu 5–20 osob. Prohlídku je nutné domluvit alespoň 7 dní předem telefonicky či písemně. Více informací naleznete na webové adrese.

 13. Galerie Lapidárium na Starém Městě pražském

  Galerii Lapidárium spravuje Nadace Český barok, jejímž cílem je záchrana barokních památek v České republice a jejich zpřístupnění nejširší veřejnosti. Jsou zde vystaveny barokní sochy významných představitelů tohoto slohu (např. Ottavio Mosto či Matyáš Bernard Braun). Současně zde probíhají výstavy současného výtvarného umění začínajících i renomovaných umělců.
  Galerie je zdarma přístupná celoročně od úterý do neděle od 15:00 do 18:00.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.