12 galerií a muzeí se vstupem ZDARMA
- Některá muzea a galerie nabízejí návštěvníkům bezplatný vstup celoročně, u jiných můžete využít dny volného vstupu.
- Máme pro vás 12 kulturních tipů pro Prahu, Brno, Ostravu a Olomouc.
- Navštívit zdarma můžete třeba expozice České národní banky nebo Letecké muzeum Kbely.
-
Česká národní banka
Návštěvnické centrum České národní banky v Praze a v Brně nabízí ve svých prostorách bezplatné prohlídky na téma peněz. Ve všech expozicích je zajištěn bezbariérový přístup.
Centrála v Praze v ulici Na Příkopě se po odmlce veřejnosti znovu otevře v sobotu 21. května 2022, kdy proběhne slavnostní otevření zrekonstruovaného Návštěvnického centra. Od úterý 24. května 2022 sem pak mohou návštěvníci vyrazit rovnou na dvě výstavy: Za měnou a Lidé a peníze.
Expozice Za měnou srozumitelně a interaktivně představí všechny činnosti České národní banky v jednotlivých tematických celcích a zároveň ukáže její roli v našem každodenním životě. Komentovaná prohlídka trvá 90 minut a koná se čtyřikrát denně od úterý do pátku v 9:00, 10:45, 12:45 a 14:30, v sobotu jsou prohlídky možné od 10:00 do 18:00.
Expozice Lidé a peníze provede návštěvníky historií naší měny a centrálního bankovnictví. Během prohlídky není nouze o zajímavosti. Nejnovějším přírůstkem expozice je unikátní vysokohmotnostní zlatá mince vydaná v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny, která má nominální hodnotu 100 milionů korun. Komentovaná prohlídka trvá 75 minut a koná se čtyřikrát denně od úterý do pátku v 8:45, 10:45, 12:45 a 15:00, v sobotu jsou prohlídky možné od 10:00 do 18:00.
Jednotlivci a rodiny mohou pražské expozice navštívit bez předchozí rezervace, je ale výhodnější přihlásit se předem online, protože vybraný termín může být obsazený.
V pobočce ČNB v Brně v Rooseveltově ulici pak v současné době probíhá expozice Lidé a peníze, která seznamuje návštěvníky s historií naší měny a centrálního bankovnictví, představuje také práci Jiřího Harcuby, autora naší dnešní pětikoruny. Komentovaná prohlídka trvá 90 minut a koná se třikrát denně od pondělí do pátku vždy v 9:00, 11:00 a 13:30. Na vybraný termín je potřeba přihlásit se předem online.
- Adresa: Na Příkopě 28, Praha 1 (zobrazit na mapě) | Rooseveltova 18, Brno (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Galerie Kooperativy
V pražské budově centrály pojišťovny Kooperativa se ve třetím patře nachází i galerie. Sbírka, jejímž základem jsou česká díla první poloviny 20. století, vzniká od začátku 90. let. V současnosti představuje soubor více než 3 000 obrazů, kreseb, grafik, plastik i dalších uměleckých předmětů. Galerie každoročně připravuje dvě tematické výstavy z vlastních uměleckých sbírek i ze zápůjček z jiných galerií či soukromých sbírek.
Od října 2021 můžete prohlídku výstavy spojit také s návštěvou kavárny Mezi řádky, která zaměstnává lidi s handicapem a nabízí kávu, zákusky nebo pečivo z řemeslné pekárny.
Galerie je zdarma otevřena pro veřejnost od úterý do neděle, ve všední dny od 14:00 do 18:00 a o víkendu od 10:00 do 18:00.
- Adresa: Pobřežní 21, Praha 8 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada
Od dubna do října 2022 je sídlo Senátu společně s přilehlou zahradou bezplatně otevřeno veřejnosti.
Návštěvníci si mohou vybrané prostory Valdštejnského paláce, který byl vystavěn v první polovině 17. století, prohlédnout vždy v sobotu od 9:00 do 16:00. Vstup je umožněn nejpozději v 15:30, rezervace není nutná. Prohlídky probíhají individuálně s tištěným průvodcem.
Valdštejnská zahrada, která je po zahradách Pražského hradu druhou největší zahradou v centru Prahy, vznikla ve stylu italského manýristického parku a na její podobě se podle dochovaných dokumentů podílel i sám Albrecht z Valdštejna. Zahrada je ve všední dny otevřena od 7:00 do 19:00, o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 19:00.
- Adresa: Valdštejnské náměstí 4, Praha 1 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Národní galerie v Praze
Vstup sem se sice běžně platí, ale Národní galerie v Praze každoročně vyhlašuje dny volného vstupu pro širokou veřejnost. Vstup zdarma se v roce 2022 týká těchto expozic: Staří Mistři I, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550, 1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika. Tyto výstavy jsou rozmístěny v několika různých budovách galerie, proto doporučujeme si předem místo konání vybrané expozice ověřit na webových stránkách.
Bezplatný vstup lze každoročně využít při příležitosti výročí Národní galerie (letos o víkendu 5.-6. února), v Mezinárodní den muzeí a galerií (letos ve středu 18. května), během Pražské muzejní noci (letos předběžně sobota 11. června), v rámci oslav výročí vzniku Československa (v pátek 28. října) a v Den boje za svobodu a demokracii (ve čtvrtek 17. listopadu). Kompletní rozpis volných dnů i nabízených expozic je přiložen níže.
- Adresa: Staroměstské nám. 12, Praha 1 (zobrazit na mapě)
- Dny volného vstupu
- Webové stránky
-
Muzeum umění Olomouc
Muzeum umění Olomouc zahrnuje tři objekty: Muzeum moderního umění v Olomouci, Arcidiecézní muzeum Olomouc a Arcidiecézní muzeum Kroměříž. V jednotlivých expozicích jsou k vidění jak archeologické nálezy, tak pestrá směsice uměleckých děl nebo třeba restaurovaný kočár z 18. století.
Do stálé expozice Muzea moderního umění v Olomouci je vstup zdarma, stejně tak i do Arcidiecézního muzea Olomouc, které je však momentálně uzavřeno až do října 2022. Na ostatní výstavy lze využít volný vstup ve vybrané dny, např. Mezinárodní den dětí, Muzejní noc, vybrané státní svátky apod. Kompletní seznam dní s možností volného vstupu si lze prohlédnout na přiložených webových stránkách.
- Adresa: Denisova 47, Olomouc (zobrazit na mapě)
- Dny volného vstupu
- Webové stránky
-
Letecké muzeum Kbely
Letecké muzeum se nachází v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Patří k největším leteckým muzeím v Evropě a je zaměřeno na československé a české letectví. Ve sbírce má 275 letadel (převážně vojenských), z nichž téměř polovina je vystavena v expozicích pro návštěvníky. Můžete zde nalézt i světové unikáty. Součástí Leteckého muzea je také expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech.
Vstup do muzea je zdarma, otevřeno je vždy přes léto, obvykle od května do října. V roce 2022 sezona probíhá od 30. dubna do 31. října, otevřeno je každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00, hangáry se zavírají v 17:30.
- Adresa: Mladoboleslavská 9, Praha 9 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Národní památník hrdinů heydrichiády
Součástí památníku je kostel sv. Cyrila a Metoděje, krypta pod kostelem a stálá expozice. V pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje našli útočiště čeští parašutisté po provedení atentátu na Reinharda Heydricha během druhé světové války. Stálá expozice se věnuje především osudům parašutistů a přípravě a průběhu atentátu neboli operace Anthropoid.
Vstup do expozice je zdarma. Po celý rok ji můžete navštívit každý den mimo pondělí od 10:00 do 17:00. Dopolední hodiny ve všední dny jsou přednostně určeny školním skupinám, proto doporučujeme od úterý do pátku návštěvu až po 13:00. Z důvodu oprav bude také památník krátce uzavřen od 12. května do 17. června 2022, kostel však zůstává zpřístupněný.
- Adresa: Resslova 9a, Praha 2 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Moravské zemské muzeum v Brně
Moravské zemské muzeum je druhou největší a druhou nejstarší muzejní institucí v ČR. Jeho sbírky tvoří přes šest milionů předmětů. Nejznámějším exponátem je patrně Věstonická venuše. Pod muzeum spadá vícero objektů, např. Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Památník Leoše Janáčka a další.
Bezplatný vstup do muzea je každoročně ve vybraných termínech, jedná se především o státní svátky a jiné významné dny včetně Mezinárodního dne muzeí a galerií (středa 18. května). Přehled všech termínů s volným vstupem získáte na odkazu níže.
- Adresa: Zelný trh 6, Brno (zobrazit na mapě)
- Dny volného vstupu
- Webové stránky
-
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Galerie výtvarného umění v Ostravě se řadí mezi pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v ČR. Ve svých sbírkách uchovává přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory se nacházejí v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926 vystavěné žáky Jana Kotěry a Josefa Gočára ve funkcionalistickém stylu.
Zdarma lze galerii navštívit každou neděli od 10:00 do 18:00 a potom rovněž v další významné dny nebo během státních svátků, jejich seznam naleznete na odkazu níže. Do stálé expozice a do knihovny je volný vstup vždy. Zavřeno je v pondělí.
- Adresa: Jurečkova 9, Ostrava (zobrazit na mapě)
- Dny volného vstupu
- Webové stránky
-
Plynárenské muzeum
Plynárenské muzeum se nachází v areálu Pražské plynárenské v Michli. Výstava doprovázená odborným výkladem obsahuje exponáty týkající se historie a vývoje světového i českého plynárenství, obrazy, dokumenty či modely. Návštěvníci si také mohou prohlédnout řadu zajímavostí a rarit, např. plynový diaprojektor, pražičku kávy nebo řadu historických žehliček a kadeřítek vlasů.
Unikátním exponátem je model plynárny Michle z roku 1937 v měřítku 1:100, který měří téměř 9 m na délku a 4 m na šířku.
Vstup do muzea včetně výkladu v češtině, němčině nebo angličtině je zdarma. Termín návštěvy je potřeba domluvit předem telefonicky nebo e-mailem. Muzeum má bezbariérový přístup.
- Adresa: U Plynárny 44, Praha 4 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Muzeum Pražského Jezulátka
V muzeu je zmapována tradice oblékání sošky Pražského Jezulátka. K vidění jsou zde šaty a doplňky pro Jezulátko, které pocházejí z různých koutů světa nebo od významných dárců, např. od císařovny Marie Terezie, spisovatele Paola Coelha nebo papeže Benedikta XVI. Součástí expozice jsou dále fotografie z převlékání Pražského Jezulátka a výstava betlémů z různých zemí světa.
Vstup do muzea je po celý rok zdarma. Otevírací doba je od pondělí do soboty od 9:30 do 17:00 a v neděli od 13:00 do 18:00. Vchod do muzea se nachází v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, vpravo od hlavního oltáře.
- Adresa: Karmelitská 9, Praha 1 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
-
Petschkův palác
Petschkův palác během druhé světové války sloužil gestapu, byly v něm vyslýchány a mučeny tisíce českých vlastenců. Krátce po válce zde byl zřízen památník protifašistického odboje.
Prohlídka památníku spojená s výkladem je zdarma, trvá zhruba dvě hodiny. Přístupná je pouze pro objednané skupiny o počtu 5–20 osob. Prohlídku je nutné domluvit alespoň 7 dní předem telefonicky či přes e-mail a lze ji uskutečnit od pondělí do soboty mimo letní prázdninové měsíce. Více informací naleznete na webu Českého svazu bojovníků za svobodu.
- Adresa: Politických vězňů 20, Praha 1 (zobrazit na mapě)
- Webové stránky
Zatím žádné komentáře