Free Walking Tours → Prohlídky měst zdarma vedené lokálními patrioty

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2023
  • Free walking tours jsou pěší prohlídky města, kdy se vybírá pouze dobrovolný poplatek
  • Jedná se o koncept, který vznikl v Berlíně v roce 2006
  • Zájemce z řad turistů po zajímavých místech původně prováděli místní patrioti

Často mají prohlídky alternativnější nádech a účastníci tak poznají místní streetartovou scénu, alternativní galerie, bary, restaurace. Důraz bývá někdy kladen na život minorit nebo různých subkultur v daném městě.

Na některé prohlídky je třeba se rezervovat emailem s předstihem, na některé lze přijít v určité dny (nebo i každý den) na určité místo v danou hodinu. Prohlídky jsou inzerované jako zdarma, ale očekává se, že v případě spokojenosti zaplatíte spropitné v libovolné výši, průměrem bývá cca 5 eur. Nikdo na vás ale nebude tlačit a pokud nebudete chtít, nemusíte platit nic.

Prohlídky trvají zpravidla 2-3 hodiny, jsou fyzicky nenáročné (chodí se, ale pomalu), někdy se využívá k přesunům MHD. Hlavním jazykem bývá angličtina, je potřeba umět jazyk alespoň na střední úrovni. Prohlídky jsou velmi bezpečné a vhodné i pro děti tak od 10 let (pokud samozřejmě rozumí anglicky).

Osobně jsem se zúčastnil prohlídek dvou free walking city tours. Prvně v Berlíně, kdy stačí přijít kterýkoli den v týdnu ke Starbucks na Alexanderplatzu v 11, ve 14 nebo v 15 hodin a můžete se připojit k cca 3 hodinové prohlídce. Prohlídka byla skvělá, na konci jsem věnoval průvodci 5 eur.

Podruhé jsem zkoušel londýnskou prohlídku, bylo potřeba domluvit se emailem a vybrat si z nabízených termínů. Sraz byl na východě Londýna u Spitalfields Marketu (zástavka metra Liverpool Street Station). Prohlídka byla opět excelentní, zahrnovala mimo jiné vycházky za pouliční grafikou od umělců jako Banksy nebo ROA. Na konci prohlídky jsem věnoval průvodci 5 liber.

Seznam bezplatných prohlídek po městech naleznete buď na uvedených odkazech nebo můžete zkusit zadat do Google výraz “město free city tour”.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.