Free Walking Tours: Prohlídky měst zdarma vedené lokálními patrioty

Zajímavou a netradiční možností jak poznat téměř každé větší město v Evropě nebo i světě jsou tzv. free walking tours, tedy pěší prohlídky města. Jedná se o koncept, který vznikl v Berlíně v roce 2006, kdy místní patrioti (často z řad umělecké komunity) provázejí zájemce z řad turistů po zajímavých místech v jejich městě.

Často mají prohlídky alternativnější nádech a účastníci tak poznají místní streetartovou scénu, alternativní galerie, bary, restaurace. Důraz bývá někdy kladen na život minorit nebo různých subkultur v daném městě (např. v Londýně probíhá prohlídka v okolí Brick Lane, což je centrum bangladéšské komunity).

Na některé prohlídky je třeba se rezervovat emailem s předstihem, na některé lze přijít v určité dny (nebo i každý den) na určité místo v danou hodinu. Prohlídky jsou inzerované jako zdarma, ale očekává se, že v případě spokojenosti zaplatíte spropitné v libovolné výši, průměrem bývá cca 5 eur. Nikdo na vás ale nebude tlačit a pokud nebudete chtít, nemusíte platit nic.

Prohlídky trvají zpravidla 2-3 hodiny, jsou fyzicky nenáročné (chodí se, ale pomalu), někdy se využívá k přesunům MHD. Hlavním jazykem bývá angličtina, je potřeba umět jazyk alespoň na střední úrovni. Prohlídky jsou velmi bezpečné a vhodné i pro děti tak od 10 let (pokud samozřejmě rozumí anglicky).

Osobně jsem se zúčastnil prohlídek dvou free walking city tours. Prvně v Berlíně, kdy stačí přijít kterýkoli den v týdnu ke Starbucks na Alexanderplatzu v 11, ve 14 nebo v 15 hodin a můžete se připojit k cca 3 hodinové prohlídce. Prohlídka byla skvělá, na konci jsem věnoval průvodci 5 eur.

Podruhé jsem zkoušel londýnskou prohlídku, bylo potřeba domluvit se emailem a vybrat si z nabízených termínů. Sraz byl na východě Londýna u Spitalfields Marketu (zástavka metra Liverpool Street Station). Prohlídka byla opět excelentní, zahrnovala mimo jiné vycházky za pouliční grafikou od umělců jako Banksy nebo ROA. Na konci prohlídky jsem věnoval průvodci 5 liber.

Seznam bezplatných prohlídek po městech naleznete buď na uvedených odkazech nebo můžete zkusit zadat do Google výraz “město free city tour”.