Jak ušetřit v Londýně 2020: Letenky, ubytování, památky, jídlo…

Máme pro vás celou sbírku prověřených tipů, díky kterým můžete při své cestě do Londýna ušetřit desítky liber. Poradíme vám, kde sehnat levné ubytování v Londýně, levné letenky a kam za levnými nákupy.

1Levné letenky do Londýna

Z České republiky létá do Londýna trojice nízkonákladových aerolinek: easyJet z Prahy, Ryanair z Prahy, Brna, Ostravy a Pardubic a Wizzair z Prahy. Wizz Air létá do britské metropole ještě z Wroclawi a Katovic, Ryanair z Bratislavy, Katovic a Krakova a easyJet z Krakova a Vídně.

Nejlevnější zpáteční letenky do Londýna pořídíte za částku těsně převyšující 500 Kč (včetně poplatků, ale jen s příručním zavazadlem).

Při vyhledávání letenek berte v potaz všechny společnosti, které létají z/na letiště, na které to máte ze svého bydliště nejblíže. Nic vám navíc nebrání letět směrem tam s jednou společností a zpět s jinou. Pro vyhledání levných letenek můžete použít program Azuon.

2Jak se levně dopravit z letiště do centra Londýna

Pro cesty z londýnských letišť Gatwick, Luton a Stansted se nám osvědčila společnost easyBus. Zpáteční jízdenku letiště – centrum Londýna – letiště pořídíte za těžko překonatelné 4 libry (zhruba 116 Kč). Jízdenky lze zakoupit z pohodlí domova přes internet, zaplatíte kartou.

V prodeji za tuto cenu je vždy jen několik míst v každém spoji. Jakmile se dané místo prodá, cena jízdenky vzroste. Jízdenky proto kupujte s maximálním možným předstihem a vždy vybírejte z několika spojů. Jejich časy odjezdu může dělit jen 10 minut, ale rozdíl v ceně jízdenky může být i 7 liber.

3Jak ušetřit za ubytování v Londýně

Bydlet zcela zdarma v Londýně můžete díky síti Couchsurfing, stačí být jejím aktivním členem. Placené, ale velmi levné ubytování můžete sehnat také prostřednictvím Airbnb nebo ubytujete-li se na vysokoškolských kolejích. Vůbec nevadí, pokud nejste student.

Pro ubytování v hotelech a hostelech platí jedna zásada – zahoďte předsudek, že hostel je vždy levnější než hotel. Nemusíte to být pravda, mnohdy lze pořídit čtyřhvězdičkový hotel levněji než obyčejný hostel. Při výběru hotelu v Londýně nehleďte jen na cenu, neméně důležité je hodnocení a recenze ostatních ubytovaných a vzdálenost od centra města. Vždyť kdo by chtěl trávit desítky minut v podzemce.

4Za autobusy a metro plaťte bezkontaktní kartou

Platit jízdné v Londýně můžete českou bezkontaktní kartou – není třeba si kupovat žádné jízdenky. Činit tak můžete v metru, nadzemce, tramvajích, příměstských vlacích DLR a ve většině autobusů.

Její použití je velmi jednoduché, stačí ji přiložit ke žluté čtečce v autobusech nebo na nástupištích. Bude-li vše v pořádku, rozsvítí se zelené světlo, v případě problému se rozsvítí červené a vy musíte použít jinou platební metodu. Na některých místech můžete místo žluté čtečky narazit na růžovou – v takovém případě si opět pípněte kartu. Čtečka tak pozná, že jste necestovali skrze dražší první zónu a naúčtuje vám méně.

Za nejobyčejnější jízdenku placenou hotově zaplatíte 4,90 libry, přičemž s bezkontaktní kartou nebo níže zmíněnou Oyster Card vás ta samá cesta vyjde na 1,50 libry. Pří placení kartou se aplikuje tzv. capping, kdy vás cestování v rámci prvních dvou zón nebude stát víc než 7 liber za den, i kdybyste jezdili od rána do večera. Je to takový strop ceny jízdného, přes který se nemůžete za den dostat. Důležité je však platit stále stejnou kartou, ať už jde o bezkontaktní platební kartu, nebo Oyster.

5Oyster Card aneb jak ušetřit nejen za hromadnou dopravu

Oyster Card (mimochodem – oyster znamená ústřice) svým fungováním připomíná předplacené karty do telefonů. Kartu si koupíte v kterékoliv stanici metra v automatu nebo v budce za vratnou zálohu 5 liber. Na stejném místě následně na kartu musíte vložit kredit – doporučujeme počítat s horní hranicí 7 liber na každý den pobytu. Platit můžete hotově, nebo platební kartou.

Jestliže nemáte bezkontaktní platební kartu, je to dobrá alternativa. Ceny jízdenek s Oyster Card jsou stejné jako při v minulém bodu zmíněném placení kartou.

Oyster má ještě jednu výhodu – získáte díky ní slevy nebo jiné výhody u partnerů. Těmi jsou třeba restaurace a kavárny Planet Hollywood, Hard Rock Café London, The Real Greek, obchody M&M’s World nebo Crest of London nebo lanovka Emirates Air Line.

Plánujete-li v Londýně zůstat celý týden, doporučujeme zakoupení výhodnější Travel Card. S ní vás neomezené cestování v rámci první a druhé zóny vyjde na 35,10 liber za 7 dní.

Zóny 1 – 2 pokrývají celé širší centrum Londýna.

6Levné nákupy v Londýně

Hlavní nákupní třídou v Londýně je Oxford Street na stanici metra Oxford Circus. Své obchodní domy tu mají třeba značky Berhska, Debenhams, H&M, Marks & Spencer, United Colors of Benetton nebo Zara. Hlavní období výprodejů začíná po Vánocích a trvá po celý leden, na další slevy narazíte po konci letních prázdnin.

Na Oxford Street (a na dalších desítkách míst napříč Londýnem) můžete narazit na obchody Primark. Ceny v Primarku v Londýně jsou obrovským lákadlem, zajímavé a neokoukané kousky oblečení tu pořídíte za jednotky liber.

7Cestovní pojištění do Anglie zdarma

Zdravotní pojištění zdarma do Londýna a potažmo celé Evropské unie vám zajistí Evropský průkaz zdravotního pojištění. Jde o známou průkazu pojištěnce, která se předkládá při návštěvě lékaře. S ní máte v Anglii nárok na lékařskou péči za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé.

To v praxi znamená bezplatné ošetření u státem hrazených lékařů a v nemocnicích a bezplatný zásah záchranné služby. Za vydání léku se v Británii účtuje poplatek 8,80 libry a za základní ošetření u zubaře pak 21,60 liber.

Pozor! Zdravotní pojištění nekryje škody na zavazadlech nebo škody jinak kryté pojištěním odpovědnosti za škodu.

Jestliže využíváte kreditní kartu, ověřte si, zdali není cestovní pojištění její součástí.

8Prohlídka Londýna zdarma

Free walking tours” jsou organizované prohlídky města, které nevede certifikovaný průvodce, ale místní nadšenec. Za účast na nich se povinně neplatí, ale pokud jste spokojení, je slušností na konci túry věnovat příspěvek ve výši zhruba 5 liber.

V Londýně bezplatné prohlídky organizuje – Sandeman’s New Europe, prostřednictvím Alternative London si je možné prohlídku objednat za úplatu. Obě organizace nabízí několik tras, na své si tak přijdou milovníci alternativního umění i tradičních památek.

9Levné jídlo v Londýně

Symbolem londýnské gastronomie je fish and chips – smažená ryba zasypaná hranolkami a podávaná v papírovém kornoutu. Tradiční noviny nahradily hygieničtější materiály, ale kalorie zůstávají. Fish’n’chips pořídíte ve stáncích napříč městem, na jednu porci vám obvykle postačí 7 liber.

Vyhlášené je bistro Bailey’s Fulham poblíž stanice Fulham Broadway. Kromě několika ryb mají na jídelním lístku také burgery nebo tradiční anglickou snídani.

Milovníci etnické kuchyně budou mít v Londýně radost převelikou. Nejen, že je napříč městem řada tchajwanských, singapurských, čínských nebo indických bister, ale také ceny v nich jsou sympatické. S deseti librami v kapse vyjdete třeba v síti japonských restaurací s tajuplným názvem Wagamama.

Dáváte-li přednost osvědčeným evropským pokrmům, zkuste originální, ale přitom levné burgery z restaurace Union Burger. Jistotou pak jsou desítky londýnských provozoven řetězce Subway, 15centimetrová bageta v několika variacích může být vaše již za 3 libry. Levné jídlo zakoupíte také v supermarketech Tesco, Sainsbury’s nebo Marks & Spencer, na jejichž pobočky v centru města narazíte co chvíli.

10Jak levně cestovat po Anglii

Chcete se vypravit i za hranice Londýna?

Prohlédněte si nabídku nízkonákladových autobusů a vlaků MegabusNational Express. Dopravit se s nimi můžete do desítek destinací v Anglii i v okolních zemí, natrefíte-li na promoakci, jednosměrná jízdenka vás vyjde jen na 50 pencí.

Také v tomto případě platí stejné pravidlo jako u výše zmiňovaného easyBusu. Levných sedaček je v každém spoji jen pár a s každým prodaným místem cena jízdenek roste. Rezervujte včas!

11Plaťte kartou!

Londýn je město, kde lze platební kartou zaplatit prakticky vše od útraty v bistru přes jízdenky do metra až po vstupné na prohlídku fotbalového stadionu. Kurzy banky pro platbu kartou bývají výhodnější než ty směnárenské, nehledě na fakt, že nemusíte ztrácet čas s cestou do směnárny.

Platby kartou jsou v porovnání s hotovostí nejen pohodlnější, ale také bezpečnější.

12Neutrácejte za vyhlídkové autobusy

Vyhlídkové autobusy s otevřenou střechou jsou dnes koloritem již většiny evropských měst. V Londýně vás cesta s ním vyjde na necelých 30 liber, přičemž trasu zahrnující Buckinghamský palác, Big Ben, Trafalgar Square, Katedrálu sv. Pavla i King’s Road lze projet za necelou desetinu z této částky. Stačí nasednout na autobus číslo 11 – zážitek bude neméně autentický, neboť na trase jezdí ikonické double-deckery.

131+1 zdarma

Cestujete ve dvou? Se slevovými vouchery Days Out Guide pořídíte dvojité vstupné do celé řady londýnských atrakcí za polovic.

Nabídka se vztahuje třeba na představení London Dungeon, na London Eye, na prohlídku stadionu Arsenalu a Chelsea nebo muzea voskových figurín Madame Tussauds. Atrakcí jsou desítky, slevu získáte buď přímo na internetu, nebo díky letáčkům “2FOR1 Leaflets”. Vyzvednout si je můžete na kterémkoliv londýnském nádraží.

14Bye bye, London eye

Výhled z obřího ruského kola nad Temží je nádherný, ale vykoupený vstupenkou v ceně přinejmenším 25,20 liber (zvýhodněná cena při zakoupení přes internet).

Skvělý výhled na Londýn můžete mít také v Greenwichi u nultého poledníku nebo z kopce Parliament Hill.

15Vstupenky kupujte přes internet

U atrakcí obecně platí, že se vstupenky vyplatí nakupovat v předstihu přes internet. Třeba v případě prohlídky stadionu Stamford Bridge tak ušetříte 3 libry a nebudete muset trávit čas ve frontě.

16Mapa Londýna zdarma ke stažení

Ještě než odcestujete na největší ostrov v Evropě, stáhněte si do svého telefonu praktickou mapu Londýna. Stačí otevřít aplikaci Google Mapy, najít Londýn, kliknout na vyhledávací tlačítko a z nabídky zvolit položku “Uložit mapu k použití offline”.

Offline mapa Londýna je velmi praktická věc, díky které se de facto nemůžete ztratit. Do mapy si rovněž můžete ukládat místa, která hodláte v průběhu pobytu navštívit.

17Levnější vstupenky do londýnských divadel

Rádi byste v Londýně za kulturou, ale nechce se vám platit plnou cenu vstupenek? Na stránce s výstižným názvem DiscountLondonTheatre.com si můžete zakoupit vstupenky do divadel se slevou až 50 %.

Ještě levněji vstupenky pořídíte, koupíte-li je na poslední chvíli, tedy v den představení. Stačí zajít to The Official London Theatre Ticket Booth na Leicester Square. Nejbližší stanice metra jsou Leicester Square, Charing Cross a Piccadilly Circus.

18Na cestu se důkladně připravte

Nepřemýšlejte jen nad šetřením peněz, ale také nad šetřením času. Své plány si připravte v předstihu ještě před odletem. Celkem kvalitního průvodce po Londýně zdarma najdete na webu Wikitravel.org, tipy na atrakce či restaurace na hodnotícím webu TripAdvisor.com. Ten nabízí i aplikaci do mobilu.

Londýn: Tipy na atrakce zdarma

Za dobré atrakce a zážitky se ne vždy musí platit vstupné, ty následující jsou toho příkladem:

  • Střídání stráží u Buckinghamského paláce
    Výměna stráží probíhá od května do července vždy každý den ve 11:30. Po zbytek roku se obřad koná obden, rozpis najdete na stránkách Její královské Výsosti. Stačí se dostavit před Buckinghamský palác.
  • Muzea a galerie
    Skvělá zpráva pro milovníky muzeí a galerií všeho druhu – vstup do většiny z nich je v Londýně zdarma. Tate Britain, Tate Modern, The National Gallery, The British Museum – nikde nemusíte platit ani penny.
  • Westminster Abbey
    Obvyklé vstupné do Westminster Abbey je 21 liber, nicméně existuje možnost navštívit hlavní část kostela zcela zdarma. Stačí přijít na jednu z bezplatně přístupných večerních pobožností. Termíny konání najdete na této stránce.