Telefonování v zahraničí: 5 triků, jak ušetřit

Díky internetu je dnes možné se z kterékoliv země světa spojit zdarma s domovem. Předpokladem je přístup k počítači, tabletu nebo chytrému mobilnímu telefonu.

1Roaming v EU 2020

V červnu 2017 se zrušil roaming v rámci zemí Evropské unie. Sazby za příchozí a odchozí telefonáty v zahraničí a odchozí SMS zprávy jsou stejné jako ty vnitrostátní.

Volné minuty či neomezené služby v rámci tarifů je možné čerpat v Česku i v celé EU bez omezení.

2Skype

Skype je nejznámější z VOIP aplikací, existují navzájem kompatibilní aplikace pro stolní počítač, tablety a chytré mobilní telefony. Mezi nimi lze telefonovat a pořádat videokonference zdarma, stačí k tomu pouze přístroj s kamerou a přístup k internetu.

3Aplikace v chytrém telefonu ušetří za SMS zprávy

Ušetřit za SMS zprávy můžete prostřednictvím aplikací WhatsApp nebo Viber. K posílání bezplatných textových i obrázkových zpráv stačí jen přístup k internetu a aplikace nainstalovaná rovněž u příjemce.

4
Nákup lokální SIM karty

Dáváte-li přednost tradičním hovorům, můžete v některých zemích ušetřit nákupem lokální simkarty. Základním předpokladem je samozřejmě nižší cena roamingu ve srovnání s českým – pro využití této možnosti je tak třeba chvíli pátrat ještě před vycestováním.

Pozor na datový roaming

Zejména před cestami do zemí mimo Evropskou unii doporučujeme zablokovat datový roaming. Učinit tak můžete přímo v nastavení telefonu nebo prostřednictvím infolinky operátora.

Bez zablokovaného roamingu se telefon může v zahraničí prostřednictvím dnes prakticky jakékoliv aplikace připojit k internetu. V některých zemích světa zaplatíte za 1 MB přenesených dat až stovky korun.