Dovolená Střední Dalmácie

Chorvatsko Střední Dalmácie, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Střední Dalmácie je oblast v Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře, která začíná u letoviska Rogoznica nedaleko Trogiru a končí u malého městečka Ploče. Dominantou oblasti je vápencové pohoří Biokovo, které společně s masivy Kozjak a Mosor chrání pobřeží před studenými větry z vnitrozemí.

Správním, ekonomickým a kulturním centrem střední Dalmácie je město Split. Dalšími významnými či turisticky atraktivními městy jsou Trogir nebo Omiš. Nelze zapomenout na Makarskou riviéru s jejím střediskem Makarska a letovisky Brela, Baška Voda, Gradac, Podgora nebo Tučepi. Ze středodalmatských ostrovů bývá nejčastěji navštěvován Brač nebo Hvar.

Dovolená Střední Dalmácie | © Olgacov | Dreamstime.com

Dovolená ve střední Dalmácii

Dlouhé oblázkové pláže s pásmem hor v pozadí, teplé a slunečné počasí s minimem srážek, působivé historické památky a ta nejkrásnější místa na koupání, to jsou synonyma dovolené v oblasti střední Dalmácie.

Pro sportovce a milovníky adrenalinu je skvělým výchozím místem město Omiš, které díky své poloze poskytuje nejen skvělé podmínky pro turistiku a cyklistiku, ale také pro horolezectví, sjíždění řeky Cetiny, potápění nebo windsurfing.

Pláže ve střední Dalmácii

Ikonickou pláží střední Dalmácie je Zlatni rat na ostrově Brač. Jedná se o slavný trojúhelníkovitý výběžek na jihu ostrova u vesničky Bol, který znáte z pohlednic. Navzdory rozšířenému přesvědčení, že je pláž tvořena bílým pískem, jde ve skutečnosti o drobné bílé oblázky. Cíp výběžku se pak natáčí doleva či doprava podle směru mořských proudů a větru. Přístup do vody je však překvapivě celkem strmý. Pláž je oceněná Modrou vlajkou a v sezoně bývá dost rušná.

Vynikající pláže v pevninské části Dalmácie najdete především na Makarské riviéře. Za jednu z nejkrásnějších pláží na světě bývá označována pláž Punta Rata u městečka Brela. Je členitá, oblázková, ale vstup do moře je vysypaný jemným pískem. Lemují ji piniové lesy, které poskytují příjemný stín, a voda je tu nádherně průzračná. Místním symbolem je Kamen Brela, skalisko pokryté borovicemi, které vyčnívá z moře.

Vyhlášenou pláží Makarské riviéry je i Gornja Vala, která leží kousek od Drveniku, díky své pověsti ale také přitahuje hlavně v sezoně velké množství turistů. Pláž je tvořená drobnými kamínky, má pozvolný vstup do moře a dostatek stínu v okolí. V blízkosti jsou restaurace, bary i stánky s občerstvením.

Výlety ve střední Dalmácii

Největší dominantou střední Dalmácie je pohoří Biokovo, které je od roku 1981 chráněným přírodním parkem. Z nejvyšší hory Sveti Jure (1 762 m) lze za příznivého počasí zahlédnout i horské masivy Bosny a Hercegoviny či italský poloostrov Gargano. Pokud vás náročné horské túry nelákají, navštivte alespoň Skywalk Biokovo. Vyhlídková plošina nabízí úžasný pohled na pobřeží a moře a je dostupná i pro děti či handicapované osoby.

Celodenní výlet si zaslouží přístavní město Split. Až se nasytíte zdejších uliček a prohlédnete si Diokleciánův palác, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, můžete se vykoupat na písečné pláži Bačvice oceněné Modrou vlajkou. Milovníci architektury a historie ocení také město Trogir, jehož historické centrum je od roku 1997 rovněž na seznamu UNESCO. Představuje totiž nejlépe zachovalý románsko-gotický komplex nejen v Dalmácii, ale v celé východní Evropě. SplituTrogiru jsme věnovali samostatné články.

Počasí ve střední Dalmácii

Počasí ve střední Dalmácii je především v sezoně velmi stabilní. Vládne zde středomořské podnebí a díky masivnímu pásmu hor tu ani moc nefouká z vnitrozemí a především v prázdninových měsících tu také nebývá mnoho srážek.

Kdy jet do střední Dalmácie

Nejvíce turistů na plážích potkáte během letních prázdnin, to je všude v Chorvatsku hodně lidí. Příznivé teploty vzduchu a moře však nabízí i červen nebo září, kdy rekreantů o poznání ubyde.

V červenci a srpnu ve střední Dalmácii téměř neprší. Denní maximální teploty se pohybují okolo 30 °C, ale mohou stoupat až k 36 °C. V noci bývá průměrně kolem 17 až 18 °C.

V červnu se teploty pohybují okolo příjemných 27 °C, v horkých dnech však už stoupají až 33 °C. V noci klesají průměrně k 15 °C.

V září je ještě o něco chladněji a objevuje se o něco více srážek. Teploty se ovšem stále drží kolem 25 °C, v teplejších dnech kolem 30 °C. V noci už však mohou klesnout i pod hodnotu 10 °C.

Teplota moře ve střední Dalmácii

Teplota moře ve střední Dalmácii se v červenci a srpnu pohybuje průměrně mezi 24 a 25 °C. V září je voda vyhřátá z prázdnin a stále se ještě drží na 24 °C. Během prvních červnových dnů se většinou zvládne vytáhnout přes 22 °C.

Aktuální teplotu moře na Makarské riviéře se dozvíte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do střední Dalmácie

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů, stejně často však také do apartmánů či prázdninových vil. Běžná délka zájezdu je 8 dní, obvykle je však možné vyrazit už od 4 dní, např. na prodloužený víkend, nebo si naopak pobyt protáhnout na 11 či 15 dní. V apartmánech si zpravidla vaříte sami, hotely nabízejí jak snídaně, tak polopenze či all inclusive.

Doprava je často vlastní. Do letovisek na severu střední Dalmácie musíte při cestě z Prahy osobním automobilem urazit asi 1 050 km, což zabere zhruba 11 hodin. Cesta z Brna je o něco kratší, 870 km zvládnete asi za 9 hodin. Při jízdě dále na jih se však cesta ještě prodlouží. Také si můžete koupit letenku do Splitu, let trvá asi hodinu a půl.

Ubytování ve střední Dalmácii

Pokud si chcete pobyt ve střední Dalmácii zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se ubytovat. Nad hotely a penziony výrazně převažuje ubytování v soukromých pokojích nebo v apartmánech.

Apartmány ve střední Dalmácii

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Rozita Seaside Relax Apartments s celkovou známkou 9,4/10 z 64 hodnocení. Apartmány a studia s vlastní kuchyňkou se nacházejí v Podgoře na Makarské riviéře, na nejbližší pláž je to jen 100 m a všechny mají balkon nebo terasu, některé rovněž klimatizaci a výhled na moře. Je možné také relaxovat v zahradě. Ve všech prostorách je bezplatné připojení na wi-fi. Parkování je možné zdarma přímo u objektu. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili velmi vysoce poměr ceny a kvality ubytování.

Hotely ve střední Dalmácii

Z hotelů ve střední Dalmácii můžeme doporučit tříhvězdičkový Hotel Bellevue Trogir, který má na Bookingu celkovou známku 9,7/10 z 1 197 hodnocení. Budova stojí zhruba 900 m od nejbližší pláže a pouhých 250 m od centra Trogiru. Pokoje jsou klimatizované a některé mají balkon. V ceně pobytu se podává výborná snídaně v hotelové restauraci, která navíc nabízí překrásný panoramatický výhled na Trogir a okolí. K dispozici je i bezplatné parkování. U tohoto hotelu hosté rovněž velice chválili poměr kvality a ceny.

Praktické informace

Pokud se chystáte procestovat střední Dalmácii, Skrblík doporučuje před dovolenou rovněž pročíst článek Jak ušetřit v Chorvatsku. Informace a rady v něm uvedené se mohou hodit.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.