Dovolená Makarska

Chorvatsko Makarska, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Makarska je chorvatské přístavní město a oblíbené turistické letovisko, které leží ve střední Dalmácii na pobřeží Jaderského moře asi 60 km jihovýchodně od Splitu.

Nad městem se tyčí pohoří Biokovo se svou nejvyšší horou Sveti Jure (1 762 m), na které se nachází také televizní a rozhlasový vysílač.

Dovolená Makarska | © Dreamstime.com

Dovolená v Makarské

Město Makarska je centrem Makarské riviéry, která se táhne v délce 60 km podél pobřeží Jaderského moře a pod štíty pohoří Biokovo. Celá oblast je mezi turisty velmi oblíbená, v létě jde tedy o velmi rušné místo.

Pláže v Makarské

Jednou z nejhezčích pláží v Makarské je pláž Nugal jižně od centra města. Jde o oblázkovou pláž schovanou mezi útesy a obklopenou lesy, která je z poloviny též nudistická. Na této pláži nebývá možnost občerstvení, doporučujeme si všechno donést s sebou. Na cestu je také lepší vzít si pevnější obuv.

Pokud vám nevadí za koupáním trochu popojet, v blízkém okolí jsou velmi krásné pláže u vesničky Podgora, která je od Makarské vzdálena asi 15 minut jízdy automobilem. Místní pláže, např. pláž Pliševac, jsou tvořeny jemnými bílými oblázky, voda je průzračně čistá, vstup do vody většinou pozvolný, k dispozici jsou sprchy, restaurace, bary. Dostatek stínu poskytují koruny stromů, které rostou podél pobřeží.

Výlety v okolí Makarské

Máte-li alespoň trochu rádi hory, vydejte se na výlet do pohoří Biokovo, které je největší dominantou jižního pobřeží Dalmácie a od roku 1981 také přírodním parkem. Z jeho vrcholů se vám otevřou nezapomenutelné výhledy na moře a blízké ostrovy.

Pokud nejste fanda výšlapů, navštivte alespoň Skywalk Biokovo. Vyhlídková plošina nabízí úžasný pohled na pobřeží a moře a je dostupná i pro děti či handicapované osoby.

V samotné Makarské si potom můžete prohlédnout budovu bývalého františkánského kláštera s kostelem. Navštívit zde můžete malakologické muzeum s bohatou sbírkou mušlí. Na Kačićevově náměstí se zase nachází barokní katedrála sv. Marka z 18. století a před budovou rovněž barokní kašna. Podívat se také můžete k majáku sv. Petra, odkud se otevírá dechberoucí pohled na moře, a od nedaleké sochy sv. Petra je potom zase krásný výhled na celý přístav Makarska.

Počasí v Makarské

Hlavní sezona probíhá v Makarské v období letních prázdnin, stejně jako tomu je v celém Chorvatsku. Velmi příjemně je však v Makarské i v červnu nebo září, kdy jsou stále teploty vhodné ke koupání a přitom výrazně ubyde lidí na plážích.

Kdy jet do Makarské

V červenci a srpnu v Makarské téměř neprší. Denní teploty se pohybují okolo 30 °C, ale mohou stoupat až k 36 °C. V noci bývá kolem 17-18 °C. V červnu se teploty pohybují okolo příjemných 27 °C, v horkých dnech stoupají až 33 °C. V noci klesnou průměrně k 15 °C. V září je ještě o něco chladněji a objevuje se trochu více srážek. Teploty se ale stále drží kolem 25 °C, v teplejších dnech kolem 30 °C. V noci už však mohou překvapit i teploty pod hodnotou 10 °C.

Teplota moře v Makarské

Teplota moře kolem Makarské se v prázdninových měsících pohybuje průměrně mezi 24-25 °C. V září se voda vyhřátá z prázdnin ještě stále drží těsně pod 24 °C. V červnu se většinou zvládne vytáhnout přes 22 °C.

Aktuální teplotu moře v Makarské se dozvíte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Makarské

Cestovní kanceláře nabízejí do Makarské celou řadu zájezdů. Vybírat můžete z dvou- až čtyřhvězdičkových hotelů, penzionů či apartmánů. Obvykle jsou v nabídce zájezdy na 8 nebo 15 dní. Strava bývá nejčastěji formou polopenze či snídaně, některé hotely nabízejí i light all inclusive. V apartmánech si zpravidla vaříte sami.

Letecká doprava je obvykle v ceně zájezdu nebo je doprava vlastní. Z Prahy je to do Makarské asi 1 100 km, cestu osobním automobilem zvládnete obvykle do 11 h. Z Brna je cesta o něco kratší, měří cca 950 km a ujet ji zabere asi 9 hodin.

Ubytování v Makarské

Pokud si chcete pobyt zařídit sami, máte asi dva tisíce možností, kde se v Makarské ubytovat. Převažuje obvykle ubytování v soukromých apartmánech, využít ale můžete i penziony či hotely, případně kempy.

Apartmány v Makarské

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Dalmato s celkovou známkou 8,4/10 z 68 hodnocení. Klimatizované apartmány se nacházejí asi 250 m od centra a 450 m od nejbližší pláže. Apartmány mají vybavenou kuchyň, koupelnu, wi-fi připojení a také balkon nebo terasu. Parkování je možné zdarma u budovy.

Hotely v Makarské

Pokud upřednostňujete pohodlí hotelu, můžeme doporučit Heritage Hotel Porin Makarska, který má na Bookingu celkovou známku 9,4/10 ze 165 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází přímo na promenádě Riva v Makarské a na nejbližší pláž je to asi 300 m. Z přístavu, který je vzdálený asi půl kilometru, jezdí pravidelné linky na ostrov Brač. Pokoje jsou klimatizované, vybavené příslušenstvím na přípravu čaje či kávy i minibarem. V ceně pobytu se podává skvělá bufetová snídaně. Parkování je možné u budovy za poplatek.

Praktické informace

Pro všechny cestovatele, kteří se chystají do Chorvatska, připravil Skrblík užitečný článek Jak ušetřit v Chorvatsku, určitě ho před svou dovolenou navštivte. Přečíst si můžete také článek o Makarské riviéře.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.