Dovolená Omiš

Chorvatsko Omiš, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Chorvatské pobřežní město Omiš se nachází ve střední Dalmácii. Leží asi 30 km jihovýchodně od Splitu při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře.

Kaňon této řeky rozděluje hřebeny pohoří Mosor a Omišské Dináry, které se vypínají nad městem a lákají k horským túrám.

Dovolená Omiš | © Freesurf69 | Dreamstime.com

Dovolená v Omiši

Omiš je díky své klidné atmosféře ideálním místem pro odpočinek, je ale také skvělým výchozím místem pro sportovce a milovníky adrenalinu. Turistika, cyklistika, horolezectví, sjíždění řeky Cetiny, potápění nebo windsurfing – tady jste na správném místě.

Pláže v Omiši

Jednou z nejlepších pláží v městečku je pláž Velika, která nabízí velké vyžití pro děti i možnost provozovat vodní sporty. Pláž je s hrubším pískem, má pozvolný vstup, veškeré zázemí je v blízkosti. Zapůjčit si tu můžete windsurf, vodní skútr a další podobné vybavení.

Kousek za městem se rozkládá další písečná pláž, Vavlje, jejíž největší výhodou je, že mořské dno tu je víceméně bez ježků. Pokud přijdete včas, i tady najdete místo ve stínu.

Krásná oblázková pláž se nachází u hotelu Brzet. Čistá pláž s průzračným mořem a možností relaxace ve stínu borovic není příliš velká, zato bývá klidnější.

Výlety v okolí Omiše

Na vrcholu skály nad městem Omiš se nachází pevnost Starigrad, která v průběhu 16. století sloužila k obraně proti nájezdům Turků. K hradu vystoupáte po úzké pěšince a otevře se vám široký výhled do okolí, což dříve sloužilo i pro námořní navigaci mezi Splitem a Makarskou.

Do dnešního dne se také zachovaly zbytky obvodových hradeb a věž pevnosti Mirabela, románského hradu ze 13. století, který údajně býval obývaný i piráty. Podle legendy zdejší obránci v roce 1537 zachránili Omiš před Turky jen tím, že řinčeli zbraněmi a křičeli, a tento řev se ve skalách tak rozléhal, že se zdálo, že se v pevnosti ukrývá mnohem početnější skupina.

Kaňon řeky Cetiny, která protéká jižním Chorvatskem, je potom krásným místem pro procházku i delší pěší túru. Řeku obklopují vysoké vápencové hory, které v některých místech dosahují výšky až 2 000 metrů. Údolí této řeky dříve sloužilo jako obchodní cesta spojující pobřeží a vnitrozemí. Kolem kaňonu řeky Cetiny vede také tzv. Zip Line, adrenalinová stezka, na níž se pohybujete za pomoci lan, a zdolat ji trvá asi 3 hodiny.

Počasí v Omiši

V Omiši panuje středomořské podnebí. Od května do srpna tu skoro neprší. Hlavní turistická sezona probíhá v období letních prázdnin, to je všude v Chorvatsku nejvíce lidí. Příjemné teploty pro koupání v moři jsou ale i v červnu nebo v září.

Kdy jet do Omiše

Během července a srpna maximální denní teploty stoupají k 30-36 °C. V noci teploměr ukazuje kolem 18 °C.

V červnu nejvyšší denní teploty stoupají k 27-33 °C, v září k 25-31 °C. Noční teploty klesají průměrně k 15 °C.

Teplota moře v Omiši

V prázdninových měsících teplota moře v Omiši stoupá nad 24 °C. V září se ještě stále drží vyhřátá těsně pod 24 °C. V červnu má voda většinou kolem 22 °C.

Aktuální teplotu moře v Omiši zjistíte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Omiše

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do apartmánů, výjimečně do hotelů či penzionů. Běžná délka zájezdů je 8 dní, je ale možné najít pobyty i o délce 5, 6, 10 nebo 15 dní. Obvykle jde o ubytování bez stravy, ale na některých místech se podává snídaně nebo polopenze.

Výjimečně je v ceně zájezdu i letenka, téměř vždy je doprava vlastní. Z Prahy má trasa do Omiše délku asi 1 100 km a urazit ji osobním automobilem zabere asi 11 hodin. Při cestě z Brna budete muset překonat asi 925 km, což se dá zvládnout za 9 hodin.

Ubytování v Omiši

Pokud si chcete pobyt v Omiši zařídit sami, máte stovky možností, kde se ubytovat. Nejčastější je ubytování v soukromí formou apartmánů. Můžete však využít i služeb několika hotelů a penzionů, které se ve městě nacházejí.

Apartmány v Omiši

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Filip Apartment s celkovou známkou 9,2/10 ze 64 hodnocení. Klimatizované studio má venkovní posezení s grilem, vlastní kuchyň, koupelnu i wi-fi připojení. Lze si tu také zapůjčit jízdní kola. Apartmán je umístěný přímo nad písečnou pláží, ke které se schází po schodech. Na místě je k dispozici bezplatné parkoviště.

Hotely v Omiši

Dáváte-li přednost hotelovému pohodlí, můžeme doporučit Hotel Nestos, který má na Bookingu celkovou známku 9,4/10 z 282 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází hned u pláže, má venkovní bazén, bezplatné parkoviště i vlastní restauraci a bar. Pokoje jsou klimatizované a mají balkon či terasu. V hotelu si můžete zapůjčit jízdní kola nebo automobil. Každé ráno se v ceně pobytu podává fantastická snídaně.

Praktické informace

Před cestou do Omiše Skrblík doporučuje také článek Jak ušetřit v Chorvatsku plný tipů, informací a rad pro bezchybnou dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.