Dovolená Split

Chorvatsko Split, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Split je chorvatské přístavní město ve střední Dalmácii, ležící na pobřeží Jaderského moře. Je druhým největším městem Chorvatska a významným turistickým cílem. Jeho historické jádro je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Asi 20 km od Splitu se nachází mezinárodní letiště a poblíž samotného centra města se rozkládá významný mezinárodní přístav, ze kterého vyplouvají lodě na ostrovy střední a jižní Dalmácie, dálkové lodní a trajektové linky do Itálie i do zámoří.

Dovolená Split | © Dreamstime.com

Dovolená ve Splitu

Město Split je velmi krásné a velmi rušné, především v sezoně. Bylo založeno na sklonku 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde postavil svůj palác, okolo něhož se začalo vytvářet nové sídlo. Toto splitské staré město je od roku 1979 součástí světového dědictví UNESCO. Nachází se na jižní straně splitského poloostrova a obdivovat ho jezdí návštěvníci z celého světa.

Pláže ve Splitu

Split nabízí nádherné pláže. Nejoblíbenější z nich je městská pláž Bačvice, oceněná Modrou vlajkou. Jako jedna z mála chorvatských pláží je písečná. Vstup do vody je velmi pozvolný, a je tak perfektní pro rodiny s dětmi. Nenajdete zde bohužel mnoho míst ve stínu a především v sezoně bývá velmi přeplněná.

Vyzkoušet proto můžete i další pláže, např. Trstenik nebo Firuli, které jsou o něco klidnější.

Výlety v okolí Splitu

Největší ruch je ve Splitu na přístavní promenádě Riva, kde probíhají také různé akce včetně splitského karnevalu. Hned u promenády začíná komplex Diokleciánova paláce a najdete tu také vchod do podzemních palácových sklepení, které dnes slouží jako galerie.

Nejkrásnější ulicí Splitu je bezesporu Marmont, pojmenovaná po napoleonském maršálu Marmontovi. Malé krámky, útulné kavárny a restaurace najdete právě tady. Obdivovat můžete také secesní náměstí Republiky nebo avantgardní kašnu Pirja.

Zatoužíte-li po zeleni, navštivte blízký lesopark Marjan, který láká svými vyhlídkami v čele s vyhlídkou na kopci Telegrin, na niž lze vystoupat po strmých schodech. Výstup vyžaduje pevnější obuv a dostatek vody.

Můžete se plavit také na některý z blízkých ostrovů nebo se podívat do nedalekého města Trogir, jehož historický střed je od roku 1997 rovněž na seznamu UNESCO. Představuje totiž nejlépe zachovalý románsko-gotický komplex nejen v Dalmácii, ale v celé východní Evropě. Trogiru jsme věnovali samostatný článek.

Počasí ve Splitu

Ve Splitu panuje středomořské podnebí. Vzhledem ke své poloze a hradbě hor směrem do vnitrozemí je město odstíněno od klimatických vlivů vnitrozemí Balkánského poloostrova. Klimatické poměry jsou ovlivněny větry typickými pro jaderské pobřeží.

Kdy jet do Splitu

Hlavní turistická sezona ve Splitu probíhá v období letních prázdnin, to je všude v Chorvatsku velké množství lidí. Příjemně na koupání je ve Splitu ale také v červnu nebo v září, a pokud chcete do Splitu vyrazit spíše za památkami, můžete tak učinit v podstatě kdykoli během roku, jen v listopadu bývá hodně srážek.

V červenci a srpnu dosahují denní maxima hodnot 31-36 °C, v noci klesají teploty průměrně k 18 °C. Během letních prázdnin tu navíc skoro neprší.

V květnu dosahují denní maxima 23-29 °C, v noci je kolem 13 °C. V červnu maximální denní teploty vyšplhají k 27-33 °C, v noci bývá kolem 16 °C. V září je přes den maximálně 26-31 °C, v noci asi 15 °C. Nejvíce srážek spadne v tomto letním období právě v září.

Teplota moře ve Splitu

V červenci a srpnu je voda vyhřátá obvykle na 24-25 °C. V září se drží mezi 23-24 °C. V červnu můžete počítat s teplotou kolem 22 °C, a pokud byste se chtěli vykoupat v květnu, čeká vás 18stupňové zchlazení.

Aktuální teplotu moře ve Splitu si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Splitu

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů nebo do apartmánů. Nejčastější délka pobytu je 8 dní, lze ale najít i zájezdy v délce od 4 dnů do 2 týdnů. V ceně bývá obvykle snídaně či polopenze, nebo si stravu zabezpečujete sami.

Doprava je téměř vždy vlastní. Osobním automobilem trvá cesta z Prahy do Splitu asi 10 a půl hodiny, urazit je potřeba asi 1 100 km. Cesta z Brna je o něco kratší, měří asi 900 km a ujet se je dá za méně než 9 hodin. Koupit si však můžete také letenku, let do Splitu trvá z České republiky zhruba hodinu a půl.

Ubytování ve Splitu

Pokud si chcete pobyt ve Splitu zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se ubytovat. Významně převažují apartmány, ve městě stojí však také několik penzionů a hotelů. Pro nenáročné turistické pobyty můžete využít i nabídku některého z hostelů.

Apartmány ve Splitu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Klara s celkovou známkou 8,4/10 z 38 hodnocení. Velkou výhodou je, že se nacházejí jen 250 m od pláže Bačvice a 650 m od Diokleciánova paláce v historickém centru Splitu a přitom je vzhledem k poloze cena stále velmi příznivá. Klimatizovaná studia s vlastním kuchyňským koutem a koupelnou mají připojení na wi-fi i bezplatné parkování, některé mají i balkon.

Hotely ve Splitu

Pokud dáváte přednost hotelovému komfortu, můžeme doporučit tříhvězdičkový Hotel Pax, který má na Bookingu celkovou známku 8,3/10 z 255 hodnocení. Hotel stojí jen 150 m od nejbližší pláže, nabízí zahradu, terasu, restauraci, bar a fitness centrum. Parkování je tu možné bezplatně. Pokoje jsou klimatizované, mají zvukovou izolaci i připojení na wi-fi. Snídaně se podává v ceně pobytu.

Praktické informace

Před cestou do Splitu doporučujeme také navštívit článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který obsahuje řadu tipů a rad pro vaši bezstarostnou dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.