Dovolená Trogir

Chorvatsko Trogir, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Trogir je chorvatské přímořské lázeňské město ležící na pobřeží Jaderského moře. Město se nachází zčásti na pevnině a zčásti na ostrově Čiovo, s nímž je pevnina spojena zvedacím mostem, který vede nad Trogirským průlivem. Od roku 1997 je historické centrum Trogiru, rozkládající se na malém ostrůvku, zařazeno na seznam světových kulturních památek UNESCO.

Město bylo založeno na počátku 3. století př. n. l. řeckými kolonisty, kteří ho pojmenovali Tragurion, neboli osada pod Kozím vrchem. Velký rozvoj zaznamenalo za dob římské vlády, kdy se stalo významným přístavem. Během své historie bylo kromě jiného součástí Chorvatského království, Uherského království, Benátské republiky i Rakouska-Uherska.

Dovolená Trogir | © Emicristea | Dreamstime.com

Dovolená v Trogiru

Starobylý Trogir patří mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Nejspíš proto, že se v něm výborně snoubí možnost poznávat historii a obdivovat překrásnou architekturu s koupáním v moři i s večerní zábavou.

Pláže v Trogiru

Nejlepší pláže najdete v Trogiru na ostrově Čiovo. Krásně čisté moře nabízí skalnatá pláž Saldun, ale vstup do vody je po žebříku, a tak to tu není moc vhodné pro rodiny s malými dětmi. Pro ty je lepší pláž Marinova Draga, která leží více na jih, nabízí pozvolný vstup do moře a stín stromů.

Na pevnině můžete využít Gradskou pláž, která je písečná i oblázková, moře je zde klidné a stín poskytují borovice, nebo si můžete zapůjčit lehátka a slunečník. Na místě je také bar, který poskytuje občerstvení či drinky. Vstup do vody je pozvolný a vhodný i pro děti.

Velké množství pláží se nachází i za Trogirem směrem k Seget Donji. Zdejší moře je ideální na jachting, najdete tu jachtařský klub, jachtařskou školu i marinu.

Výlety v okolí Trogiru

Centrum města Trogir představuje nejlépe zachovalý románsko-gotický komplex nejen v Dalmácii, ale v celé východní Evropě. Mezi nejnavštěvovanější památky patří románsko-gotická katedrála svatého Vavřince postavená v průběhu 13. až 17. století či pevnost Kamerlengo z 15. století nebo také pevnost sv. Marka na západním cípu starého města. Zaujmou i městské hradby a brány, městská lodžie a hodinová věž nebo knížecí palác ze 13. století.

Jednoduše se dostanete i na ostrůvek Čiovo, kam můžete vyrazit za nerušenou přírodou, případně za koupáním. V zátoce Saldun si určitě vyberete některou z oblázkových pláží a můžete si tu užívat krásně teplého moře.

Nedaleko od Trogiru leží město Split, jehož historické jádro je rovněž na seznamu UNESCO. Turisté sem jezdí obdivovat především Diokleciánův palác. Po prohlídce města a zdejších památek se můžete vykoupat na oblíbené pláži Bačvice, která je oceněná Modrou vlajkou. Splitu jsme věnovali samostatný článek.

Počasí v Trogiru

V Trogiru vládne středomořské klima. Hlavní sezona tu probíhá během letních prázdnin, stejně jako tomu je všude v Chorvatsku. Příjemné letní teploty tu však panují od května do září, a pokud se chystáte za památkami, můžete přijet v podstatě kdykoli, jen v listopadu tu více prší.

Kdy jet do Trogiru

V červenci a srpnu dosahují denní maxima hodnot mezi 31-36 °C, v noci bývá zhruba 18 °C. V září se denní teploty pohybují maximálně v rozmezí 26-31 °C, v noci teploměr klesne k 15 °C.

V květnu můžete přes den počítat s nejvyššími teplotami mezi 23-29 °C a v červnu mezi 27-33 °C. V noci bývá v tomto období průměrně 9-16 °C.

Teplota moře v Trogiru

Během letních prázdnin teplota vody v Trogiru obvykle vystoupá nad 24 °C. V září se drží vyhřátá mezi 23 a 24 °C. V červnu se pohybuje kolem 22 °C. Pokud se budete chtít koupat v květnu, počítejte s osvěžující teplotou kolem 18 °C.

Aktuální teplotu moře v Trogiru si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Trogiru

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do apartmánů či aparthotelů, případně do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů či penzionů. Obvykle jde o pobyty bez stravy, v hotelích se podává snídaně, polopenze nebo all inclusive. Běžná délka zájezdu je 8 dní, lze ale sehnat pobyty v délce už od 4 dní, např. na prodloužený víkend.

Doprava je téměř vždy vlastní. Při cestě z Prahy musíte osobním automobilem ujet asi 1 050 km, což zabere zhruba 11 hodin. Cesta z Brna je o něco kratší, 870 km urazíte asi za 9 hodin. Také si můžete koupit letenku do Splitu, let trvá asi hodinu a půl.

Ubytování v Trogiru

Pokud si chcete pobyt v Trogiru zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se ubytovat. Významně převažují apartmány a prázdninové domy, ve městě nicméně stojí i několik hotelů a penzionů. Pro nenáročné turistické pobyty můžete využít také zdejší dobře hodnocené hostely.

Apartmány v Trogiru

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Barisic s celkovou známkou 9,3/10 ze 114 hodnocení. Budova stojí cca 450 m od nejbližší pláže a asi 4 km od centra Trogiru a nabízí klimatizované apartmány s výhledem na moře, balkonem, vlastní kuchyní i koupelnou. Snídaně se dají přikoupit, parkování je bezplatné. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, nadprůměrně hodnotili poměr kvality a ceny.

Hotely v Trogiru

Pokud dáváte přednost hotelovému komfortu, můžeme doporučit tříhvězdičkový Hotel Bellevue Trogir, který má na Bookingu celkovou známku 9,7/10 z 1 197 hodnocení. Budova hotelu stojí cca 900 m od nejbližší pláže a 250 m od centra Trogiru. Pokoje jsou klimatizované a některé mají balkon. Parkování je možné zdarma. V ceně pobytu se podává výborná snídaně v hotelové restauraci, která nabízí překrásný panoramatický výhled na Trogir a okolí. I u tohoto ubytování hosté velice chválili poměr kvality a ceny.

Praktické informace

Pokud se chystáte do Trogiru, mohl by pro vás být užitečný i článek Jak ušetřit v Chorvatsku, kde najdete praktické rady a informace pro vaši bezstarostnou dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.