Dovolená Gradac

Chorvatsko Gradac, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Chorvatské letovisko Gradac se nachází v nejjižnějším bodě Makarské riviéry v úpatí horského pásma Rilić. Dominantou městečka je kostel sv. Michala s hodinovou věží. Najdete tu také jednu z nejkrásnějších pláží celého Jadranu.

Makarská riviéra, jíž je Gradac součástí, je asi 60km pás dalmatského pobřeží Jaderského moře pod horským masivem Biokovo. Díky slunečnému podnebí a dlouhým oblázkovým plážím je mezi turisty oblíbenou destinací pro letní dovolenou.

Dovolená Gradac | © Vaclav Volrab | Dreamstime.com

Dovolená v Gradacu

V letních měsících je na Makarské riviéře poměrně dost rušno. Vzhledem k velkému zájmu o dovolenou v této lokalitě je však v letoviscích riviéry bezvadné turistické zázemí.

Pláže v Gradacu

Vyhlášenou pláží je Gornja Vala, která leží jižně od přístavu. Právem patří mezi nejkrásnější pláže celého Jadranu. Je nejdelší pláží na Makarské riviéře, ale také přitahuje velké množství turistů. Pláž je tvořená drobnými kamínky a má pozvolný vstup do moře. V blízkosti jsou restaurace, bary i stánky s občerstvením.

Návštěvníci si chválí také Podaca BeachGradac Beach, které se nacházejí severněji. Tyto oblázkové pláže jsou o něco klidnější.

Výlety v okolí Gradacu

Asi 8 km od města Gradac poblíž města Ploče se nachází jedinečná přírodní rezervace Bačinská jezera, skupina sedmi sladkovodních propojených jezer krasového původu. Jejich hladina leží nad hladinou moře, ale dno je pod jeho hladinou. Jezera se naplňují z vývěrů sladkou vodou, ale jelikož jsou propojena odtokovým kanálem s mořem, dostává se do nich také slaná voda, která se pak drží u dna. Jezera jsou průzračně čistá a žijí v nich sladkovodní i mořské ryby, několik druhů je dokonce endemických. Pořádají se tu rovněž vyhlídkové plavby.

Počasí v Gradacu

Hlavní sezona probíhá v Chorvatsku během letních prázdnin, to je nejtepleji, ale také je všude mnoho lidí. Pokud chcete vyrazit mimo sezonu, doporučujeme spíše červen než září.

Kdy jet do Gradacu

V červenci a srpnu tu téměř neprší a teploty přes den stoupají průměrně k 30 °C, v horkých dnech až ke 35 °C. V noci teplota klesá obvykle k 17 °C.

V červnu se teploty pohybují kolem 27 °C, vystoupat ale mohou až k 33 °C. V září teploty spadnou k průměrným 25 °C a více prší. V noci bývá kolem 15 °C.

Teplota moře v Gradacu

Teplota moře dosahuje v sezoně až 25 °C. V září se drží ještě kolem 24 °C. V červnu je koupání osvěžující, teplota vody obvykle lehce překračuje 22 °C.

Aktuální teplotu moře na Makarské riviéře získáte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Gradacu

Cestovní kanceláře nabízejí pobyty obvykle v tříhvězdičkových hotelích nebo v apartmánech či soukromých penzionech a vilách. V hotelech se podává v rámci zájezdu snídaně nebo polopenze, v apartmánech si vaříte sami. Obvyklá délka pobytu bývá 8, 11 nebo 15 dní.

V ceně zájezdu je zpravidla i letenka, nebo je doprava vlastní. Je to ale poměrně daleko. Cesta osobním automobilem z Prahy trvá asi 12 hodin, urazit musíte 1 200 km. Cesta z Brna je o něco kratší, 1 000 km zvládnete ujet za 10 hodin.

Ubytování v Gradacu

Sami si můžete pobyt zabezpečit v necelých dvou stovkách ubytovacích zařízení. Nejčastěji jde o soukromé pokoje či apartmány, v městečku však stojí i několik hotelů.

Apartmány v Gradacu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Trutina s celkovou známkou 9,2/10 ze 47 hodnocení. Klimatizované apartmány s bezplatnou wi-fi se nacházejí 300 m od pláže Gornja Vala a mají plně vybavenou kuchyňku a koupelnu s toaletními potřebami. Parkování na soukromém parkovišti je v ceně pobytu. Na stejné adrese jsou dostupné i dvou- nebo třílůžkové klimatizované pokoje s lednicí, které hosté rovněž ocenili vysokou známkou. U obou typů ubytování je výborný poměr kvality a ceny.

Hotely v Gradacu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Lukas s celkovou známkou 9,7/10 ze 70 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel s vlastním venkovním bazénem se nachází jen 300 m od pláže Gornja Vala a 200 m od centra, pokoje jsou klimatizované a mají balkon s výhledem na moře. Každé ráno se podává bufetová snídaně, která je v ceně pobytu. Parkování je možné zdarma na soukromém parkovišti.

Praktické informace

Pokud je Gradac cílem vaší dovolené, doporučujeme přečíst si ještě náš článek Jak ušetřit v Chorvatsku, je v něm řada informací, tipů a rad, které se během vaší cesty mohou hodit.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.