Dovolená Brač

Chorvatsko Brač, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Brač je chorvatský ostrov v Jaderském moři. Je největším ostrovem Dalmácie a třetím největším jadranským ostrovem. Jediné sídlo se statutem města je Supetar, který se nachází na severním pobřeží ostrova.

Spojení s pevninou je možné díky trajektové dopravě mezi Splitem a Supetarem nebo mezi Makarskou a Sumartinem. V sezoně funguje rovněž letecká doprava. Brač je také častým cílem výletních lodí, neboť na jeho jižním pobřeží leží ikonická pláž Zlatni rat, která je oblíbeným motivem pohlednic po celém Chorvatsku.

Dovolená Brač | © Jakub Zajic | Dreamstime.com

Dovolená na Brači

Brač je velmi slunný ostrov a v sezoně tu málokdy prší. Pobyt na Brači je navíc vhodný pro ty cestovatele, kteří nechtějí potkat během dovolené příliš českých turistů. Úplný klid nabízí osada Vela Farska, Sumartin je zase vhodný pro rodiny s dětmi, v Supetaru si přijdou na své všechny generace a Bol žije od dubna do října díky velké oblibě mezi surfaři.

Pláže na Brači

Při pobytu na Brači nelze opomenout návštěvu vyhlášené pláže Zlatni rat (Zlatý roh, Zlatý mys). Jedná se o slavný trojúhelníkovitý výběžek na jihu ostrova u vesničky Bol. Navzdory rozšířenému přesvědčení, že je pláž tvořena bílým pískem, jde ve skutečnosti o drobné bílé oblázky. Cíp výběžku se pak natáčí doleva či doprava podle směru mořských proudů a větru. Přístup do vody je překvapivě celkem strmý. Pláž je oceněná Modrou vlajkou a především v sezoně bývá extrémně vytížená. Nicméně vstup na pláž je zdarma, platí se jen parkování. Více informací o pláži můžete získat na webu Zlatniratbol.com.

Řada oblíbených pláží se nachází také na severu ostrova u městečka Supetar. Východně od trajektového přístavu leží oblázková pláž Acapulco, která je oblíbená především mezi mladými díky koncertům a hudebním festivalům, které se zde konají během letních večerů. Severozápadně od supetarského přístavu se nacházejí oblázkové pláže Tri mosta a Banj, které získaly v roce 2015 ocenění Bílá vlajka za čistotu moře a mořského dna. Pláž Banj s písčitým dnem a pozvolným vstupem do moře je ideální pro rodiny s dětmi.

Další pláže na severu ostrova nabízí také Postira. Jednou z nejkrásnějších je oblázková pláž Molo Lozna, která se nachází na východním konci Postiry. Asi čtyři kilometry východně od Postiry se pak nachází jedna z nejnavštěvovanějších pláží na Brači, písečná pláž Lovrečina, která leží v hluboké mělké zátoce, jejíž pobřeží i dno tvoří jemňoučký písek. Je to ideální pláž pro malé děti.

Výlety na Brači

Překrásný výhled je odměnou za výstup na nejvyšší horu Brače. Vidova gora se nad mořem vypíná do výšky 778 metrů a výstup z vesnice Bol zabere zhruba 2 hodiny, zdolat potřebujete pozvolným stoupáním asi 6 km. Méně zdatní se však dokážou nahoru dostat i autem. Z jedné z vyhlídek si lze báječně vyfotit i pláž Zlatni rat.

Budete-li dovolenou trávit spíše na severu, využijte možnost prozkoumat nejstarší sídlo na ostrově Brač, kterým je více než 5 000 let stará vesnice Škrip. Celá oblast je důležitým archeologickým nalezištěm, můžete zde obdivovat ilyrské opevnění, antické sarkofágy, pozůstatky římského chrámu a další zajímavosti.

Rovněž doporučujeme vyrazit na celodenní výlet lodí do přístavního města Split. Až se nasytíte zdejších uliček a prohlédnete si Diokleciánův palác, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, můžete se vykoupat na písečné pláži Bačvice oceněné Modrou vlajkou. Splitu jsme věnovali samostatný článek.

Počasí na Brači

Brač je jedním z nejslunečnějších míst na Jadranu. 2 700 hodin slunečního svitu, necelých 1 400 mm vodních srážek ročně a průměrná letní teplota moře 24 °C jsou slibné parametry pro podařenou dovolenou. Zdejší větrnější počasí přeje windsurfingu a jachtaření.

Kdy jet na Brač

Hlavní sezona na Brači probíhá během letních prázdninových měsíců, to je v Chorvatsku obecně nejvíce lidí. V červenci a srpnu se průměrné denní teploty pohybují kolem 30-31 °C, v horkých dnech mohou teploty vystoupat až k 36 °C. Průměrné noční teploty se pohybují kolem 17-18 °C, je-li chladno, mohou klesnout i k 11 °C.

Na Brači je ale velmi příjemně i v červnu nebo v září a turistů je zde přitom v té době o poznání méně. V červnu se průměrná denní teplota pohybuje kolem 27 °C, ale směrem k letním prázdninám může stoupat až k 33 °C. V noci teplota klesá obvykle k 15 °C. V září bývá o něco chladněji a je větší riziko srážek než v červnu, nicméně moře je z léta krásně vyhřáté. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 25 °C, noční kolem 14 °C.

Teplota moře na Brači

V období letních prázdnin má moře teplotu přes 24 °C, v září teplota lehce klesá, ale i tak zůstává na příjemných 23-24 °C. V červnu je moře chladnější, mívá jen kolem 22 °C.

Aktuální informaci o teplotě moře poskytuje web Seatemperature.org.

Zájezdy na Brač

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do Supetaru a Bolu. Obvykle jde o ubytování ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích či apartmánech. Běžně se jezdí na 6–12 dní a strava bývá zajištěna v hotelech formou snídaně, polopenze či all inclusive, v apartmánech si vaříte sami.

Doprava je buď vlastní, nebo jde o letecký zájezd. Na zájezdy se odlétá zpravidla z Prahy. Jinak je možné odletět i z Vídně, obvykle se cestuje s jedním přestupem v Záhřebu.

Osobním automobilem pak zvládnete zhruba 1 100 km dlouhou cestu z Prahy asi za 12 hodin, z Brna je cesta o něco kratší, necelých 1 000 km lze ujet za 10 hodin. V poslední části cesty je potřeba využít trajekt ze Splitu do Supetaru, který jezdí v pravidelných intervalech, plavba trvá asi 50 minut. Ceny jízdenek i jízdní řád najdete na webu Jadrolinija.hr.

Ubytování na Brači

Sami si můžete ubytování snadno zabezpečit díky pestré nabídce apartmánů i hotelů. V nejhojněji navštěvovaných letoviscích Supetaru a Bolu máte vždy několik stovek možností, kde svůj pobyt na ostrově prožít. Doporučujeme však vybírat s dostatečným předstihem, abyste si zajistili dobrý poměr ceny a kvality.

Apartmány na Brači

Z nabídky Bookingu můžeme v severní části ostrova doporučit Apartments Marina s celkovou známkou 9,2/10 ze 136 hodnocení. Ubytování se nachází v historické části Supetaru jen 300 m od pláže. Součástí ubytování je vlastní kuchyňka a koupelna, u dražšího studia i klimatizace. K dispozici je bezplatná wi-fi. Parkování je možné zdarma a jsou tu povolena domácí zvířata.

Na jižním pobřeží můžeme doporučit Villu Anu, s celkovou známkou 9,1/10 ze 473 hodnocení. Dům se nachází v Bolu 250 m od pláže a pět minut chůze od centra. Součástí vybavení je venkovní bazén i soukromé parkoviště. Pokoje disponují kuchyňkou, klimatizací i wi-fi.

Hotely na Brači

Kdo cestuje bez dětí, může využít Hotel Osam v Supetaru s celkovou známkou 9,2 ze 464 hodnocení. Hotel je určen pouze dospělým hostům, nabízí tedy klidný pobyt jen 150 m od nejbližší pláže. Pokoje mají klimatizaci, wi-fi a příjemnou záležitostí je i příslušenství na přípravu čaje nebo kávy. Fantastická snídaně formou bufetu je v ceně. Parkování je možné, ale počet míst je omezený, je potřeba předchozí rezervace.

Praktické informace

Chystáte-li se na dovolenou do Chorvatska, Skrblík pro vás připravil také článek Jak ušetřit v Chorvatsku, ve kterém se dočtete řadu užitečných tipů pro vaši bezstarostnou cestu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.