Dovolená Makarská riviéra

Chorvatsko Makarská riviéra, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Makarská riviéra je asi 60 km dlouhý pás dalmatského pobřeží Jaderského moře, který se táhne od města Omiš až po deltu řeky Neretvy pod štíty pohoří Biokovo. Jde o velmi oblíbenou chorvatskou turistickou oblast. Největším městem a střediskem riviéry je město Makarska.

V samostatných článcích se věnujeme také městečkům Baška Voda, Gradac, PodgoraTučepi.

Dovolená Makarská riviéra | © Dreamstime.com

Dovolená na Makarské riviéře

Slunečné podnebí a dlouhé oblázkové pláže, to jsou typické znaky dovolené na Makarské riviéře. V létě tu prší málokdy, což mimochodem bývá příčinou častých lesních požárů, zároveň je to však příslibem pro povedenou dovolenou.

Celá oblast je turisticky velmi oblíbená, proto je také po celou sezonu velmi rušná. Chcete-li si Makarskou riviéru užít trochu klidnější, a přesto nepřijít o teplé počasí a koupání, vydejte se na dovolenou už začátkem června.

Pláže na Makarské riviéře

Jedny z nejkrásnějších pláží se nacházejí u vesničky Podgora. Místní pláže, např. pláž Pliševac, jsou tvořeny jemnými bílými oblázky, voda je průzračně čistá, vstup do vody většinou pozvolný, k dispozici jsou sprchy, restaurace, bary. Dostatek stínu poskytují koruny stromů, které rostou podél pobřeží.

Vyhlášenou pláží Makarské riviéry je Gornja Vala, která leží kousek od Drveniku, odkud se také jezdí na ostrov Hvar. Gornja Vala právem patří mezi nejkrásnější pláže celého Jadranu, ale díky tomu také přitahuje velké množství turistů. Pláž je tvořená drobnými kamínky, má pozvolný vstup do moře a dostatek stínu v okolí. V blízkosti jsou restaurace, bary i stánky s občerstvením.

U městečka Brela pak leží pláž, kterou časopis Forbes zařadil mezi 10 nejkrásnějších pláží vůbec. Pláž Punta Rata je členitá, oblázková, ale vstup do moře je vysypaný jemným pískem. Lemují ji piniové lesy, které poskytují příjemný stín, a voda je tu nádherně průzračná. Místním symbolem je Kamen Brela, skalisko, které vyčnívá z moře a je pokryté borovicemi.

Výlety na Makarské riviéře

Největší dominantou jižního pobřeží Dalmácie je pohoří Biokovo, které je od roku 1981 chráněným přírodním parkem. Jestli máte alespoň trochu rádi hory, zabalte si s sebou na dovolenou pevnou obuv a naplánujte si horskou túru. Z vrcholů Biokova se vám otevřou nezapomenutelné výhledy na moře i blízké ostrovy. Pokud vás náročné výšlapy nelákají, navštivte alespoň Skywalk Biokovo. Vyhlídková plošina nabízí úžasný pohled na pobřeží a moře a je dostupná i pro děti či handicapované osoby.

Poblíž města Ploče se nachází jedinečná přírodní rezervace Bačinská jezera, skupina sedmi propojených sladkovodních jezer krasového původu. Jejich hladina leží sice nad hladinou moře, ale dno už je pod jeho hladinou. Jezera se naplňují z vývěrů sladkou vodou, ovšem jelikož jsou propojena odtokovým kanálem s mořem, dostává se do nich také slaná voda, která se pak drží u dna. Jezera jsou průzračně čistá a žijí v nich sladkovodní i mořské ryby, několik druhů je dokonce endemických. Pořádají se tu rovněž vyhlídkové plavby.

Pěkný výlet lodí si můžete udělat také na blízké ostrovy Hvar či Brač. Nejlépe se na ně dostanete z přístavu v Makarské, na Hvar také z Drveniku. Ostrovu Brač jsme věnovali samostatný článek.

Počasí na Makarské riviéře

Hlavní sezona probíhá na Makarské riviéře v období letních prázdnin, stejně jako tomu je v celém Chorvatsku. Velmi příjemně je tu však i v červnu nebo září, kdy jsou stále teploty vhodné ke koupání a přitom se sníží počet lidí na plážích.

Kdy jet na Makarskou riviéru

V červenci a srpnu na Makarské riviéře téměř neprší. Denní teploty se pohybují okolo 30 °C, ale mohou stoupat až k 36 °C. V noci bývá průměrně kolem 17-18 °C. V červnu se teploty pohybují okolo příjemných 27 °C, v horkých dnech však už stoupají až 33 °C. V noci klesají průměrně k 15 °C. V září je ještě o něco chladněji a objevuje se o něco více srážek. Teploty se ovšem stále drží kolem 25 °C, v teplejších dnech kolem 30 °C. V noci už však mohou klesnout i pod hodnotou 10 °C.

Teplota moře na Makarské riviéře

Teplota moře na Makarské riviéře se v prázdninových měsících pohybuje průměrně mezi 24-25 °C. V září je voda vyhřátá z prázdnin, stále se ještě drží těsně pod 24 °C. Během červnových dnů se většinou zvládne vytáhnout přes 22 °C.

Aktuální teplotu moře na Makarské riviéře se dozvíte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Makarskou riviéru

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy obvykle buď do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů, nebo do apartmánů. V hotelích se zpravidla podává v ceně zájezdu polopenze nebo all inclusive, v apartmánech si stravu zařizujete sami. Nejčastěji se jezdí na 8 nebo 15 dní, najdete však i kratší možnosti, případně délku zájezdu kolem 10 dní.

Buď bývá v ceně zájezdu letecká doprava, nebo je doprava vlastní. Osobním automobilem je to na sever Makarské riviéry z Prahy necelých 1 100 km a asi 11 hodin cesty, z Brna je to asi 950 km, které zvládnete už za 9 hodin.

Ubytování na Makarské riviéře

Pokud si chcete pobyt zajistit sami, máte tisíce možností, kde se na Makarské riviéře ubytovat. Vybírat můžete nejčastěji z apartmánů, stojí tu ale také řada hotelů či penzionů, případně můžete využít služeb některého z kempů. Doporučujeme si však pobyt rezervovat včas, Makarská riviéra je extrémně oblíbenou destinací a ty nejvýhodnější nabídky mizí závratným tempem.

Apartmány na Makarské riviéře

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Irma s celkovou známkou 9,5/10 ze 106 hodnocení. Tříhvězdičkové apartmány se nacházejí jen 300 m od pláží i od centra Bašky Vody a všechny mají vybavený kuchyňský kout, vlastní koupelnou, klimatizaci, bezplatné wi-fi připojení i balkon s výhledem na moře. Parkování je možné zdarma přímo u budovy. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, chválili poměr kvality a ceny ubytování.

Hotely na Makarské riviéře

Tomu, kdo dává přednost hotelovému pohodlí, můžeme doporučit Hotel Lukas v Gradacu, který má na Bookingu celkovou známku 9,7/10 ze 72 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel s vlastním venkovním bazénem se nachází pouhých 300 m od pláže a 200 m od centra, pokoje jsou klimatizované a mají balkon s výhledem na moře. Každé ráno se podává bufetová snídaně, která je v ceně pobytu. Parkování je možné zdarma na soukromém parkovišti.

Praktické informace

Vyrážíte-li na Makarskou riviéru, navštivte také Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který shrnuje důležité informace a tipy pro bezstarostný pobyt v této krásné zemi.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.