Dovolená Baška Voda

Chorvatsko Baška Voda, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Baška Voda je součástí Makarské riviéry. Nachází se na dalmatském pobřeží Jaderského moře asi deset kilometrů od přístavního města Makarska, hodně turistů navštěvuje v létě také nedalekou Brelu. Oblíbenost celé Makarské riviéry rok od roku roste, a tak je tu poměrně rušno.

Dříve bývala Baška Voda obchodním, rybářským a zemědělským místem, dnes má městečko zhruba tři tisíce obyvatel, a ti se živí hlavně cestovním ruchem. Dostatek kaváren, restaurací a barů na promenádě potěší mladé lidi, místo je však vhodné i pro rodinnou dovolenou.

Dovolená Baška Voda | © Zdeněk Matyáš | Dreamstime.com

Dovolená v Bašce Vodě

Díky čistému moři, pěkným plážím a piniovým hájům se Baška Voda stala oblíbeným cílem evropských turistů. Lákavá je i zdejší kombinace moře a hor na jednom místě.

Pláže bývají z drobných oblázků nebo z hrubšího písku a mají obvykle pozvolný vstup do vody. Díky bujné vegetaci není problém najít v horkých dnech i místo ve stínu. Využít lze taky zdejší bohatou nabídku vodních sportů nebo vyrazit na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Pláže Baška Voda

Baška Voda je součástí Makarské riviéry, která je známá svými oblázkovými plážemi táhnoucími se podél pobřeží v délce 60 km. Svoje místo na koupání si tu tak určitě najdete.

Hlavní pláž v Bašce Vodě je pláž Nikolina, pojmenovaná po patronovi obce sv. Mikuláši Cestovateli, jehož socha se nachází na molu oddělujícím pláž od přístavu. Od roku 2006 se pláž Nikolina pyšní Modrou vlajkou, cenným mezinárodním symbolem pro pláže nebo přístavy splňující standardy týkající se péče o životní prostředí, a v roce 2015 byla ve výběru Daily Mail pláž zařazena mezi 10 nejatraktivnějších pláží Středozemního moře.

Pokud však popojedete do městečka Brela, které leží asi 3 km od Bašky Vody, dostanete se na pláž Punta Rata, kterou časopis Forbes zařadil mezi 10 nejkrásnějších pláží vůbec. Je členitá, oblázková, ale vstup do moře je vysypaný jemným pískem. Pláž lemují piniové lesy, které poskytují příjemný stín, a voda je tu nádherně průzračná. Místním symbolem je Kamen Brela, skalisko, které vyčnívá z moře a je pokryté borovicemi.

Výlety v okolí Bašky Vody

Přímo v Bašce Vodě na pahorku Gradina leží pozůstatky osady a byzantské pevnosti z pozdní antiky. Hlavním důvodem osídlení této oblasti v pravěku byl pramen sladké vody, který zde vyvěral. Největší množství archeologických nálezů z této oblasti, jako jsou keramické nádoby a lampy, amfory, nástroje, mince a další, pochází ze starověku. Artefakty objevené při stavbě okolních domů jsou uloženy v místní archeologické sbírce a dalších muzeích.

Procházku si můžete udělat také do parku Greben, který se nachází mezi Baškou Vodou a Topići, a kromě toho, že se zde psala místní fotbalová historie, HBO zde také v roce 2014 natočilo několik scén do seriálu Hra o trůny.

Zdatnější cestovatele určitě zláká výlet do hor. Celé pohoří Biokovo, dlouhé 36 kilometrů, a zejména část pohoří nad Baškou Vodou, je jednou z nejmalebnějších krajin na Jadranu. Nejvyšším vrcholem je Sveti Jure (1 762 m), nad Baškou Vodou se nejvýše tyčí Sveti Ilija (1 640 m). Biokovo funguje jako hradba mezi ochlazeným vnitrozemím a teplejším pobřežím, a je tak zodpovědné nejen za silné zimní bouře, ale také za vzdušné proudy, které mísí horský a mořský vzduch, a díky tomu je zdejší ovzduší tak čisté a léčivé. V roce 1981 bylo Biokovo vyhlášeno přírodním parkem, v jeho oblasti se nachází také Botanická zahrada ve vesnici Kotišini nad Makarskou.

Počasí v Bašce Vodě

Baška Voda nabízí přes léto příjemné teploty pro koupání, díky všudypřítomným borovicím je navíc na plážích snadné najít v horkých dnech kousek stínu. V období od května do srpna je počasí nejstabilnější, je zde nejméně srážek.

Kdy jet do Bašky Vody

Většina turistů jezdí do Bašky Vody v období letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu. Během hlavní sezony se teploty pohybují průměrně kolem 30 °C, v horkých dnech můžeme očekávat až 35 °C. V noci klesají teploty průměrně k 17 °C. Srážky v tomto období jsou minimální.

Příjemné počasí tu však panuje i během června a září, a lidí je tu přitom o poznání méně. V červnu můžeme očekávat průměrnou denní teplotu kolem 27 °C, v druhé polovině měsíce může v horkých dnech stoupat až k 33 °C. V září se pak denní teploty pohybují kolem 25 °C, v první polovině měsíce ještě mohou dosahovat i 30 °C. Oproti červnu však v září více prší. V noci může teplota v těchto měsících klesat i pod 15 °C.

Teplota moře v Bašce Vodě

Teplota moře se v letních měsících pohybuje okolo příjemných 24-25 °C. Pokud se chystáte dorazit mimo hlavní sezonu, tak v červnu vás čeká teplota vody kolem 22 °C a v září kolem 23 °C.

Aktuální informace o teplotě moře nabízí web Seatemperature.org.

Zájezdy do Bašky Vody

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do hotelů, penzionů, hotelových depandancí, apartmánů i kempů. Většina ubytování je bez stravy, případně je v nabídce snídaně nebo polopenze. Nejčastěji lze vyrazit na týdenní zájezd.

Doprava je obvykle vlastní. Zhruba 1 100 km urazíte osobním automobilem z Prahy za necelých 11 hodin, z Brna je cesta o něco kratší, 930 km ujedete za 9 hodin.

Ubytování v Bašce Vodě

Sami si můžete ubytování zajistit ve více než pěti stovkách ubytovacích zařízení, nejčastěji jde o ubytování v soukromých apartmánech. V nabídce jsou ale i hotely.

Apartmány v Bašce Vodě

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Irma s celkovou známkou 9,5/10 ze 107 hodnocení. Tříhvězdičkové apartmány se nacházejí jen 300 m od pláží i od centra Bašky Vody. Všechny disponují vybaveným kuchyňským koutem, vlastní koupelnou, klimatizací, bezplatným wi-fi připojením i balkonem s výhledem na moře. Parkování je možné zdarma přímo u budovy. Hosté si velmi chválili poměr kvality a ceny ubytování.

Hotely v Bašce Vodě

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Croatia s celkovou známkou 9,1/10 ze 196 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází přímo na pobřeží jen dvě minuty chůze od pláží a asi 300 m od centra Bašky Vody. V ceně ubytování je skvělá snídaně formou bufetu, která se podává na terase s krásným výhledem na moře a ostrovy. Pokoje jsou vybaveny klimatizací a bezplatná wi-fi je rovněž k dispozici. Parkování je možné za poplatek.

Praktické informace

Skrblík připravil také podrobný článek Jak ušetřit v Chorvatsku, v němž je řada tipů, které se mohou cestovatelům do Chorvatska hodit.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.