Dovolená Podgora

Chorvatsko Podgora, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Podgora je jedno z menších chorvatských přímořských letovisek, které se nachází na Makarské riviéře a leží cca 8 km jižně od Makarské.

Makarská riviéra je asi 60 km dlouhý pás dalmatského pobřeží Jaderského moře, který se táhne od města Omiš až po deltu řeky Neretvy pod štíty pohoří Biokovo. Jde o velmi oblíbenou chorvatskou turistickou oblast.

Dovolená Podgora | © Kviktor | Dreamstime.com

Dovolená v Podgoře

Dlouhé oblázkové pláže a hodně slunečního svitu láká každoročně do letovisek Makarské riviéry obrovské množství turistů. Díky velké oblibě je celá oblast především v letních prázdninových měsících velmi rušná. Chcete-li si v Podgoře užít trochu klidnější dovolenou, a přesto nepřijít o teplé počasí a koupání, vydejte se sem klidně už začátkem června.

Pláže v Podgoře

Jedny z nejkrásnějších pláží Makarské riviéry se nacházejí právě u vesničky Podgora. Doporučujeme především pláž Pliševac, která je tvořená jemnými bílými oblázky, voda je průzračně čistá, vstup do vody většinou pozvolný, k dispozici jsou sprchy, restaurace, bary. Dostatek stínu poskytují koruny stromů, které rostou podél pobřeží. Pláže Garma nebo Dračevac, které na ni navazují, jsou nudistické.

Výlety v okolí Podgory

Pouhých 8 km od Podgory se nachází hlavní středisko Makarské riviéry – město Makarska. Prohlédnout si v něm můžete budovu bývalého františkánského kláštera s kostelem. K návštěvě láká také malakologické muzeum s bohatou sbírkou mušlí. Na Kačićevově náměstí se zase nachází barokní katedrála sv. Marka z 18. století. Pěknou procházkou dojdete k majáku sv. Petra, odkud se otevírá dechberoucí výhled na moře, a od nedaleké sochy sv. Petra je potom zase krásný výhled na celý přístav. Makarské jsme věnovali samostatný článek.

Z Makarské si také můžete udělat výlet lodí na ostrov Brač a navštívit vyhlášenou pláž Zlatni rat. Trojúhelníkový výběžek tvořený z drobných bílých oblázků natáčí svůj cíp podle směru větru a mořských proudů. Jde o jedno z nejfotografovanějších a nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku. Ostrovu Brač jsme věnovali samostatný článek.

Největší dominantou jižního pobřeží Dalmácie je pohoří Biokovo, které je od roku 1981 chráněným přírodním parkem. Chce to však přibalit si na dovolenou pevnou obuv a vhodné oblečení. Z vrcholů Biokova se vám otevřou nezapomenutelné výhledy na moře i blízké ostrovy. Pokud vás náročné výšlapy nelákají, navštivte alespoň Skywalk Biokovo. Vyhlídková plošina nabízí úžasný pohled na pobřeží a moře a je dostupná i pro děti či handicapované osoby.

Počasí v Podgoře

V Podgoře vládne středomořské podnebí. V letních prázdninových měsících tu téměř neprší, což bývá příslibem povedeného pobytu. Málo srážek a teploty vzduchu i moře vhodné ke koupání jsou už v červnu, kdy letovisko ještě nečelí hlavnímu náporu turistů, proto klidně dorazte do Podgory už před prázdninami.

Kdy jet do Podgory

V červenci a srpnu se maximální denní teploty v Podgoře pohybují okolo 30 °C, ale mohou stoupat až k 35 °C. V noci bývá kolem 17 °C.

V červnu se denní maxima pohybují okolo příjemných 27 °C, v horkých dnech stoupají až 32 °C. V noci klesnou průměrně k 15 °C.

V září je ještě o něco chladněji a už se objevuje o něco více srážek. Denní maxima se ale stále drží kolem 25 °C, v teplejších dnech kolem 30 °C. V noci už však mohou překvapit i teploty pod hodnotou 10 °C.

Teplota moře v Podgoře

Teplota moře kolem Podgory se v prázdninových měsících pohybuje průměrně mezi 24-25 °C, nejteplejší bývá voda v srpnu. V září je voda vyhřátá z prázdnin a ještě stále se drží těsně pod 24 °C. V červnu se většinou zvládne vytáhnout přes 22 °C.

Aktuální teplotu moře v Podgoře se dozvíte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Podgory

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů či penzionů, které bývají hned u promenády a pláží. Pobyty bývají často s polopenzí. Běžná délka zájezdu je 8 dní.

Doprava je téměř vždy vlastní. Trasa z Prahy měří zhruba 1 100 km a osobním automobilem ji zvládnete ujet asi za 11 hodin. Cesta z Brna je o něco kratší, 950 km zabere o něco více než 9 hodin.

Ubytování v Podgoře

Pokud si chcete pobyt v Podgoře zařizovat sami, máte stovky možností, kde se ubytovat. Nejčastěji se nabízí ubytování v apartmánech, v letovisku však stojí i několik penzionů a hotelů.

Apartmány v Podgoře

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Rozita Seaside Relax Apartments s celkovou známkou 9,4/10 z 64 hodnocení. Apartmány a studia s vlastní kuchyňkou se nacházejí jen 100 m od nejbližší pláže, všechny mají balkon nebo terasu, některé rovněž klimatizaci a výhled na moře. Je možné také relaxovat v zahradě. Ve všech prostorách je bezplatné připojení na wi-fi. Parkování je možné zdarma přímo u objektu. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili velmi vysoce poměr ceny a kvality ubytování.

Hotely v Podgoře

Dáváte-li přednost hotelovému komfortu, můžeme doporučit hotel Villa Cascada, který má na Bookingu celkovou známku 9,2/10 z 58 hodnocení a stojí přímo u pláže. Pokoje jsou klimatizované, mají připojení na wi-fi a výhled na hotelový bazén. Některé pokoje mají balkon a výhled na moře. Parkování je možné zdarma. V ceně pobytu se podává polopenze.

Praktické informace

Před dovolenou v Podgoře Skrblík doporučuje také článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který je plný tipů a rad pro povedený pobyt.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.