Příspěvek na živobytí 2022: Kdo má nárok, výše příspěvku, formulář
- Příspěvek je určen občanům, kterým nezbývá dostatek prostředků na základní životní potřeby
- Minimální výše příspěvku na živobytí neklesá pod hranici existenčního minima 2 980 Kč
- Při schvalování podaných žádostí o příspěvek je brána v potaz celá řada faktorů
Kdo má nárok na příspěvek na živobytí 2022
Nárok na příspěvek na živobytí mají lidé, kteří jsou shledáni jako osoby nacházející se v hmotné nouzi a jejich příjmy nejsou dostatečné na uhrazení jejich živobytí.
Nedostatečný příjem je sice základním předpokladem pro získání příspěvku, ale sám o sobě nestačí. Narazit můžete v případě, kdy:
- sami neprojevujete snahu o zvýšení svých příjmů
- nejste v pracovním vztahu v rozsahu min. 20 hodin týdně, nevykonáváte samostatně výdělečnou činnost ani nejste zapsáni v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce
- jste v evidenci uchazečů o zaměstnání, ale bez vážného důvodu odmítáte vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo se rekvalifikovat
- vám nevznikl nárok na nemocenskou nebo ji vlastní vinou pobíráte ve snížené výši
- jste OSVČ, ale nepřihlásili jste se k nemocenskému pojištění
- jste zákonný zástupce dítěte a byla vám uložena sankce za neplnění povinností
- nastoupili jste k výkonu trestu
- vlastníte majetek, který můžete prodat či pronajmout (např. automobil, nemovitost atd.)
Hlediska při posuzování
Příspěvek na živobytí je nároková dávka. V rámci schvalovacího procesu se posuzují okolnosti majetkové, příjmové a osobnostní.
Při hodnocení žádosti a řešení oprávněnosti nároku na příspěvek rozhoduje kromě celkových příjmů také výše nákladů, které jsou spojeny s bydlením. Příspěvek je určen pro osoby, kterým po zaplacení výdajů souvisejících s bydlením nezůstává dostatek finančních prostředků k uhrazení nákladů spojených s pokrytím základních potřeb.
Přiměřené náklady za bydlení při kalkulaci dosahují maximálně 30 % příjmů posuzované osoby nebo celé rodiny. V Praze jsou náklady na život vyšší, tudíž u obyvatel Prahy je hranice posunuta na maximálně 35 % příjmů.
Dále je brán v potaz postoj posuzované osoby nebo celé rodiny a úsilí, které bylo vynaloženo při zvyšování příjmů, jak jsme uvedli v předchozím boxíku.
Pouhá tíživá finanční situace tedy nemusí automaticky vést k přiznání nároku na příspěvek.
Co se týče čistého příjmu, započítává se vždy jen jeho část, stejně jako u dávek důchodového či nemocenského pojištění. Příspěvek na bydlení či mimořádné jednorázové dávky se nezapočítávají.
Výpočet čistého příjmu
Procento z příjmu Druh příjmu 70 % zaměstnání, podnikání, další závislé činnosti 80 % podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, náhrady mzdy 100 % rodičovský příspěvek, alimenty, přídavky na dítě, pronájem Výše příspěvku na živobytí 2022
Výše příspěvku na živobytí je stanovována pro každého individuálně.
Vliv na rozhodnutí a stanovení výše příspěvku má celá řada faktorů. Jak už jsme uvedli, patří mezi ně i snaha danou situaci řešit, dále výpočet rozdílu mezi přiměřenými náklady na bydlení posuzované osoby nebo osob a celkovým příjmem a následným odečtením nákladů souvisejících s pokrytím základních potřeb. Posuzují se náklady a příjmy všech osob, které spolu žijí.
V praxi platí, že ačkoliv je u každé osoby nebo rodin výše příspěvku na živobytí jiná, nesmí její hranice klesnout pod úroveň existenčního minima. Existenční minimum 2022 je stanoveno od 1. července 2022 nově na částku 2 980 Kč za měsíc. Pozor si dejte, abyste tento pojem a vyčíslení nezaměňovali s životním minimem, což je minimální hranice příjmů společensky uznaná. Životní minimum 2022 činí od 1. července 2022 nově 4 620 Kč za měsíc pro jednotlivce. Obě částky se v roce 2022 zvyšovaly vzhledem k napjaté ekonomické situaci již podruhé.
Částka živobytí je ve výši životního minima u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let. V určitých případech je částka živobytí ve výši existenčního minima, např. u osoby, která dluží na výživném pro nezletilé dítě částku vyšší než trojnásobek stanovené měsíční splátky,u osoby, které je poskytována zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení po celý kalendářní měsíc, u osoby, která pobírá příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců a nevykonává žádnou aktivitu, u osoby, která je vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a v posledních 6 kalendářních měsících před podáním žádosti byla vyhozena z práce za hrubé porušení předpisů.
Příspěvek je zpočátku vyplácen penězi, po uplynutí šesti měsíců může být částečně hrazen poukázkami, které lze přirovnat ke stravenkám. Ty lze uplatnit na nákup potravin a hygienických potřeb, dětského a lékárenského zboží, školních potřeb, obuvi a oblečení.
Jak a kde podat žádost o příspěvek na živobytí
Při podávání žádosti o příspěvek na živobytí jsou k dispozici dvě varianty:
Elektronické podání
Pokud se rozhodnete pro podání formulářů touto formou, potřebujete disponovat elektronickým podpisem s kvalifikovaným certifikátem, aby byla zajištěna identita dané osoby, nebo můžete formuláře odeslat datovou schránkou. Máte však možnost využít také některý z nástrojů elektronické identity občana (např. eObčanku, NIA ID, Bankovní identitu apod.).
Tištěné podání
První variantou v tomto případě je, že můžete formulář vyplnit v elektronické podobě a následně si ho vytisknout a vlastní rukou podepsat a podat na příslušném úřadu práce. V druhém případě je možno vyplnit prázdný vytištěný formulář ručně a následně podat.
Odkaz na vyplnění formuláře naleznete zde: Žádost o příspěvek na živobytí
K vyplnění žádosti budete potřebovat doložit celou řadu dokladů a potvrzení:
- Doklad totožnosti (v případě nejasností rodný list)
- Informace o bytě, který užíváte – nájemní smlouva, popřípadě jiná smlouva uzavřená s majitelem bytu
- Evidenční list, který patří k bytu, včetně informací o dodávkách energií
- Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech
- Doklad o výši měsíčních příjmů za předchozí tři kalendářní měsíce
- Potvrzení o vedení v evidenci Úřadu práce
- Výpis z bankovního účtu
- Doklad o přiznání starobního důchodu (pokud vám byl přiznán)
- Průkaz ZTP/P (pokud jste držitelem těchto mimořádných výhod)
- Potvrzení o zdravotním stavu, který vystaví ošetřující lékař (pokud se dlouhodobě léčíte)
- Doklad o přiznání invalidního důchodu (pokud vám byl přiznán)
- Potvrzení o nutnosti dietního stravování (v tomto případě bývá částka příspěvku stanovena na vyšší částku)
- Prohlášení o stanovené vyživovací povinnosti (pokud vám byla stanovena)
- Doklad o pobírání dávek (v případě těhotenství nebo mateřské)
- Pro nezaopatřené děti po skončení povinné školní docházky a vždy od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, buď potvrzení o studiu, nebo potvrzení o zdravotním stavu od úřadu práce či ošetřujícího lékaře o neschopnosti vykonávat soustavnou výdělečnou činnost nebo se soustavně se připravovat na budoucí povolání.
Člověk ve finanční tísni, který žádá o o příspěvek na živobytí musí nejprve prodat auto, pokud ho vlastní. A že se mu pak rapidně sníží možnost najít si zaměstnání, už žádné z těch chytrých hlav nenapadne. Takový člověk si bude muset hledat zaměstnání jen v místě bydliště, nebo tam, kam se dostane MHD, což je v dnešní době, kdy je dopravní obslužnost na tak nízké úrovni, dost problematické. Takže se jen prodlouží tato doba.
Odpovědět