Jak využít dřevěné palety

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít dřevěné palety

    Co je to dřevěná paleta?

    Dřevěná paleta nebo-li europaleta, jak se nazývá, je jednou z nejčastěji používaných palet v Evropě. Je to dvojitá deska vyrobená z dřevěných prken, které jsou k sobě spojeny několika desítkami hřebíků. Používá se pro převoz většího objemu zboží, často na větší vzdálenosti. První europaleta vůbec vznikla pro přepravu prostřednictvím železnice. Byla to první paleta s konkrétním standardem.

    Nejčastěji používaná paleta má přesnou normu, jak má být zkonstruována. Její rozměr musí být dvanáct set na osm set milimetrů a tloušťka pouhých sto čtyřicet čtyři milimetrů. S ohledem na vlhkost dřeva váží většina palet kolem dvaceti až dvaceti tří kilo. Konkrétní dřevo, z kterého by měla být paleta vyrobeno, není dáno. Naopak se používají listnaté stromy jako je dub nebo olše a stejně tak jehličnaté, jako jsou jedle a borovice. Je také předem dáno přesné rozmístění jednotlivých hřebíků.

    Standardy pro výrobu palet umožňují jejich neustálý oběh. Dřevěné palety se zpravidla nevrací k tomu, kdo je odeslal, ale naopak se různě vyměňují a vykupují. Mezi těmi normovanými se mohou někdy objevit palety, které nesplňují všechny náležitosti. Kromě nekvalitního materiálu může být problémem také jiná velikost.

    Nejsou to však jen nové palety, které musí splňovat konkrétní podmínky. Důraz je kladen i na použité palety. Pokud na nich chybí hřebíky nebo mají upadnuté prkno, nemohou se již vrátit do oběhu. Palety nesmí být ani výrazně špinavé a jejich dřevo nesmí hnít.

    Pokud nemáte doma staré palety a přesto si toužíte něco z nich vyrobit, není nic snadnějšího, než si palety koupit. Novou paletu koupíte za dvě stě korun, a pokud vám bude stačit starší kus, připravte si stokorunu. Palety jsou jako stavební materiál velice levné a snadno je seženete v mnoha skladech, kde se vykupují.

  2. Jak využít dřevěné palety pro rostliny?

    Pokud si chcete zkrášlit svou zahradu nebo máte k dispozici malý balkon, na který se toho naopak příliš nevejde, můžete si vytvořit svislou zahrádku z dřevěných palet. Kromě samotné palety budete potřebovat také netkanou textilii a svorkovačku s dostatečnou zásobou svorek.

    Paletu si prvně otočte spodní stranou nahoru. Uřízněte si netkanou textilii, která bude velká jako půdorys palety, plus bude na všech stranách širší o výšku palety. Textilii položte na spodní stranu palety a přichyťte ji svorkovačkou. Okraje textilie zvedněte kolem boků palety a opět přichyťte, přičemž v rozích textilii pečlivě zahněte.

    Nyní si ustřihněte stejně velký kus textilie a na každé straně přidejte pět centimetrů navíc. Textilii opět přidělejte pomocí svorkovačky na spodní stranu palety. Okraje opět zvedněte a přichyťte svorkovačkou, tentokrát však přebytečnou textilii zahněte dovnitř, abyste vytvořili pevnější obrubu a okraj byl hezky začištěný. V rozích opět pečlivě zahněte.

    Paletu otočte spodní stranou dolů a nasypte do ní substrát. Zasaďte rostliny. Pokud chcete paletu využít jako vertikální zahrádku, nechte rostliny několik týdnů zakořenit, než paletu postavíte. Kdybyste ji postavili hned, hlína by se vám vysypala.

    Do palety můžete zasadit okrasné rostliny nebo třeba bylinky. Nezapomeňte častěji zalévat. Hlína v paletě bude díky většímu přístupu vzduchu vysychat rychleji než v záhoně.

    Pokud vám přijde práce s netkanou textilií složitá, můžete paletu jednoduše opřít o stěnu balkónu a pověsit na ni několik závěsných květináčů.

  3. Jak využít dřevěnou paletu jako stůl?

    Další možností jak využít palety je vyrobit z nich nejrůznější nábytek, od laviček do zahrady až po postel, ve které se vám bude krásně spát. Dnešní doba přeje minimalistickým prvkům a orientálnímu stylu, proto si poradíme jak na jednoduchou výrobu nízkého stolku.

    Potřebovat budete jednu jedinou paletu. V tomhle případě kupte raději novou paletu. Prvně si vezměte smirkový papír, a pokud jsou na paletě nerovnosti nebo z ní lezou třísky, vše pečlivě osmirkujte.

    Jakmile máte paletu upravenou, vezměte si hnědé mořidlo, které dá vyniknout struktuře dřeva a paletu jím namořte. Nechte v dobře větrané místnosti nebo na zahradě uschnout. Pokud vám přijde odstín dřeva stále příliš světlý, namořte paletu ještě jednou. Jakmile jste s jejím vzhledem spokojeni, otočte ji spodní stranou nahoru a pomocí vrtačky přidělejte nábytková kolečka.

    Pokud nechcete zachovat dřevěný vzhled palety, můžete ji namalovat krycími barvami vhodnými na dřevo. Paleta může být jednobarevná nebo ji můžete ozdobit nejrůznějšími motivy od slonů přes čápy až po lilie. Pokud si nevíte rady s motivem, podívat se můžete na naše články Jak nakreslit žirafu nebo Jak nakreslit koně.

    Nízký stolek se bude výborně hodit k posezení ve východním stylu. Můžete pod něj dát silný koberec a kolem něj poházet nejrůznější barevné orientální koberce.

    Pokud vás práce se dřevem bavila, další inspiraci můžete najít v našem článku Jak postavit plot.

  4. Jak využít dřevěné palety na výrobu nábytku

    Stůl už máme. Aby vám celý interier krásně ladil, využít můžete palety také pro výrobu dalšího nábytku. Palety mají tu výhodu, že jsou to v podstatě předchystaná a opracovaná prkna, která drží pohromadě jen pár desítek hřebíků. Pokud začnete palety rozebírat, dostanete nejrůznější zajímavé tvary, z kterých můžete dále vyrábět nejrůznější nábytek.

    Ideální jsou palety například pro výrobu poliček. Pokud paletu pověsíte přední stranou na zeď, její zadní část přirozeně vytvoří tři poličky.

    Další možností jak bez větší práce ozvláštnit a zútulnit váš byt je položit čtyři palety vedle sebe a vytvořit z nich podložku pod matraci. K již hotovému stolku tak získáte postel ve stejném duchu. Aby se vám od sebe palety nerozjížděly, můžete je stáhnout dohromady plastovými pásky.

    Pokud položíte dvě palety na sebe, získáte ideální základ pro zahradní posezení. Na delší stranu pak stačí přidělat třetí paletu jako opěradlo. Dvě palety položené na sobě bez opěradla vám vytvoří stůl.

    Pokud vám zbude pár přebytečných prkýnek, můžete si vyrobit menší poličku. Sama z nich pravidelně každé dva roky vyrábím krmítko pro ptáčky. Prkýnka zkrátím a nakombinuji je s prkýnky z bedýnek na ovoce, z kterých vytvořím střechu. Krmítko tak není příliš těžké. Krmítku můžete natřít střechu a namalovat na něj barevné motivy. Nemusíte se bát, že by z takto velkých prkýnek bylo krmítko příliš velké. Ptáčků se v zimě najde spousta a sama jsem jich v jeden moment na slunečnici napočítala i dvacet.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás