Jak nakreslit koně

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak nakreslit koně

  Jak nakreslit koně – základní tvary

  Kůň je jedním z nejtěžších, ale také nejčastěji kreslených zvířat. V dávných dobách pozoroval člověk koně pasoucí se na planinách, naučil se je využívat k práci na poli a později to byl právě kůň, kdo člověka nesl do prvních bitev. Tato ušlechtilá zvířata provází člověka od nepaměti a jinak tomu není ani ve výtvarném umění. Koně na stěnách jeskyní se postupem času proměnili v olejomalby válečných koní s jejich vojevůdci. Podívejme se tedy, jak takového koně nakreslit.

  Nejprve se podíváme, jak nakreslit stylizovaného koně snadno podle jednotlivých kroků. Pokud by vás zajímala kresba reálného koně podle živého modelu, povíme si o ní něco na závěr článku.

  Prvně si rozvrhněte celkovou hmotu koně na několik jednoduchých tvarů. Pracujte tužkou a příliš na ni netlačte, aby se dala později snadno vygumovat.

 2. Jak nakreslit koně

  Jak nakreslit koně – zpřesnění linií

  Zíkladní rozvržení už máte. Nyní upřesněte jednotlivé linie.

 3. Jak nakreslit koně

  Jak nakreslit koně – obrys

  Jakmile jste s tvarem spokojeni, vezměte si černý permanentní tenký fix a linie obtáhněte. Pokud chcete koně vybarvit barvami, dejte pozor, aby fix nebyl rozpustný vodou.

 4. Jak nakreslit koně

  Jak nakreslit koně – detaily

  Připojte fixem jednotlivé detaily a následně opatrně vygumujte tahy tužkou.

 5. Jak nakreslit koně

  Jak nakreslit koně – barva

  Teď už zbývá koně jen vybarvit. Použít můžete pastelky nebo třeba vodovky.

  Rychlé zvíře už nakreslené máte. Pokud byste si chtěli nakreslit naopak pomalého tvora, který vám z papíru určitě neuteče, můžete se podívat na návod Jak nakreslit šneka.

  Pokud pro vás bylo kreslení koně těžké, nic si z toho nedělejte. Nakreslit si můžete lehčí zvíře, třeba delfína.

 6. Jak nakreslit skutečného koně

  Stejně jako kterékoli jiné zvíře, i kůň se vám bude nejlépe kreslit podle živého modelu.

  Pokud vyrážíte kreslit do ZOO nebo k ohradě s koňmi, prvně se rozhodněte, zda chcete kreslit do skicáku nebo na volné papíry. Obojí vybírejte podle techniky, kterou zvolíte. Obecně pokud rádi kreslíte a neplánujete brát sebou barvy, postačí vám papíry s menší gramáží a hrubší texturou.

  Pokud se chystáte malovat, budete potřebovat papíry pod barvy, kterým dáváte přednost (akvarel, akryl, tempera, kvaš). Zatím co u kresby není potřeba papír po okrajích přichytit k podložce, u barev je tomu naopak. Pokud se chystáte převážně malovat, zvažte koupi bloku, který má po obvodu slepené papíry, abyste se tím při práci nezdržovali.

  Naproti tomu pokud chcete jen doplnit pár tahů akvarelem do kresby nebo vytvořit rychlou skicu, postačí vám i volné papíry nebo blok s vysokou gramáží.

  Formát volte obecně menší. Slon se bude hýbat, kolem vás bude chodit spousta lidí a pravděpodobně nebude prostor někde si v klidu sednout a nerušeně strávit více času nad jednou studií. Spíše si donesete spoustu pohybovek, na kterých se toho však naučíte mnohem víc.

  Pokud se chystáte kreslit doma, budete mít libovolné množství času v klidu si vše připravit. Tady se vám meze nekladou. Můžete se pustit do všeho od drobné kresby až po rozměrný olej na plátně.

 7. Jak zvolit techniku

  Pokud s kreslením teprve začínáte, postupně si vyzkoušejte pokud možno co nejširší škálu technik, abyste věděli, která vám osobně sedne nejvíce.

  Pokud vyrážíte kreslit do plenéru, ať už slona nebo cokoli jiného, vezměte si sebou jako základ tužku a při větším formátu i uhlíky nebo křídu. Kresba je základem pro malbu a zpravidla pokud se naučíte kreslit, půjde vám i malba. Naopak to příliš nefunguje. Také nezapomeňte fixativ, ať si hotové kresby nerozmažete.

  Budete potřebovat také podložku pod kreslení. Pokud si chcete vzít blok, není potřeba nic řešit. Volné papíry nerolujte, ale dejte je do desek, které následně poslouží jako podložka.

  Pokud si chcete vzít barvy, při kresbě živého zvířete počítejte spíše s rychlými pohybovkami. Ideálně se pro ně bude hodit akvarel v pánvičkách, při kterém se nebudete zdržovat přípravou palety s barvami. Jeho lehkost navíc podtrhne vaše rychlé skici. Nezapomeňte na hadřík nebo papírové utěrky, kelímek na vodu, štětce, špachtle a cokoli dalšího co k dané technice potřebujete.

  Na závěr nezapomeňte řezák, abyste měli možnost ořezat si tužky a další kresebné nástroje, případně odříznout papír z lepeného bloku.

  Stejně jako u předchozího bodu, pokud se rozhodnete kreslit doma, máte mnohem větší prostor ve výběru techniky.


Á
Áďa 31.07.2022 – 11:20

Super 😘😉❤️😚💓😚 můžete udělat návod na králíčka?

Odpovědět

Lucie Schmidtová
Lucie Schmidtová redaktor Skrblíka 04.08.2022 – 12:45

Dobrý den, návod, jak nakreslit králíka máme již na webu. Veškeré návody, jak nakreslit najdete v kategorii Návody.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak nakreslit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás