Jak využít banánové slupky

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít banánové slupky

  Jak využít banánové slupky jako hnojivo?

  Ať už bydlíte v rodinném domě nebo v bytě, jistě máte pokojové květiny. V případě rodinného domu můžete slupky z banánů jednoduše přidat do kompostu. V případě bytu je můžete využít jako hnojivo právě pro již zmíněné pokojové rostliny.

  Banánové slupky jednoduše nakrájejte na malé kousky a než budete přesazovat rostlinu do nového květináče, smíchejte je se substrátem. Slupky dodají rostlině potřebnou výživu, které se jí v domácích podmínkách nedostává přirozeným způsobem v potřebném množství a nebudete ji muset delší dobu hnojit. Ideálně použijte slupky z banánů v bio kvalitě, abyste rostlinu neživili chemií, která je ve slupkách ošetřených chemickým způsobem.

  Další možností je zálivka z vylouhovaných banánových slupek. Jistě znáte tradiční zálivky našich babiček, kdy se do kýble s vodou namočí čerstvé kopřivy nebo slepičí výkaly. Obojí smrdí na sto honů a banánové slupky na tom nebudou jinak.

  Proto pokud se rozhodnete namočit banánové slupky a vyrobit si tak vlastní zálivku, zvolte dobře těsnící sklenici a pokud tu možnost máte, nechte ji na balkoně. Vzniklou zálivku můžete přilít do konvičky, kterou běžně zalíváte rostliny.

  Stejně jako třeba u kopřiv, ani u banánových slupek nezalívejte přímo samotnou zálivkou. Na rostliny by mohla být příliš silná. Víte, že si banánovník můžete i sami doma vypěstovat?

 2. Jak využít banánové slupky pro bělení zubů?

  Kdo by si nepřál mít krásný bílý úsměv, kterým oslní své přátele i partnera? Banánové slupky obsahují látky mangan a hořčík, které přirozeně bělí zubní sklovinu a zbavují zuby nežádoucích skvrn. Vyhnete se tak koupi předražených přípravků na bělení zubů a návštěvě zubaře.

  Banánovou slupku stačí jednoduše každý večer přiložit na pár minut vnitřní stranou na sklovinu zubů a počkat. Ujistěte se, že máte slupku pevně přitisknutou k zubům a nikde se vám neodchlipuje.

  Po pár minutách slupku z úst vyjměte a zuby si stejně jako vždy vyčistěte zubní pastou. Takto to opakujte několik dní po sobě, dokud neuvidíte výsledek a nebudete s odstínem své skloviny spokojeni.

 3. Jak využít banánové slupky jako krém na boty?

  Došel vám doma krém na hladké kožené boty nebo se vám jednoduše právě nehodí utrácet za drahé krémy? Vystačíte si i se slupkou od banánu.

  Vnitřní stranou slupky jednoduše krouživými pohyby třete povrch kůže. Dejte pozor, abyste pracovali rovnoměrně. Stejně jako u klasického krému dejte pozor, abyste neměli špinavé tkaničky. Banánové slupky nepoužívejte na semišové kožené boty. Jakmile budete mít od banánu celý povrch obuvi, vezměte si kousek bavlněného hadříku a boty vyleštěte.

  Na další tipy ohledně obuvi se můžete podívat v našem článku Jak impregnovat boty.

 4. Jak využít banánové slupky proti akné?

  Banánové slupky lze výborně použít také proti akné a různým pupínkům na obličeji. Banánová slupka je schopna z pórů na obličeji odstranit toxiny. Slupky mají navíc antioxidační vlastnosti, které zpomalují stárnutí pleti.

  Slupky pomáhají proti bakteriím a také mají protizánětlivé účinky a jsou schopny uklidnit i podrážděnou pokožku. Stejně jako u slupek určených pro hnojení, i zde dejte pozor, abyste banány koupili v bio kvalitě.

  Obličej nejprve omyjte čistou vodou a opatrně osušte čistým ručníkem. Nyní si vezměte slupku od banánu a její vnitřní stranou obličej několik minut masírujte. Jakmile máte pocit, že je pokožka dostatečně vyživená, slupku odložte. Banán nechte působit patnáct minut a následně obličej opláchněte čistou vodou.

  Pokud jsou vaše problémy s akné hodně výrazné, můžete celý proces opakovat několikrát denně. Ne vždy se účinky dostaví hned, proto vytrvejte několik dní, ať vidíte, zda vám tento trik vyhovuje.

  Jestli máte pocit, že je účinek látek obsažených ve slupce příliš slabý, pro lepší efekt můžete posypat vnitřní stranu banánové slupky kurkumou. Každá pleť je jiná a ne každému pomůže to stejné. Pokud vám však budou slupky od banánů vyhovovat, získáte ideálního pomocníka pro péči o vaši pleť.

  A jakmile budete mít pleť krásnou a dokonalou, můžete se podívat na náš návod Jak se správně nalíčit.

 5. Jak využít banánové slupky proti bodnutí komárem?

  Banánové slupky působí příznivě nejen na akné. Na kůži ho můžete využít také v případě, že vás bodne komár nebo podobný hmyz. Bodnutí od bodavého hmyzu je příčinou svědivých míst na kůži a jen těžko se takového „kousance“ lze rychle a účinně zbavit. Banánové slupky v sobě mají látky, které napomáhají vytáhnutí jedu z rány.

  Vnitřní stranou banánové slupky třete místo po bodnutí několik minut a kůži následně opláchněte čistou vodou. Pokud svědění nepřestalo, celý proces můžete několikrát zopakovat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma banán


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás