Jak poznat, že žárlí

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak poznat, že žárlí

    Odkud se bere žárlivost?

    Nejprve si řekněme, co to vlastně žárlivost je a co je jejím původem. Také je potřeba si uvědomit, že jsou nám druzí lidé zrcadlem a pokud si tedy do života přitáhneme někoho, kdo se k nám chová žárlivě, zamysleme se, zda náhodou nejsme sami žárliví a co bychom mohli udělat pro to, abychom se tohoto neduhu zbavili.

    Stejně jako většina psychických bloků, i ty spouštějící žárlivé chování může vzniknout a nejčastěji vzniká už v dětství. Žárlivost je takový bubák méněcennosti, který obrací naši pozornost k potřebě kontrolovat lidi kolem sebe a mít je neustále pod dohledem. Potřebujeme vědět, s kým se vídají, kdy kam chodí a jak tráví čas. Máme pocit, že nám nesmí nic uniknout.

    Pocit méněcennosti může vzniknout například v dětství, kdy máme pocit, že nás rodiče nějakým způsobem zanedbávali. Rodiče pro nás vždy dělají vše, tak jak nejlépe umí a je jen na nás, jaké pocity si z dětství sami odneseme. Zkuste se zamyslet nad svým dětstvím, a jestli máte pocit, že vám rodiče nějakým způsobem ukřivdili, zkuste jim to odpustit.

    Dalším častým prostředím, kde může vzniknout pocit méněcennosti, je základní škola nebo už školka. Právě zde může docházet často k rozporům se spolužáky nebo dokonce k šikaně. Stačí i několik málo posměšků, pocity nepřijetí a na světě jsou pocity žárlivosti jak hrom. I tady je potřeba nejprve odpustit, aby došlo k vnitřní proměně.

    Teď už se ale podívejme na několik projevů samotné žárlivosti. Projevy u mužů se zase tolik neliší od těch u žen, přesto jsem stále ženou a tak pokud bude mít pánská část čtenářů nějaké připomínky, budu ráda, když se o ně podělíte v komentářích pod článkem.

  2. Jak poznat, že žárlí – tón hlasu

    Zkuste se zamyslet, kdy je vám partnerův tón hlasu příjemný a kdy máte naopak pocit, že vám v něm něco skřípe. Stále nemůžete ale přijít na to, co vám na něm nesedí? Zkuste se zamyslet, zda to není právě ona žárlivost.

    Má váš partner nepříjemný tón hlasu kdykoli přijdete z vína, na kterém jste byli s přáteli, nebo když se zdržíte v práci? Nebo nemá rád, když jedete k rodičům a on vás několik dnů nevidí? Přitom si nikdy nestěžuje přímo, nic vlastně neříká, nemáte ho z čeho vinit, ale stále tam ten nepříjemný pocit je?

    V takovém případě máme někdy tendenci začít podvědomě uhýbat situacím, které tyto nepříjemné okamžiky vyvolávají. Za chvíli zjistíme, že jen sedíme doma, s nikým se nevídáme a nikomu už ani nezavoláme.

    Zkuste před tímto problémem neuhýbat, zamyslet se, zda nejste sami žárliví a s partnerem si na rovinu promluvit. Prakticky neexistuje problém, který by nevyřešila přímá komunikace a věci vyřčené na rovinu.

  3. Jak poznat, že žárlí – kontroly

    Když už přece jen vytáhnete občas paty z domu, máte pocit, že jste neustále pod kontrolou? Chodí vám spousta SMSek, partner vám volá kvůli zdánlivě důležitým nedůležitým věcem a vy nemáte ani hodinu pro sebe? Zkuste se zamyslet, zda takto načasované SMSKy dostáváte neustále nebo opravdu jen v případě, když jste někde mezi lidmi, sami bez partnera. Partner si tak může nenápadně ověřovat, co právě děláte a mít snahu se vám neustále podvědomě připomínat.

    Další možností jsou vaši společní přátelé. Zkuste se zamyslet, zda se někdo z nich nezmínil, že by je váš partner zpovídal ohledně společně stráveného času. Má tendenci se vyptávat i vaší rodiny, kdy a jka trávíte čas, když nejste s ním? I tohle vše můžou být příznaky žárlivosti.

  4. Jak poznat, že žárlí – výslech

    Když už jste někde sami, má partner tendenci vás podrobně zpovídat ohledně toho, s kým jste se přesně viděli, co jste si řekli a jestli jste náhodou nepoznali někoho nového?

    Zajímají ho dopodrobna všechny narozeninové oslavy s přáteli a nevynechá jedinou příležitost, aby se zeptal na každého, koho jste potkala? Pamatuje si jménem i ty lidi, o kterých jste se zmínili jen jednou? A přesně ví, co jste si s tím člověkem kdy řekli? Zkuste zvážit, zda si partner v hlavě nesestavuje seznam potencionálních soků nebo sokyň v lásce.

  5. Jak poznat, že žárlí – (ne)svoboda

    Dalším projevem žárlivosti může být omezení vaší vlastní svobody. To se ani nemusí projevit přímým nebo otevřeně vyřčeným zákazem. Většinou to přichází postupně. Zkuste pouvažovat, jestli má partner nabroušený hlas, kdykoli mu řeknete, že byste se rádi viděli s přáteli nebo jestli se neobjevují naléhavé situace, u kterých musíte nutně být, kdykoli se domluvíte s kamarádkou, že s ní strávíte odpoledne.

    Takové náhody nebo nepřímé zákazy nemusí být ze strany partnera přímo vědomé. Může mít v podvědomí pocity méněcennosti, strachy, že o vás přijde nebo obavy, že byste mohli potkat někoho, s kým si budete rozumět lépe než s ním.

    Zkuste se s partnerem na tohle téma přímo pobavit. Je možné, že si tohle chování ani sám neuvědomuje. Zkuste mu to hned nevyčítat, ale nadneste to jako téma k diskuzi, o kterém byste si s ním rádi promluvili. V některých případech je partner schopen dát vám vědomě dostatek volnosti, ale z podvědomí se ozývají tyhle jeho pocity a on si není schopen sám své chování uvědomit. Jak se říká, člověk sám sebe nevidí.

    Většinu partnerských problémů přitom vyřeší obyčejná lidská upřímnost a především ochota je řešit.

    S dalšími projevy žárlivosti vám poradí náš článek Jak poznat, že kluk žárlí. A jestli si chcete přečíst další článek o vztazích, zkuste se podívat na náš článek Jak poznat, že nemá zájem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás