Jak dlouho rostou vlasy

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak dlouho rostou vlasy

  Jak dlouho rostou vlasy?

  Každý den nám vypadne zhruba 50 – 100 vlasů. Je to ale naprosto přirozený proces, neboť vypadané vlasy uvolňují místo vlasům novým. Na hlavě totiž máme, už při narození, dán druh a počet vlasových váčků.

  Životnost jednoho vlasu se pohybuje mezi 2 – 6 lety. Za svůj život prochází vlas jednotlivými fázemi. Nejprve roste, pak se růst zastaví, následuje období odpočinku a poté vlas vypadne. Na jeho místě vyroste vlas nový.

  Průměrně vyrostou vlasy o 1 cm za měsíc. Samozřejmě u někoho rostou pomaleji (pouze třeba 0,5 cm nebo ještě méně), u někoho zase trochu rychleji (i o 1,5 – 2 cm za měsíc). S vyšším věkem se růst vlasů zpomaluje.

  Vlasy ovlivňuje nejen například naše strava, streskouření, ale důležité je i to, jak se o své vlasy staráme a pečujeme. Pokud je denně fénujeme, asi se jim to líbit nebude, i když zvolíme správný postup. Negativní vliv bude mít i jejich časté barvení.

  Samotný růst vlasů nelze urychlit, neboť je dán geneticky. Lze ovšem vlasy podpořit, především v jejich kvalitě.

 2. Jak dlouho rostou vlasy do pasu?

  Abychom mohli zodpovědět otázku, jak dlouho rostou vlasy do pasu, je nutné začít měřit a počítat. Každý má totiž aktuální vzdálenost mezi konečky vlasů a pasem jinak dlouhou. Vezmeme-li v potaz, že vlasy průměrně rostou o 1 cm za měsíc, zbytek si už v klidu dopočítáme.

  Máme-li například konečky vlasů 24 cm nad pasem, snadno si vypočítáme, že úrovně pasu dosáhnou vlasy za 2 roky (průměrně!). Bez jakýchkoliv zásahů.

  Abychom si to ale moc neidealizovali, je potřeba připočíst i potřebné zásahy nůžkami. Vlasy je lepší pravidelně zastřihovat, konečky se totiž velice rády třepí.

 3. Jak dlouho po smrti rostou vlasy?

  Vlasy po smrti nerostou. Jakmile totiž člověku přestane bít srdce, přestane se do buněk v těle dostávat kyslík, který je potřebný k dělení buněk. A jak je známo, růst vlasů není nic jiného, než právě dělení buněk.

 4. Jak rychle rostou vlasy po chemoterapii?

  Po chemoterapii rostou vlasy v průměru o 0,5 – 1 cm za měsíc a začínají růst po skončení chemoterapie (u někoho začínají ale růst už v době trvání chemoterapie).

  Při růstu nových vlasů dochází spíše k růstu ve shlucích, kdy vlasy rostou nerovnoměrně. Na jedné straně hlavy se může objevovat nové chmýří (nevyroste hned pevný vlas), přičemž na druhé straně ještě nic neroste.

  V důsledku chemoterapie může nastat u vlasů změna ve struktuře (vlasy budou tenčí, řidší) či odstínu (světlejší nebo tmavší). Vše se během pár let ale vrátí do stavu, který byl před chemoterapií.

 5. Jak rychle rostou vlasy v těhotenství?

  Díky hormonálním změnám během těhotenství vlasy rostou rychleji, zhruba o 0,5 – 1 cm za měsíc více, než je běžné (výjimkou nejsou ani centimetry 2). Příznivě na ně totiž působí hormony, jejichž hladina se v těhotenství přirozeně zvyšuje.

  Nezanedbatelný podíl na kvalitě vlasů má i strava budoucí maminky, která bývá pestrá a bohatá na živiny. Vlasy v těhotenství jsou pevnější, silnější a nevypadávají tolik, jako před otěhotněním.

  Během těhotenství totiž vlasy zůstávají ve fázi odpočinku o mnoho déle a nevypadnou, což pak dohánějí zhruba od 3. měsíce po porodu, kdy se nám může zdát, že vlasy vypadávají ve zvýšené míře. Přirozeně, neboť musí vypadnout všechny vlasy, které doposud odpočívaly.

  Do stejného stavu (jaký byl před otěhotněním) se vlasy dostanou asi do 12-ti měsíců (do prvních narozenin potomka).

  Výše popsané ale nemusí platit pro všechny těhotné ženy. Některé, co se týká vlasů, prožívají naprosté opaky. Čiliž se jim vlasy během těhotenství mohou více mastit, vypadávají, lámou se, třepí, apod.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak dlouho


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás