Jak rychle rostou vlasy

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak rychle rostou vlasy

  Jak rychle rostou vlasy

  Jak rychle rostou vlasyVlasy rostou v průměru rychlostí okolo centimetru za měsíc. Tedy 12 centimetrů za rok. Některým lidem ale mohou růst i o 1,5 cm za měsíc. A za rok se dostanou na nárůst o celých 18 cm. Ale jsou to spíše výjimky. Se zvyšujícím se věkem se rychlost růstu vlasů zpomaluje, dokonce až na 0,25 cm za měsíc.

  Vlas samotný žije od jednoho do šesti let, vše závisí na mnoha konkrétních podmínkách organismu a jeho okolí. Vlas po dokončení svého životního cyklu vypadne a nahradí se novým. To také pouze do určitého věku. Ten je dán genetickými dispozicemi anebo i zdravotním stavem. Proto přílišné padání vlasů (více než 100 vlasů denně) raději řešte s lékařem a hledejte příčiny.

 2. Jak rychle rostou vlasy po ostříhání

  Naprosto stejně rychle jako před ním.

 3. Jak rychle rostou vlasy do pasu

  Podle toho, jak daleko je pas od konečků vlasů v době, kdy chcete růst vlasů do pasu začít stopovat. Vzhledem k tomu, že vlasy rostou rychlostí 12 – 15 centimetrů za rok, stačí si onu vzdálenost změřit a přepočítat na čas. Přidejte však do lhůty i případné zastřihávání konečků vlasů, které je někdy nevyhnutelné.

 4. Jak rychle rostou vlasy dětem

  V podstatě tak rychle jako dospělým. Výjimka je pouze v prvních pěti letech života, kdy se růst vlasů u jednotlivých dětí různí. Stejně jako se různí růst ostatních částí těla. Z počátku má totiž tělo příliš mnoho práce s různými dalšími partiemi, proto ne vždy zbyde dost materiálu a pozornosti pro vlasy. Anebo naopak. Některé děti mají již od malička mnoho kvalitních a dlouhých vlasů, ale zase materiál chybí jinde. Do cirka pěti let se vše srovná.

 5. Jak urychlit růst vlasů

  K urychlení růstu vlasů není nic ani jistého a ani zaručeného. Zázračný přípravek na růst vlasů zatím nemáme. Ale můžeme své vlasy podpořit v jejich kvalitě, přitom možná i v rychlosti jejich růstu. Spolehnout se byste se měla na několik praxí ověřených kroků:

  Prenatální vitamíny

  Ty obsahují zejména biotin, železo a kyselinu listovou, což jsou všechno látky podporující zdravý růst nejen vlasů, ale i pokožky, také nehtů. Ovšem pozor, je tendence po těchto vitamínech i přibírat na váze. Jistě se bude hodit konzultace s lékařem nebo alespoň v lékárně

  Speciální šampony pro výživu a urychlení růstu vlasů

  Díky účinným látkám, co se do takových šamponů dávají, kterými jsou například emu olej, roibos extrakt, L-cystein a kofein, působí tyto šampóny nejen proti vypadávání, ale i na urychlení růstu vlasů

  Zdravá strava

  Ta je klíčem ke všemu pozitivnímu. Soustřeďte se zejména na pokrmy obsahující dost vápníku a aminokyseliny cystein. Obojí totiž podporuje růst vlasů. Kde je najdete? Nejvíce v ořeších, ovesných vločkách, brokolici, červené paprice nebo vejcích.

  Hodně vody

  Pijte dost vody. Ta vyplavuje toxiny a pomáhá tělu správně fungovat, tedy i nechat vlasy dost rychle růst. Vlasy jsou v prioritách těla na posledních místech. Proto myslete na to, že tělo musí být vodou zásobené opravdu dostatečně, aby se dostalo i na samotné vlasy.

  Masáže hlavy

  Kořínky vlasů potřebují výživu. A tu dodá krev. Jak dostat ke kořínkům vlasů více krve? Ano, samozřejmě, masáží hlavy. Masáží ale podpoříte i tvorbu a vylučování olejů a mazu, které (ač to nemusí na první pohled tak vypadat) posilují kořínky a udržují vlasy hydratované.

  Minimalizace stresu

  Stres se projevuje padáním vlasů a také bržděním jejich růstu. Tak jej minimalizujte. Jak na to? Postup najdete v našich návodech pod názvem Jak se zbavit stresu.

  Volba správného povlaku na polštář

  Ano, i tohle dělá hodně. Povlak na polštář musí být hladký, aby se do něj vlasy nezachytávaly a při nočním pohybu hlavou pak nelámaly. Nejlépe tedy zvolte satén nebo hedvábí. Ty jsou natolik hladké, že zamotávání a lámání minimalizují.

  Vlasy zbytečně nestříhejte

  Mezi lidmi se záhadně rozšířil mýtus o tom, že vlasy budou po ostříhání růst rychleji. Vlasy ale rostou z kořínku, proto jejich zkrácení na opačné straně prostě nemá na růst nejmenší vliv. Smysl má jen zastříhnutí konečků vlasů, pokud se třepí a nevypadají pěkně. Navíc mohou poškodit i celý vlas.

  Rozhodně nemyjte vlasy denně

  Jednou až dvakrát týdně, to bohatě stačí. Nezapomínejte, že vlasy potřebují své přirozené prostředí k tomu, aby byly spokojené a rostly. Zejména ty dlouhé potřebují přirozený maz, který se nevytvoří během pár hodin, ale chce několik dní. A šamponem jej samozřejmě zničíte. Takže pokud mají vlasy dobře růst, myjte je maximálně dvakrát týdně.

  Vyhněte se šamponům se silikony, fénům a žehličkám

  Všechno totiž vysušuje a láme vlasy. Ty pak vypadají, že vůbec nerostou.

  Vyhněte se ručníku i slané a chlorované vodě

  Kdo chce mít vlasy co nejrychleji narostené, musí pro ně něco obětovat. Proto žádné plavecké a zahradní bazény, ani voda s velkým obsahem soli. A motání vlasů do ručníku? Spolehlivě je tu polámete. Raději ručník jen jemně přimáčkněte a pak nechte vlasy volně schnout.

  Omezte česání a pobyt na přímém slunci

  Česání vlasy vyčerpává. Ale také jim dodává přirozený maz. Proto česat jistě ano, ale nijak přehnaně dlouho. A UV záření od sluníčka? Vzhledem k tomu, že poškozuje pokožku, tak je jistě jasné, že ani vlasy nenechá bez negativního vlivu. Takže vlasy vždy pod klobouk.

  Gumičky a spony? Jen ty jemné

  Gumičky a spony do vlasů je nutné vybírat s rozmyslem. Pevné účesy vlasům totiž vůbec neprospějí. Vlasy pak méně rostou, protože kořínky jsou příliš namáhané tou těsností. A vlasy se mohou lámat i v místě sepnutí. Takže účes volte spíše volnější a pro vás i vlasy celkově pohodlnější.

  Barvení? Prodlužování? Trvalá?

  Všechny tři procedury jsou pro vlasy přímo pohromou. Všechny chemické látky vlasy ničí a poškozují. A je jedno, jak velkou reklamní kampaní se vás výrobci budou snažit ošálit. Výsledek bude stále stejně škodlivý. Pokud chcete, aby vlasy rostly rychleji, nechte je přirozené a v pohodě, nevystavujte je stresům t umělých zásahů.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma vlasy


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás