Jak dlouho vařit lilek

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak dlouho vařit lilek

  Jak dlouho vařit lilek

  Možná vás překvapí fakt, že syrový lilek je lehce jedovatý. Vždy je tedy třeba ho před požíváním tepelně upravit. Jak již bylo zmíněno, způsobů přípravy je celá řada. Přečtěte si o nich více v našem článku Jak připravit lilek!

  Vše samozřejmě začíná již samotným nákupem. Čerstvý lilek je lesklý a pevný, rozhodně není zvrásněný. Více o tom, jak správně lilek vybrat, ale i jak ho jíst, se dozvíte v našem článku Jak jíst lilek.

  Jak lilek ochutit

  Možná se před samotným vařením lilku zamyslíte nad tím, jak lilek vlastně dochutit. Kombinovat jej samozřejmě můžeme s různým kořením či bylinkami, velmi si rozumí například s česnekem, tymiánem, majoránkou či rozmarýnem. Dobrou službu udělá také trocha oleje.

 2. Jak dlouho vařit lilek na pánvi

  Byť se v případě přípravy na pánvi nejedná o vaření jako takové, my se u tohoto způsobu zastavíme. Je totiž velmi jednoduchý, a vhodný tedy i pro méně zdatné kuchaře.

  Omytý lilek nejdříve nakrájíme na malá kolečka, která následně dost osolíme a necháme vypotit, aby lilek ztratil svou hořkost. Toho dosáhneme tak, že vypocený lilek opláchneme pod tekoucí vodou a vysušíme kuchyňskou utěrkou.

  Pak v misce smícháme s trochou oleje a koření. Pak už ho jen vložíme na pánev a restujeme, dokud nezměkne. Opět záleží především na tloušťce lilku, zpravidla však restování zabere 5-10 minut.

 3. Jak dlouho vařit lilek v páře

  Vaření v páře je ideálním způsobem, jak toto ovoce připravit. Lilek vaříme v páře rozkrojený, nikoli nakrájený na malé kousíčky. Do hrnce ho vkládáme slupkou směrem ke dnu. Opět musíme před úpravou posolit, nechyt vypotit a pak omýt.

  I v páře jej vaříme lilek do změknutí, doba vaření se odvíjí od velikosti lilku. Počítejte však zhruba s 10 minutami.

 4. Jak dlouho vařit lilek pro miminko

  Jak dlouho vařit lilekLilek lze použít jako součást příkrmů, je však vhodný spíše pro starší děti. Jak připravit lilek pro kojence krok za krokem se dozvíte v našem návodu Jak uvařit lilek. V něm se dozvíte například to, že ideálním způsobem je v tomto případě pečení. To nám zabere dle velikosti lilku 30-50 minut.

  A co příprava dalšího ovoce či zeleniny? Vyzkoušejte například stále tak trochu opomíjenou řepu. Jak se můžete dočíst v našem článku, uvařit řepu není vůbec složité!

  Nebo sáhněte po hrachu a vykouzlete z něj třeba výtečnou hrachovou kaši.


L
Lucie 23.12.2023 – 13:31

Proč se nemá lilek v páře vařit na malé kousky?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak dlouho


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás