Jak si barvit vlasy

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak si barvit vlasy

  Jak si barvit vlasy

  Pokud uvažujete nad tím, že si místo návštěvy kadeřnictví obarvíte vlasy vlastními silami, dobře tuto možnost zvažte.Vlasy jsou korunou vaší krásy a nepovedené obarvení zkazilo náladu již spoustě ženám. Nebojte se proto požádat o pomoc kamarádku či jinou zkušenou osobu.

  Výběr barvy

  Dostatečnou pozornost věnujte výběru barvy. Nejdříve si promyslete, zda budete k barvení používat smývatelné barvy, které vám vlasy obarví jen dočasně, či barvy permanentní.

  Dalším krokem je pak samotný výběr odstínu. Na zadní straně krabičky barvy uvidíte, jaký by měl být výsledný odstín právě pro vaši současnou barvu vlasů. Berte tuto informaci však spíše orientačně- může se totiž stát, že výsledná odstín bude právě u vašich trochu odlišný. Především tmavší odstíny jsou ve výsledku často intenzivnější, než tvrdí obrázek na krabičce.

  Buďte opatrní při barvení na světlé odstíny, zejména pak tehdy, máte-li tmavší vlasy. V tomto případě doporučujeme svěřit barvení vlasů raději kadeřníkovi. V případě světlých odstínů bývá totiž často problém s odbarvením tmavších vlasů.

  Pokud máte delší vlasy, pořiďte si pro barvení hned dvě balení barvy. Možná obě balení nespotřebujete, mnohem horší by však bylo, kdyby byl barvy nedostatek.

  Pořízení vybavení

  K barvení vlasů budete potřebovat kromě barvy starší oblečení a ručník, misku k namíchání barvy, štětec a hřeben. Výbavu pro barvení vlasů lze zakoupit i jako set. Jednorázové rukavice bývají většinou součástí balení s barvou.

  Testování barvy

  Před samotným barvení proveďte vždy test na alergickou reakci, a to i v případě, že danou značku barvy nepoužíváte poprvé.

  Konkrétní postup naleznete v návodu uvnitř krabičky. Test spočívá v nanesení menšího množství barvy na předloktí, následném omytí a sledování projevů alergické reakce. Doba sledování by měla být v ideálním případě 24 hodin. Pokud se na pokožce neobjeví zarudnutí či jiná reakce, je možné barvu použít.

  Vyplatí se také společně s testem alergie vyzkoušet odstín barvy na malém pramínku vlasů. Oddělte malý pramínek vlasů na méně viditelném místě a dle níže uvedeného návodu na něj naneste barvu.

  Díky testu budete moci odhadnout nutnou dobu působení a výsledný vzhled barvy. Pokud by vám odstín barvy nevyhovoval, můžete jej na základě testu změnit.

  Příprava na barvení vlasů

  Pro nanesení barvy zvolte vhodný oděv. Mělo by se jednat o starší oblečení, které je možné ušpinit, stejně jako ručník, kterým budete podkládat vlasy.

  Barva by se také neměla nanášet na krátce umyté vlasy- ideální je nanesení barvy na vlasy umyté před 24 či 48 hodinami.

  Nejdříve si dobře prostudujte celý návod. Jakmile budete mít jasno v tom, jak postupovat, namíchejte si v misce barvu a připravte si poblíž i další pomůcky. Dále si podložte vlasy starším ručníkem.

  Pokud budete používat tmavší barvu, na kůži na čele a uších naneste menší množství krému. Usnadní vám to očištění kůže v případě znečištění barvou. Nasaďte si jednorázové rukavice.

  Samotný proces barvení

  A můžete začít! Při barvení vlasů je vždy třeba držet se návodu, který je přiložen v krabičce s barvou. V něm naleznete postup v případě úplného obarvení i postup pro dobarvení odrostů.

  Barvu nanášejte na vlasy pomocí štětce. Začněte barvením kořínků, ideálně pak v zadní části hlavy. Postupujte dále k nanášení barvy až ke konečkům. Jakmile budete mít barvu nanesenou na celé ploše hlavy, jemně vlasy promasírujte prsty. Dále je pročesejte hřebenem, zvláště pak tehdy, pokud máte delší vlasy.

  Můžete také delší z delších vlasů utvořit drdol. Kůži znečištěnou od barvy ihned otřete. Poté už je jen třeba jen nechat barvu působit po stanovenou dobu.

  Mytí vlasů a následná péče

  Jakmile uplyne doba působení, barvu řádně z vlasů vymyjte. Použijte pečující masku či kondicionér- většinou je tento přípravek přidáván do balení s barvou.

  Pokud chcete, aby vám barva vydržela co nejdéle, používejte kosmetiku pro barvené vlasy. Důležitá je také výživa vlasů- myslete na to, že barvení představuje pro vaše vlasy určitou zátěž. Nezapomínejte také na správné fénování. Jak na to se dozvíte v našem návodu jak si fénovat vlasy.

 2. Jak si barvit vlasy hennou

  Podobný je i postup v případě barvení hennou, tedy přírodní barvou na vlasy. Jsou zde však menší odlišnosti.

  Hennu je třeba si nejdříve namíchat, čehož dosáhnete tak, že zalijete prášek horkou vodou. Celou směs zamícháte, vznikne vám hustá hmota odpovídající hustotě jogurtu. Následně nanesete barvu na vlasy. Je samozřejmě možné počkat, až směs vychladne.

  Na vlasy můžete nanést několik vrstev barvy, je však nutné dbát na to, aby byla barva nanesena na vlasy rovnoměrně. V dalším kroku je třeba zajistit, aby byly nabarvené vlasy v teple – můžete použít například alobal či igelitovou folii společně s čepicí.

  Doba působení se liší podle typu vlasů a požadavků na intenzitu barvy. Počítejte však s tím, že působení bude možná trvat delší dobu, i několik hodin. Na závěr barvu opláchnete a vlasy umyjete šamponem.

 3. Jak si barvit vlasy s odrosty

  Není vždy nutné barvit vlasy po celé délce. Zvláště pak tehdy, když potřebujete jen dobarvit odrosty stejným odstínem. V tomto případě se opět řiďte postupem, který naleznete přiložený v balení s barvou.

  Dávejte si však pozor na odstín již obarvených vlasů – pokud je barva již příliš vymytá či vybledlá, doporučujeme obarvit vlasy po celé délce.

 4. Jak si obarvit vlasy na blond

  Jak již bylo zmíněno, barvení vlasů na světlé odstíny je často problematická. Výsledná barva může být jiná, v případě dočasných barev může nastat problém se samotným odbarvením vlasů. Proto doporučujeme tento druh barvení vlasů vždy svěřit do rukou dobrého kadeřníka.

 5. Jak si obarvit vlasy krepovým papírem

  Na závěr pro vás máme typ, který ocení nejenom děti. Pokud toužíte po krátkodobém obarvení vlasů např. na karneval, lze pro tyto účely použít obyčejný krepový papír. Stačí namočit krepový papír do misky s vodou a až obarví vodu, namočit do ní na chvíli vlasy. Pak je již třeba jen nechat vlasy uschnout.

  Pro intenzivnější barvu pak doporučujeme vlasy krepovým papírem obmotat a zabalit do alobalu. Je třeba nechat takto zabalený krepový papír asi 15 minut působit. Po odstranění papíru již vlasy neoplachujeme, necháme je opět jen uschnout.

  Je třeba však upozornit, že krepový papír obarví dobře především světlé vlasy, u tmavších vlasů nemusí být výsledný odstín příliš intenzivní.

  U menších dětí, a nejenom u nich, se můžete občas setkat i s jiným problémem, než je krátkodobé obarvení vlasů. Tímto problémem mohou být vši. Pokud na tuto nepříjemnost narazíte i vy, podívejte se jak se vší zbavit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás