Jak správně vytáhnout klíště: Nejlepší pomůcky, nejčastější výskyt, příspěvek na očkování

Hana Volencová
Publikováno 7. května 2024
  • Se slunečnými dny se zvyšuje aktivita klíšťat, po jejich přisátí hrozí riziko nákazy lymskou boreliózou nebo encefalitidou
  • Proti klíšťové encefalitidě je možné nechat se očkovat, na vakcínu lze čerpat příspěvek od zdravotní pojišťovny
  • Poradíme, jak se před klíšťaty nejlépe chránit a co dělat, pokud se klíště přisaje
  1. Jak správně vytáhnout klíště: Nejlepší pomůcky, nejčastější výskyt, příspěvek na očkování

    Kdy vrcholí aktivita klíšťat

    Klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí. Při krátkých a mírných zimách se můžete s klíšťaty setkat už brzy na jaře – již koncem února či v březnu. Vrchol jejich aktivity pak nastává obvykle v květnu a červnu. Přes léto aktivita klíšťat mírně klesá, nemají totiž ráda sucho. Druhý vrchol však přichází opět na podzim a utnou ho až první mrazy. Aktivitu klíšťat pravidelně monitoruje Český hydrometeorologický ústav.

  2. Nejčastější výskyt klíšťat

    Klíšťatům se nejlépe žije v listnatých a smíšených lesích či v křovinových porostech, kde se drží po celý den optimální vlhkost. Daří se jim rovněž na okraji vodních toků, rybníků či jezer, na neudržovaných pastvinách a loukách, ale mohou vás překvapit i na zahradě nebo v městském parku. Vzhledem ke zvyšování teplotního průměru se dnes už můžete setkat s klíštětem i v horských oblastech, kde žije klidně až na samé horní hranici lesa.

    V jehličnatých lesích bez podrostu a v kamenitém prostředí na ně naopak spíše nenarazíte. Protože mají ráda vlhká místa, nelíbí se jim ani na místech, kam svítí po celý den slunce a kde je sucho. V zemědělských kulturách se také prakticky nevyskytují.

  3. Nemoci přenášené klíšťaty

    Klíšťata jsou nebezpečná především proto, že přenášejí dvě závažné choroby.

    Proti klíšťové encefalitidě, která může způsobit zánět mozkových blan, dnes již ale existuje účinné očkování. Osoby starší 50 let je mají plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní mohou požádat svou pojišťovnu alespoň o příspěvek na očkování.

    Proti lymské borelióze, která napadá pohybový a nervový aparát a srdce, zatím očkovací látka neexistuje. Pokud se nemoc projeví, léčí se obvykle podáním antibiotik.

    Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě 2024

    Zdravotní pojišťovna Výše příspěvku pro dospělé Výše příspěvku pro děti
    VZP až 700 Kč až 700 Kč
    ZP MV ČR až 2 000 Kč až 2 000 Kč
    ČPZP až 1 000 Kč až 1 500 Kč
    OZP až 1 000 Kč až 1 000 Kč
    VoZP až 700 Kč až 1 500 Kč
    RBP až 1 000 Kč až 1 000 Kč
    ZPŠ až 2 100 Kč až 2 100 Kč
  4. Jak nechytit klíště

    Nákaze od klíštěte můžete předejít důslednou prevencí. Jednak je vhodné eliminovat situace, které klíšťatům přisátí na vaši kůži usnadňují, jednak pomáhá důkladná kontrola celého těla po návratu z výletu či procházky a co nejvčasnější odstranění klíštěte, které už se do vás stačilo zakousnout.

    Jak se ochránit před klíšťaty

    • Nechoďte ve vysoké trávě a neprodírejte se houštinami, na zahradě udržujte krátce střižený trávník.
    • V přírodě se pohybujte po zpevněných či prošlapaných cestách.
    • Na výlety do přírody si oblečte dlouhé kalhoty z hladkého materiálu, volte světlé barvy, na nichž klíště snáz uvidíte.
    • Prohlédněte se ihned po návratu z přírody a prohlídku zopakujte i druhý den.
    • Používejte pravidelně repelenty či jiná “odpuzovadla”.
  5. Nejlepší přípravky proti klíšťatům

    Použít můžete samozřejmě klasické repelenty, které bývají určeny na oděv nebo přímo na kůži. Kdo nemá rád chemické spreje, může si pomoci přírodními prostředky, které klíšťata odpuzují. Nevoní jim fenykl, hřebíček, šalvěj nebo levandule. V přírodních repelentech bývá často také citronová tráva a eukalyptus.

    Proti klíšťatům můžete bojovat i zevnitř. Pomáhá užívání vitamínů skupiny B, především thiaminu a riboflavinu. Odér, který tělo při pravidelné konzumaci těchto prvků vydává, klíšťata odrazuje od toho se do vás zakousnout. Veselé jazyky tvrdí, že podobně prý účinkuje i konzumace piva.

    Komu nevoní ani jedna varianta, může vsadit na ultrazvukové pulsy. Ultrazvukové odpuzovače jsou sice dražší, vydrží vám však 6 až 12 měsíců. Hodí se proto hlavně pro ty, kteří pobyt v přírodě vyhledávají po celý rok. Výhodou je, že neobsahují žádné chemické látky ani nevydávají žádný pach.

    Naopak po četných zkušenostech příliš nedoporučujeme repelentní náramky, které jsou napuštěné vonnými silicemi a výrobci mnohdy slibují při správném skladování účinnost až 8 týdnů. Můžeme konstatovat, že vás opravdu neochrání ani první den používání.

  6. Jak vyndat klíště

    Jestliže i přes všechna opatření zakousnutého cizopasníka na své kůži objevíte, neotálejte s jeho odstraněním. Čím dříve bude venku, tím nižší je šance, že vás nakazí některou z nebezpečných chorob.

    1. Pokud máte na rukou nějaké ranky či oděrky, je bezpečnější nasadit si gumové rukavice. Případná infekce se může z klíštěte dostat do těla i touto cestou. Na to byste neměli zapomenout, když vytahujete klíště někomu druhému nebo třeba domácímu mazlíčkovi.
    2. Místo, kde je klíště přisáté, vydezinfikujte. Nepoužívejte žádné masti ani oleje, klíště by se začalo dusit a vyvrhlo by obsah svého trávicího traktu do ranky, čímž se opět zvyšuje riziko nákazy. Použít naopak můžete speciální sprej na paralýzu/zmrazení klíštěte, který je k dostání v lékárnách.
    3. Spíše než klíštětem točit se dnes doporučuje ho raději vyviklat. Klíště nemá závit a není tedy přichyceno šroubovitě, ale spíše dlátovitě. Pokud nemáte po ruce žádnou ze speciálních pomůcek na odstranění klíštěte, můžete použít navlhčenou vatovou tyčinku nebo druhý konec zápalky a prostě kývat s klíštětem tam a zpátky, dokud se nepustí.
    4. Jakmile cizopasníka odstraníte, ranku opět vydezinfikujte. Pokud by se vám podařilo přes všechnu snahu klíště přetrhnout, zachovejte klid. Ze samotných kusadel se infekce nepřenese a tělo si s cizím tělesem poradí stejně jako třeba se zadřenou třískou, proto do rány nijak dál nezasahujte. Místo vydezinfikujte a pravidelně alespoň měsíc kontrolujte.
    5. Klíště zlikvidujte nejlépe zabalením do kousku toaletního papíru a spláchnutím do záchodu. Nerozmačkávejte ho ani ho nepalte, opět by hrozilo přenesení infekce.
    6. Místo zakousnutí pravidelně kontrolujte po několik následujících týdnů. Drobný červený flíček, který může i trochu svědit, je normální. Měl by ale postupně blednout a mizet. Pokud by se však flek po klíštěti postupně zvětšoval nebo by se objevila jasně ohraničená červená skvrna s vybledlým středem, neodkládejte návštěvu lékaře.
  7. Pinzeta na klíšťata a další pomůcky

    Do lékárničky se určitě vyplatí přidat některou z pomůcek pro snadné a bezpečné odstranění klíštěte. Nezapomeňte ji s sebou přibalit i na prázdninové toulky.

    1. Sada pro bezpečné odstraňování klíšťat, sprej + pinzeta: Sada obsahuje nejen pinzetu, která vám pomůže klíště snáze vytáhnout i s jeho ústním ústrojím, ale především sprej, který klíště okamžitě zmrazí a zabrání tak přenosu jeho tělesných tekutin do ranky.
    2. Pinzeta na odstraňování klíšťat z nerezové oceli: Speciální pinzeta na klíšťata, která umožňuje jejich bezpečné odstranění i s hlavičkou.
    3. Vytáčecí plastová pinzeta na klíšťata: Pomůcka, kterou důvěrně znají všichni majitelé zvířecích miláčků a jež stojí pár korun, dobře poslouží i lidem. Klíště uchopte pinzetou těsně u jeho hlavičky a opatrně jí otáčejte střídavě doleva a doprava, klíště se během několika vteřin uvolní.
    4. Karta na odstraňování klíšťat: Variantou k pinzetám jsou také speciální karty, které mají po svém obvodu několik zářezů a často i lupu. Klíště potom snadno naberete drážkou odpovídající jeho velikosti a lehkým páčivým pohybem ho z kůže vyjmete.
    5. Sada háčků na odstraňování klíšťat ve všech stádiích: Balení obsahuje sadu 3 háčků různých velikostí. Nejmenší háček použijete na extra malá klíšťata (larvy a nymfy), střední háček na čerstvě zakousnutá dospělá klíšťata a velký háček na nasátá dospělá klíšťata. Háčkem klíště pevně zachytíte a vykroutíte.

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.