Proč je meloun zelenina

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je meloun zelenina

    Jak se meloun pěstuje?

    Zkušení zahradníci meloun pěstují již od semínka. Semínka melounu, ať již vodního či cukrového, se sází do vhodné nádoby, kdy potřebují relativně vysokou teplotu, zhruba okolo 20 °C (asi v době, kdy sázíme i semínka okurky, rajčat nebo paprik). Sází se cirka 0,5 – 1 cm hluboko, substrát je potřeba pravidelně zalévat. Podle jejich dalšího růstu se rostlinky přesazují do většího. V polovině května nastává správný čas pro venkovní výsadbu, směle tedy s melounem na zahrádku. Víte, jak připravit zahradu na jaro?

    Variantou je koupit si již “hotové“ rostlinky a rovnou je z kelímku přesadit na zahrádku.

    Melouny se mohou pěstovat venku, kdy se o opylení květů postarají včely. Taktéž je možné je pěstovat ve skleníku. V tomto případě bychom však měli přírodě pomoci s opylením my pomocí štětce, kdy se z tyčinek přenese trocha pylu na bliznu.

    Meloun při pěstování potřebuje hodně slunné místo (nejlépe obrácené k jihu), velmi dobře hnojenou půdu a kvalitní zálivku. Výhodné je použít černou netkanou textilii, která přitahuje sluneční paprsky, a meloun bude mít ze slunce dostatek tepla i v noci, kdy se nahromaděné teplo z textilie uvolňuje.

    Asi jediným rozdílem v pěstování vodního a cukrového melounu je doba vegetace. U cukrového je cirka o 20 dní delší.

    Jak poznat zralé ovoce a zeleninu? Zralý cukrový meloun poznáme podle vůně, při poklepu zní poněkud dunivě a kolem stopky je popraskaný. Vodní meloun je zralý, jakmile má seschlou stopku, která se začíná stáčet. Při poklepu by měl být zvuk plný, při stlačení v ruce by měl vrzat. Tehdy lze meloun považovat za zralý.

  2. Jeké jsou druhy melounu?

    Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny. Do jedné patří meloun cukrový, do druhé pak meloun vodní.

    Meloun cukrový

    Meloun cukrový je, na rozdíl od melounu vodního, menší. Také jinak chutná a jinak vypadá. Má žlutou kůrku a žlutobílou (zelenou, oranžovou) dužinu se semínky uprostřed. Dužina se jí syrová, vařená nebo sušená. Používá se i při přípravě předkrmů, kdy se plátky melounu zabalí do parmské šunky.

    Cantaloupe

    Cantaloupe chutná a voní jako ananas

    Galia

    Meloun Galia chutí připomíná nektarinky, šťavnatý, hodí se gril

    Meloun Honeydew

    Medový meloun jemné chuti, ideální na zabalení do parmské šunky či s lososem

    Meloun Charentais

    Charentais má oranžovou, příjemně sladkou dužinu

    Meloun Piel de Sapo

    Piel de Sapo na povrchu nevypadá nic moc, ale uvnitř je příjemně sladký

    Meloun vodní

    Meloun vodní je vlastně plod s názvem lubenice obecná (je to jeho botanický název). Má typickou červenou dužinu plnou semínek, která se ukrývá pod tvrdou zelenou kůrkou (existují i druhy se žlutou dužinou). Nejlépe chutná jen tak.

  3. Proč je meloun zelenina?

    Proč je meloun zeleninaZ botanického hlediska se meloun řadí k ovoci. Jenomže na rozdíl od ostatních bobulovin, jako je třeba rybíz, borůvky, hroznové víno či angrešt, meloun neroste na stromě ani keři (čiliž není plodem dřeviny). Meloun je plodem jednoleté rostliny z čeledi tykvovitých, a proto se řadí mezi zeleninu.

    Ovocem je z botanického hlediska proto, že obsahuje semena. Všechny dužnaté části rostliny, které konzumujeme a které obsahují semena, jsou pokládány za ovoce. Kdežto listy (salát), bulvy (celer), košťály (zelí), kořeny (mrkev), to je zelenina, poněvadž semena neobsahují.

  4. Na co je meloun dobrý?

    Proč je meloun zeleninaMeloun patří mezi dobré zdroje kyseliny listové i jablečné. Je bohatý na antioxidanty, vápník, železo, hořčík, sodík, draslík, vitamín C, A i vitamíny řady B. Působí protizánětlivě.

    Vzhledem k velkému obsahu vody nám vodní meloun dopomáhá k zavodnění organismu. Zároveň ale působí i močopudně. Podporuje peristaltiku střev a je vhodný při redukční dietě. Pravidelná konzumace melounu působí pozitivně na krevní oběh a dokonce prý zvyšuje libido.

    Velmi často se meloun používá při přípravě koktejlů, velmi známé je potom plnění melounu vodkou či rumem, tzv. “opilý“ meloun. Připravit se z něho dá i báječná melounová zmrzlina.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás