Proč je alkohol kalorický?

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je alkohol kalorický?

  Proč je alkohol kalorický?

  Základní suroviny, které se používají při výrobě alkoholických nápojů, samy o sobě obsahují různé druhy sacharidů. Ani čistý etanol nemá nulovou kalorickou hodnotu. Některé alkoholické nápoje se ještě dochucují medy nebo ovocnými sirupy, čímž se také zvyšuje obsah kalorii.

 2. Alkohol a hubnutí

  Pokud chcete shodit nějaké kilo dolů nebo dbáte na zdravou stravu, rozhodně byste se měli alkoholu vyhnout. Jak jsme již uvedli, alkohol obsahuje velké množství prázdných kalorií. Přípustným alkoholem je pouze velmi suché víno, kde je množství cukrý na minimu.

  Další nebezpečí pro náš štíhlý pas přináší i jiné riziko. S alkoholem totiž výrazně klesá naše schopnost ovládat se. To znamená, že čím více pijeme, tím více sníme a rozhodně se nejedná o lehký zeleninový salátek.

  Celý měsíc jste se, díky Vaší silné vůli, dokázali vyhnout čokoládě i brambůrkům, ale po pár skleničkách dobrého sektu jdou najednou zábrany stranou a sníte vše, co máte na očích. Toto chování je naprosto běžné, i proto je alkohol při hubnutí velkým nepřítelem.

  Další tipy, které Vám pomohou s nadbytečnými kily, najdete v článku 10× doplňky stravy na hubnutí, které fungují. A pokud chcete zhubnout efektivně, máte u nás návod, jak na to.

 3. Nejméně kalorický alkohol

  Nejméně kalorické alkoholické nápoje bývají čisté destiláty, které se nijak neochucují. Je to například vodka, gin i rum. Pokud si ale z takové alkoholu uděláte míchaný drink, kde se často používají ovocné sirupy, cukry nebo přímo slazené nápoje, ve výsledku vznikne nápoj s velmi vysokou kalorickou hodnotou.

  Nejvíce kalorií určitě mají slazené smetanové likéry, i přestože mají docela nízký obsah alkoholu. Pouhé dva panáky takového likéru jsou energetický vydatné stejně jako půlka tabulky mléčné čokolády.

  Často se uvádí, že méně kalorický alkohol je bílé víno. Pokud si dáte občas jednu skleničku kvalitního suchého vína, o svou štíhlou linii se nemusíte obávat. Ale pozor, víno může být suché nebo naopak velice sladké. Takové víno bychom při dietě rozhodně nedoporučili.

 4. Jaký je obsah cukru ve slivovici?

  Slivovice se vyrábí ze zralých švestek. Švestky se nechají několik týdnů kvasit v sudech a poté se z hotového kvasu vypálí destilát. Kvas sice obsahuje velké množství cukru, ale ten se částečně přemění na alkohol. Do hotové slivovice ani jiných ovocných destilátů se již žádný cukr nepřidává. Z tohoto důvodu není kalorická hodnota slivovice výrazně vyšší než třeba u ginu nebo vodky.

 5. Pivo a kalorie

  U piva většinou platí, že čím je vyšší obsah alkoholu, tím je i vyšší obsah kalorií. Nejméně kalorií mívají piva nealkoholická. Tmavé piva jsou na tom s energetickou hodnotou trochu hůř než světlá, neboť jsou dobarvovány zkaramelizovaným sladem.

  Úplně odlišnou kategorií jsou piva ochucená, například švestková nebo medová. Taková piva jsou dochucována ovocnými sirupy, které obsahují vysoké množství cukru. V tomto případě může být i nealkoholické pivo kaloričtější než poctivá dvanáctka.

 6. Energetická hodnota různých druhů alkoholu

  Když narazíte na tabulku s kalorickou hodnotou různých druhů alkoholu, zaměřte se, jakého množství nápoje se kalorie týkají. Nejčastěji se uvádí obsah kalorií ve 100 ml alkoholického nápoje. Taková hodnota ale není zcela objektivní, jelikož tvrdého alkoholu se vypije mnohem menší množství než vína nebo piva. Proto je lepší přepočítat energetickou hodnotu na měrnou jednotku.

  Níže uvádíme přibližnou energetickou hodnotu nejoblíbenějších druhů alkoholických nápojů:

  • vodka (1 panák) – 370 kJ
  • whisky (1 panák) – 440 kJ
  • slivovice (1 panák) – 410 kJ
  • smetanový likér (1 panák) – 750 kJ
  • bílé víno polosuché (2 dcl) – 600 kJ
  • velké pivo 10° (0,5 l) – 765 kJ
  • velké pivo 12° (0,5 l) – 970 kJ

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma nápoje


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás