Proč je benzín levnější než nafta

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je benzín levnější než nafta

  Jaké jsou daňové důvody, proč je benzín levnější než nafta

  V daních nelze hledat důvod pro nižší cenu benzínu než nafty.

  DPH totiž mají stejnou, a to je 21 %. A spotřební daň je vyšší u benzínu než u nafty. Takže důvod vyšší ceny nafty musíme hledat ještě někde jinde. Jen připomeňme pro přehled, že konkrétní sazby spotřební daně jsou na rok 2024 stanoveny následovně:

  • u benzínu 12,84 Kč za litr
  • u nafty 10,95 Kč za litr (nezáleží proto na ceně litru)
 2. Jaké jsou tržní důvody, proč je benzín levnější než nafta

  Poptávka po naftě je extrémně vysoká, ve srovnání s poptávkou po benzínu. Takže to všem prodejcům dovoluje navyšovat cenu nad cenu benzínu, více si vydělat, nasadit si vyšší marže. I dražší naftu totiž budou jak spotřebitelé, tak podnikatelé stále kupovat.

  A když se podíváme, kolik na cestě potkáme dieselů v osobních autech, není o čem pochybovat: na naftu jsme si zkrátka velmi zvykli a mnoho spotřebitelů ji vyžaduje také, nikoliv jen provozovatelé nákladních aut.

  Jenže spotřebitelé nejsou hlavním důvodem pro vyšší odběr nafty na českých čerpacích stanicích. Tím jsou totiž kamiony. Stali jsme se tranzitní zemí pro zahraniční kamiony. Ty u nás během své cesty tankují větší množství nafty, než jsme byli v minulosti zvyklí. I proto najdeme ty nejvyšší ceny nafty právě kolem dálnic, jinými slovy kolem kamionových tras.

 3. Jaké jsou sezónní důvody, proč je benzín levnější než nafta

  Cena nafty hodně kolísá i během celého roku, a to hlavně vlivem počasí. V mnoha zemích na světě se totiž jak naftou, tak i topnými oleji topí, a to celosezónně. Díky tomu se cena nafty může během zimy šplhat až neúměrně vysoko.

  Většinou je tedy v zimě nafta dražší než benzin, ale například zimy v letech 2016 a 2017 byly výjimkou, kdy i během chladných měsíců zůstal benzín dražší než nafta.

  V České republice se navíc ceny nafty odvozují od cen na burzách v Amsterdamu a Rotterdamu, takže se vyšší cena nafty tímto způsobem dostala i do České republiky. Tradičně nejlevnější natankování si užívají lidé v Jižních Čechách, ovšem většinou nejde o rozdíl v korunách, pouze v haléřích.

  U Skrblíka si můžete projít  průměrné ceny benzínu a nafty. Možná by vás mohla zaujmout sleva na benzín a naftu až 5 Kč na litr.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás