Proč je moře slané

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je moře slané

  Proč je moře slané

  Jak všichni moc dobře víme, mořská voda má slanou chuť díky tomu, že obsahuje sůl. Podstatné je však také zmínit, že mořská voda neobsahuje pouze sůl. Najdeme v ní v nízké koncentraci celou řadu dalších chemických látek. Obsahuje tak například kyslík, sodík, hořčík, či vápník.

  A právě množství soli je hlavním důvodem, proč je Mrtvé moře tak atypické. Jak asi víte, nejedná se o moře, ale o jezero, sladkou vodu v něm však nenajdeme. Koncentrace soli je výrazně vyšší než v mořích.

 2. Kde se v moři vzala sůl

  Sůl se do moří nedostane jen jednou cestou, ale hned několika způsoby.

  Část soli, kterou v moři najdeme, se dostává do moře z povrchu. Spolu s deštěm se dostane sůl do řek, které ji dopraví až do moří. Pravdou tedy zůstává, že sůl obsahují částečně i řeky, koncentrace je však výrazně nižší, než je tomu u moří.

  Další část pochází z vulkanické činnosti. Konkrétně pak z činnosti sopek, které najdeme na mořském dně.

 3. V čem se liší slaná voda od sladké

  Sladká voda se tedy od té slané poměrně výrazně liší v množství soli a dalších látek. Sůl v mořské vodě však neovlivňuje pouze její chuť a hustotu, ale i další vlastnosti.

  Rozdíl najdeme například v zamrzání. Sladká voda začíná mrznout již při teplotě 0°C, v případě mořské vody se však jedná o teploty těsně pod bodem mrazu.

 4. Využití mořské vody

  Mořská sůl, která se získává odpařením mořské vody, má v současnosti poměrně široké využití. Často se setkáte s recepty, kde je doporučováno použití mořské soli.

  Dochucování potravin je jen jednou z možností, na co mořskou sůl využít. Často bývá v potravinářství také kombinována s různými bylinkami. Naproti tomu samotnou možskou vodu v kuchyni příliš nevyužijeme, nehodí se ani k pití.

  Mořská sůl má i jiné než kuchyňské využití, používá se v kosmetice. Možná že i vy už jste se s ní setkali – často se využívá jako peeling či součást různých přípravků. Například proti akné.

  Pokud i vás v současnosti akné trápí, nezoufejte. Tento problém se dá samozřejmě řešit, i když léčba často zabere delší čas. Pokud vás zajímá, jak na to, podívejte se na náš návod jak se zbavit akné.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás