Kde bolí kontrakce

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Kde bolí kontrakce

    Jak dlouho trvá kontrakce

    Délka kontrakce bývá zpočátku kolem 30 až 40 vteřin. S posupujícím průběhem porodu se délka kontrakce prodlužuje až na dvě minuty. Tento údaj je však velice individuální. Některé rodičky mají kontrakce dlouhé kolem jedné minuty po celou první dobu porodní.

  2. Jak dlouhé jsou intervaly mezi kontrakcemi

    Na začátku první doby porodní nebývají kontrakce pravidelné a intervaly mohou být různě dlouhé. Obvykle je interval mezi kontrakcemi kolem 15 minut, ale není výjimkou, že jsou pauzy mezi děložními stahy dvojnásobné.

    Postupně se intervaly zkracují a prodlužuje se délka kontrakce. Ke konci první doby porodní většinou přicházejí kontrakce po 2 až 3 minutách.

    Každý porod však probíhá jinak, proto se tyto časové údaje dají brát pouze orientačně. I celková délka porodu je u každé rodičky jiná.

  3. Jak počítat a měřit kontrakce

    Kontrakce se měří od začátku jedné po začátek další kontrakce. Jednoduše si poznamenáte začátek každé kontrakce. V dnešní moderní době je možné i k měření intervalu kontrakcí využít chytrý telefon, na který si stáhnete určenou aplikaci.

    Aplikace na měření kontrakcí většinou funguje tak, že ťuknete na mobil při začátku a při konci kontrakce. Aplikace sama vyhodnotí frekvenci, délku a interval kontrakcí. Některé z těchto aplikací na základě zjištěných údajů upozorní rodičku, že by měla vyrazit do porodnice.

  4. K čemu se dají přirovnat kontrakce

    Počáteční kontrakce ženy často přirovnávají k menstruačním bolestem, které postupně přidávají na intenzitě. V pozdějším stádiu porodu jsou zase kontrakce přirovnávány ke křečím při střevní chřipce, anebo kombinace obou možností. Jiné ženy pociťují také prudké bolesti v křížové oblasti.

    Každá žena má jiný práh bolesti, i menstruaci vnímají ženy rozdílně, proto nelze přesně předem určit, jak budou probíhat kontrakce zrovna u Vás.

  5. Jak bolí poslíčci

    Poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce jsou popisovány jako tvrdnutí břicha a nemají nic společného se skutečným porodem. Vyskytují se mnohdy již od druhého měsíce těhotenství, kdy se děloha postupně začíná připravovat na porod. Některé ženy je vůbec nepociťují. Většinou nebývají bolestivé a rychle odezní. Pokud se u vás tyto nepravé kontrakce vyskytují často, raději se o nich zmiňte svému ošetřujícímu lékaři. Mohly by značit například nedostatek hořčíku.

    Ke konci těhotenství se poslíčci mohou vyskytovat častěji. Zejména maminky čekající první miminko se mohou obávat, že nerozeznají poslíčky od pravých kontrakcí. Hlavním rozdílem je, že nepravé kontrakce většinou nebývají příliš bolestivé a nepřichází v pravidelných intervalech. Často odezní po teplé koupeli nebo po procházce.

  6. Kdy vyrazit do porodnice

    Pravý čas na odchod do porodnice přichází v době, kdy kontrakce přicházejí pravidelně po pěti minutách. Toto obecné doporučení lékařů musíte samozřejmě uzpůsobit na svou vlastní situaci. Například, pokud bydlíte od porodnice daleko nebo je průběh první doby porodní příliš rychlý, měli byste vyrazit dříve.

    Mohou nastat i další  případy, kdy musíte vyrazit do porodnice okamžitě:

    • Odtok plodové vody
    • Vaginální krvácení
    • Pravidelné kontrakce před 37. týdnem těhotenství
    • Silné bolesti břicha, které neustávají jako kontrakce
    • Prudká bolest hlavy, horečka, rozostřené vidění
    • Pohyby miminka – zvýšení či snížení aktivity oproti normálnímu stavu
    • Tlak na konečník

    Délka první doby porodní bývá zpravidla 8-15 hodin, někdy se však může jednat o překotný porod a vše probíhá mnohem rychleji. Nastávající maminka by se proto měla řídit i vlastní intuicí a nespoléhat jen na tabulkové údaje.

    Už máte vyřešenou pěněžitou pomoc v mateřství? Další užitečný článek pro nastávající rodiče je Porodné 2019: Kdo má nárok, kde žádat, OSVČ, druhé dítě… 


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás