Kde bolí ostruha

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde bolí ostruha

  Co je patní ostruha

  Co že je to vůbec ta patní ostruha? Podle webu Sanomed.cz se jedná o „kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy (méně často)”. Jednodušeji řečeno, jedná se o výrůstek, který se objevuje nejčastěji na patní kosti.

  Musíme však upozornit, že patní ostruhu (stejně jako jakékoli jiné onemocnění) musí vždy diagnostikovat lékař. Následující řádky tedy mají pouze informativní charakter. Pokud vás trápí některé z uvedených potíží a máte podezření, že důvodem je právě patní ostruha, navštivte vašeho lékaře, který provede potřebná vyšetření a určí příčinu daných obtíží.

 2. Kde bolí patní ostruha

  Pokud vás potká tento zdravotní problém, ozve se ostruha prostřednictvím bolestí paty a jejího okolí. V počátečních stádiích nemusejí být bolesti na denním pořádku. Bodavá bolest se vyskytuje zpravidla při došlapu či doteku, stejně tak po zátěži.

  Zároveň to však neznamená, že každá bolest značí právě tento zdravotní problém. Přesný důvod vždy určí lékař na základě vyšetření.

 3. Co může mít vliv na vznik ostruhy

  A jaké faktory mohou ovlivnit vznik ostruhy?

  • Dlouhodobá zátěž nohy. Na vznik tak může mít vliv například běh, dlouhé stání či nadváha. Tím vás samozřejmě nechceme od běhu (ani jiného sportu) odrazovat :).
  • Různé deformity nohy. Typickým příkladem pak může být tzv. plochá noha.
  • Vliv mohou mít i genetické dispozice.
  • Nevhodná obuv. Přesně tak – pokud dlouhodobě nosíte nevyhovující boty, může to mít značný vliv na vznik tohoto onemocnění.
  • Podíl na vzniku mohou mít i úrazy chodidel.
  • Zmínit je třeba také revmatická onemocnění. I ty mohou ovlivnit vznik patní ostruhy.

  Zde se dostáváme k otázce prevence. Ačkoli ne vše je možné ovlivnit (například deformity nohy), měli bychom se snažit rizikové faktory minimalizovat. Rádi běháte? Svou zálibu rozhodně neopouštějte, zvažte však, zda máte pro tento sport vhodnou obuv. Zamyslete se také nad tím, kde běháte – měkčí povrch je jistě lepší než silnice.

  Snad ani nemusíme zmiňovat, že výběr vhodné obuvi (ať už boty obouváte kamkoli) by měl být naprostou samozřejmostí. Špatně padnoucí boty jsou peklem, které pro vás znamená pocit nepohody, ale často i oděrky či puchýře.

 4. Jak se léčí patní ostruha

  A jak je to s léčbou?

  V dnešní době již existuje mnoho možností, jak tento zdravotní problém léčit. Tu nejvhodnější pak opět určí lékař.

  Vzhledem k tomu, že bolest tohoto charakteru nechce asi nikdo dobrovolně dlouhodobě snášet, mezi prvními musíme zmínit léky proti bolesti. Ty můžete užívat například ve formě tablet či mastí. Zároveň je možné užívat i léky pro utlumení zánětu. A samozřejmě existuje mnoho babských rad, jak si od potíží ulevit.

  Kromě léků vyrážejí do boje s ostruhou samozřejmě i další metody léčby. Lékař vám může předepsat například léčbu ultrazvukem, rentgenovým zářením či megnetoterapii. Stejně tak se používá i tzv. rázová vlna. Její podstata tkví v přenosu mechanické energie do postiženého místa.

  Bohužel, pokud nejsou zmíněné způsoby léčby úspěšné, často přichází na řadu operace.

  Zdravotní problémy se bohužel nevyhýbají ani jiným částem dolních končetin a zbytku těla. Víte například, kde bolí kyčel? Klouby také postihuje nemoc, která se nazývá dna.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás