Kde bolí ledviny

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde bolí ledviny

  Kde bolí ledviny

  Ledviny jsou uloženy podél horní části bederní páteře. Onemocnění ledvin se projevuje bolestí právě v těchto místech. Při zánětu je obvyklá bolest tupého charakteru, při ledvinové kolice je bolest prudká a ostrá.

  Nejzákeřnější je chronické selhání ledvin, u něj se totiž bolest většinou neprojevuje vůbec. Ledviny samotné mají velmi málo nervových zakončení, proto nás nedokáží bolestí upozornit, že něco není v pořádku.

  I v případě, že se nevyskytuje jasně lokalizovaná bolest ledvin, je potřeba zpozornět, pokud se u Vás vyskytnou tyto varovné příznaky:

  • Bolest v oblasti bederní páteře a podbřišku
  • Horečka
  • Otoky končetin a očních víček
  • Únava a ospalost
  • Nafouklé břicho
  • Časté nebo naopak žádné močení
  • Změna barvy moči
  • Pálení či řezání při močení

  S onemocněním ledvin souvisí i další zdravotní problémy, jedním z nich je dna. O této nemoci si můžete přečíst v článku Kde bolí dna?

 2. Co znamená bolest ledvin a podbřišku

  Zánět ledvin bývá úzce spojen s celým močovým ústrojím. Není proto výjimkou, že se bolest neprojevuje jen v oblasti ledvin, ale také v podbřišku, tedy v oblasti močového měchýře a močové trubice. Typickými příznaky zánětu močového ústrojí bývá také časté a bolestivé močení, zvýšená teplota a únava. V moči se mohou vyskytovat stopy krve nebo hnisu. Většinou má moč tmavší barvu.

  Při chronickém zánětu bývají časté i otoky dolních končetin, obličeje a zvýšená ospalost.

 3. Jaké jsou babské rady na bolest ledvin

  Bylinky na ledviny

  Velmi účinné při onemocnění ledvin a močového ústrojí mohou být i bylinky nebo homeopatika. Bylinky se užívají formou tinktury nebo čaje a jejich hlavní úlohou je zvýšit produkci moči, takzvanou diurézu. Některé byliny mají i desinfekční a antibiotické účinky. Díky zvýšené tvorbě moči se bakterie z močového ústrojí jednoduše vyplaví.

  Ledvinové čaje můžete koupit již v namíchaných směsích. Vždy dodržujte doporučený návod a nepřekračujte denní dávku. Mezi nejčastěji používané byliny na pročištění ledvin a močového ústrojí jsou:

  • Lichořeřišnice
  • Petržel
  • Brusinka
  • Kopřiva dvoudomá
  • Celík zlatobýl

  Aromaterapie

  Další příjemnou radou, jak zatočit se zánětem močového ústrojí je využití aromaterapie. Stačí pár kapek vhodného éterického oleje do koupele. Vhodný je čajovníkový olej, jehož aroma však nemusí vyhovovat každému. Můžete jej nahradit za jemnější variantu lemon tea tree, který má velmi podobné účinky, avšak vůně má příjemnější citrusový tón. Výborný je také olej z jalovce i bergamotu.

  Homeopatie

  Homeopatie má svá specifika. Bez kompletního vyšetření se velmi těžce určuje vhodný lék, proto je lepší investovat do návštěvy zkušeného homeopata. Často používaná homeopatika při zánětech jsou Solidago, Staphysagria. U ledvinových kamenů je to Belladonna a Colocynthis.

  Prevence

  Samozřejmě nejlepší možností určitě bude onemocnění ledvin zcela předcházet. Níže uvádíme hlavní zásady, jak si zachovat zdraví ledvin:

  • Vyhýbat se prochladnutí
  • Dodržovat dostatečný pitný režim
  • Dodržovat základní hygienické návyky
  • Nekouřit
  • Nepřehánět to s alkoholem
  • Dbát na zdravou stravu bez nadmíry bílkovin, cukrů a soli
  • Posilovat imunitu a vyhýbat se obezitě
 4. Může se při zánětu ledvin pít alkohol?

  Při akutním zánětu ledvin, ale i při dalších onemocněních ledvin, by měl být alkohol zcela vyloučen až do úplného uzdravení. Alkohol celkově zatěžuje organizmus a může zpomalit rekonvalescenci.

  I po ukončení léčby se doporučuje po nějaký čas ještě vynechat jakýkoliv tvrdý alkohol.

 5. Jak probíhá diagnostika a léčba ledvin

  Po příchodu do nemocnice popíšete své aktuální problémy. Následně Vás lékař vyšetří pohmatem a poté zpravidla následuje sonografické vyšetření. Samozřejmostí jsou také odběry krve, moči a kontrola krevního tlaku.

  Dle výsledků všech vyšetření lékař stanoví vhodnou léčbu. V případě zánětu se většinou volí diuretika a antibiotika. V případě zjištění ledvinových kamenů hraje velkou roli jejich velikost a poloha. Pokud jsou kameny z kyseliny močové, je možné je rozpustit. V opačném případě se většinou přistupuje k jejich rozdrcení laserem.

  Nejzávažnějším onemocněním je selhání ledvin. U tohoto zjištění je nutná hospitalizace, někdy i s dialýzou. Pro stavení vhodné léčby je důležité odhalit příčinu ledvinného selhání, tou může být například nádor nebo kámen. V nejhorším případě je nutná transplantace ledviny. Z tohoto důvodu nikdy bolest ledvin nepodceňujte a včas vyhledejte lékaře.

 6. Bolest ledvin v těhotenství

  V těhotenství dostávají ledviny zabrat. Musí totiž filtrovat odpadní látky za dva. V těhotenství je obzvlášť důležité podchytit problém včas, proto se raději nespoléhejte na babské rady, ale hned vyhledejte lékaře, který na základě laboratorních testů a sonografie zjistí, kde je problém.

  Často může být bolest ledvin způsobena tlakem rostoucí dělohy. Někdy je možné problém s ledvinami zaměnit s bolestí bederní páteře, kterou nastávající maminky často trpí. A víte, jak se počítají týdny těhotenství?


D
Dominik 25.03.2023 – 18:12

Moji manželku boli ledvina nevím co mám delať

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás